Grafik kreatywny potrzebny

Do ubiegania się przez burmistrza Mogilna o dofinansowanie rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 3 o salę sportową wraz z zapleczem potrzebna jest aktualizacja dokumentacji projektowej, która powstała w 2010 r. W zaktualizowanym projekcie pojawią się 4 nowe klasy lekcyjne, a nie jak wcześniej planowano 3.

     W kadencji 2010-2014 burmistrz Leszek Duszyński zabiegał o wpisanie w Katalog Potrzeb Bazy Sportowej Województwa Kujawsko-Pomorskiego do roku 2015 dwóch inwestycji. Pierwszą była budowa hali widowiskowo-sportowej w Mogilnie, a drugą była rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 3 w Mogilnie o salę sportową wraz z zapleczem socjalnym. Ostatecznie budowa hali w ramach tego programu uzyskała dofinansowanie w latach 2011-2012, a rozbudowa szkoły pozostała na liście rezerwowej. We wrześniu 2015 r. Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski przystąpił do opracowywania Wieloletniego Programu Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2016-2020. Wówczas burmistrz ponownie zgłosił rozbudowę szkoły o salę sportową. W tym samym programie zgłoszona została także budowa boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej nr 2 (na tę inwestycję uzyskano dofinansowanie w ubiegłym roku).
     Dokumentację rozbudowy SP 3 gmina ma gotową od 2010 r. Opracowało ją Biuro Projektowe Konopski & Konopski sp. j. z Kalisza.
     O DOFINANSOWANIE W PRZYSZŁYM ROKU
     O rozbudowie SP 3 pisaliśmy ostatni raz we wrześniu ubiegłego roku. Od tego czasu kilka rzeczy uległo zmianie.
     Aktualnie dokumentacja z 2010 roku przygotowywana jest do aktualizacji, m.in. zmieniły się przepisy w zakresie energooszczędności obiektów, wytyczne programowe w zakresie przystosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych czy konsultacji społecznych. Aktualizacja jest potrzebna właśnie po to, aby gmina mogła ubiegać się o dofinansowanie. A jak informuje dyrektor wydziału funduszy europejskich Beata Motyka, gmina najprawdopodobniej o dofinansowanie będzie ubiegała się na początku przyszłego roku. Dodać należy, że obecnie zmianie ulegają założenia programowe wprowadzane bezpośrednio przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Dotyczą one wymogów przeznaczenia obiektów, a także samych procedur naboru wniosków.
     W PLANIE 4 KLASY, JUŻ NIE 3
     Koszt inwestycji wynikający z kosztorysu inwestorskiego z roku 2010 r. to 5.357.350,30 zł brutto. Ze względu na zmienione wymogi (energooszczędność, konieczność zamontowania platformy dla niepełnosprawnych, włączenie odnawialnych źródeł energii w budynkach użyteczności publicznej, wzrost stawki roboczogodziny itp.) kosztorys tej inwestycji po aktualizacji projektu ulegnie zwiększeniu. Przy okazji aktualizacji burmistrz Leszek Duszyński planuje wprowadzić zmiany do dokumentacji projektowej także w odniesieniu do programu funkcjonalno-użytkowego.
     Najważniejszą zmianą jest to, że przy sali sportowej wstępnie miały powstać trzy nowe klasy lekcyjne, według nowego projektu powstaną cztery. Przy tym jednak nie planuje się zwiększenia ogólnych wymiarów obiektu. Budynek będzie miał długość 57,05 m, szerokość 23,25 m oraz wysokość 10,62 m. W sumie to daje około 1.500 m2 użytkowej powierzchni na tzw. przyziemiu oraz I piętrze.
     W programie Ministerstwa Sportu i Turystyki dofinansowanie wynosi 33%, przy czym można je uzyskać tylko do części sportowej obiektów (klasy odpadają). Powierzchnia sportowa w przypadku rozbudowy szkoły o salę sportową wraz z zapleczem to około 80% wszystkich kosztów brutto.

Damian Stawski
Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 1313 (15/2017)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry