Mogileński Dom Kultury - MY TU GRAMY

Wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Hanna Wróblewska powiedziała, że Przedszkole nr 1 ma tylko 35 miejsc, a chętnych już na koniec marca było 62 rodziców. - Czar pryśnie w momencie, kiedy połowie zgłoszonych odmówimy - przestrzegała radnych.

Wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Strzelnie Hanna Wróblewska twierdziła, że dużo wcześniej dyrekcja przedszkola sygnalizowała w gminie, że wolnych miejsc do przedszkola jest o wiele mniej niż chętnych fot. Paweł Lachowicz
Wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Strzelnie Hanna Wróblewska twierdziła, że dużo wcześniej dyrekcja przedszkola sygnalizowała w gminie, że wolnych miejsc do przedszkola jest o wiele mniej niż chętnych fot. Paweł Lachowicz

     Podczas sesji Rady Miejskiej w Strzelnie 30 marca radna Irena Mohylowska pytała o termin przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego i uzupełniającego do publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2017-2018 na terenie gminy. Podkreślała, że organem właściwym do ustalenia terminu przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego i składania dokumentów jest Rada Miejska, a okres przeprowadzenia rekrutacji jest ustalony do 15 kwietnia.
     - Czy takie kryteria już znamy. Ile osób jest chętnych do zapisów dzieci do przedszkola? Czy zabrakło nam miejsc, czy tych miejsc wystarczy? Pytam, ponieważ wiemy, że sześciolatki chodzą do przedszkola, a nie do szkoły i w związku z tym zajmują sporo miejsca, tam gdzie w ubiegłym roku mogły być zapisane cztero- i pięciolatki - mówiła radna Mohylowska.
     Odpowiedzialny za sprawy oświaty w gminie Jarosław Marek powiedział, że uchwała Rady Miejskiej o drugim etapie kryteriów rekrutacyjnych do przedszkoli była podjęta w marcu 2015 roku. Pierwszy etap kryterium, jak dodał, ustalają dyrektorzy placówek, drugi etap jest prowadzony w przypadku, gdy jest więcej chętnych osób niż miejsc w przedszkolu, wtedy decydują kryteria uchwalone przez Radę Miejską.
     Obecna na sesji wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Strzelnie, w skład którego wchodzi Przedszkole nr 1, Hanna Wróblewska mówiła, że w tym roku jest problem z rekrutacją do przedszkola. Mówiła, że w tym roku już trzylatki mają prawo do objęcia opieką przedszkolną. Natomiast w kryteriach zeszłorocznych jest zapis o czterolatkach. - Przerosły nas zapisy w tym sensie, że jest bardzo ważne kryterium sukcesu, a na dzień dzisiejszy mamy u nas 62 zgłoszenia, a 35 miejsc. Mamy dzieci spoza obwodu szkoły, tak jak dotychczas. Czar pryśnie w momencie, kiedy połowie zgłoszonych odmówimy - mówiła Hanna Wróblewska. Wyliczała, że do przedszkola, którym kieruje, zgłoszone są dzieci z obwodu szkoły we Wronowych, z obwodu w Ciechrzu, jest też dwoje dzieci ze Sławska Dolnego. - Mamy też 10 dzieci młodszych z roku 2015. Prawo mówi, że w przypadku, kiedy są miejsca, można przyjąć do przedszkola dzieci 2,5-letnie. W tym wypadku my takich dzieci nie przyjmiemy. Kogo przyjąć, bo te kryteria ubiegłoroczne naprawdę nie przystają do liczby zapisów - dodała Hanna Wróblewska.
     Jarosław Marek wtrącił: - Pani dyrektor, o tym się nie mówi dopiero teraz. Tylko wcześniej.
     Jednak wicedyrektor ZSP stwierdziła, że w momencie, kiedy liczba zgłoszeń przerosła liczbę miejsc, dyrekcja zgłaszała ten problem w gminie. - Była mowa o liczbie, a nie o kryteriach - skomentował Jarosław Marek.
     Zdaniem Hanny Wróblewskiej, o kryteriach też była mowa i to już dość dawno. Dyrekcja pytała, kiedy kryteria, kiedy zapisy, zarówno do szkoły, jak i przedszkola. - O tym mówiliśmy. Organ prowadzący ma do 15 kwietnia czas, ale do 25 kwietnia już trzeba zgłosić projekty organizacyjne. Nie zrobimy tego rzetelnie, jeśli nie będziemy wiedzieć, ile dzieci, na ile godzin itd., to jest wszystko wiążące i o tym panie sekretarzu mówiliśmy, jeszcze raz przypominam. Kiedy możemy tego oczekiwać, bo jest problem - pytała Hanna Wróblewska.
     - Trzeba to ekspresowo zrobić panie sekretarzu - zakończył dyskusję przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Pieszak.

Magdalena Lachowicz
Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 1313 (15/2017)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry