Mogileński Dom Kultury - MY TU GRAMY

Według związku zawodowego placówka specjalna przy ul. Parkowej w Strzelnie powinna znaleźć się w projekcie sieci szkół dla gminy Strzelno. Tymczasem organem prowadzącym placówkę jest powiat. Radni odrzucili jednogłośnie stanowisko związku. Nie poparł go również kurator.

     30 stycznia władzom związku zawodowego Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania Kujaw Zachodnich Komisji Międzyzakładowej w Inowrocławiu została przedstawiona uchwała Rady Powiatu w Mogilnie z 27 stycznia w sprawie projektu dostosowania sieci szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych do nowego ustroju szkolnego. 8 lutego związek zawodowy wyraził negatywną opinię w sprawie przedstawionej uchwały. Przyczyną takiego stanowiska jest uwzględnienie w planie sieci placówki, dla której według związku organem prowadzącym jest gmina Strzelno, a chodziło o Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Upośledzonej Umysłowo im. dr. Jakuba Cieślewicza w Strzelnie przy ul. Parkowej. Według związku, szkoła ta powinna zostać ujęta w uchwale w sprawie sieci szkół dla gminy Strzelno. Naczelnik oświaty Andrzej Konieczka tłumaczył jednak, że związek się myli. Chodzi bowiem o to, że gmina Strzelno na mocy porozumienia z powiatem z 2005 r. wykonuje tylko zadanie organu prowadzącego dla tej placówki, a organem prowadzącym jest powiat. Gmina Strzelno płaci nauczycielom, dba o budynek, ale to powiat - jak zaznaczał naczelnik Konieczka - wyznacza kierunek polityki oświatowej.
     - Gmina Strzelno prowadzi tę placówkę na mocy porozumienia, ale tylko prowadzi ją, a nie ma kreować polityki oświatowej na terenie powiatu - tłumaczył naczelnik. Jak dodał, zupełnie nie zrozumiał stanowiska związku w tej sprawie. - Na moje pytanie, na jakiej podstawie prawnej wyrazili taką opinię, pan przewodniczący nie był w stanie wskazać tej podstawy prawnej. Dalej tę uchwałę opiniował kurator, który nie podzielił stanowiska „Solidarności” - powiedział Andrzej Konieczka. Kurator opinię pozytywną wyraził 17 lutego. Podczas sesji Rady Powiatu z 10 marca słowa naczelnika Andrzeja Konieczki potwierdził również burmistrz Strzelna Ewaryst Matczak.
     Radni podczas sesji Rady Powiatu odrzucili uchwałą stanowisko związku jednogłośnie. Następnie podczas sesji przyjęli już nie projekt, a właściwą uchwałę w sprawie sieci szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych przygotowaną na potrzeby nowego ustroju szkolnego.

Damian Stawski
Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 1309 (11/2017)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry