Zmiany wynikające z reorganizacji sieci szkół dotykają nie tylko dzieci i rodziców. Dużo pracy mają też dyrektorzy, przygotowując arkusze organizacyjne na nowy rok szkolny. Najwięcej pracy ma dyrektor PG 1, bo potrzebuje specjalistów nauczania początkowego, a szkołę czekają remonty. Nowych zatrudnień, jak i zwalniania nie będzie, ale niektórzy będą musieli zmienić placówki.

     2.111.191.000 zł - na tyle została obliczona termomodernizacja budynku Publicznego Gimnazjum nr 1 w Żninie (od 1 września będzie to Szkoła Podstawowa nr 5). Z tej kwoty 998.773,78 zł będzie pochodziło z dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
     Jest już wyłoniony wykonawca tego zadania - firma BWJ z Bydgoszczy. Zakres rzeczowy projektu obejmuje wymianę drzwi zewnętrznych oraz okien, ocieplenie stropodachu budynku szkoły, ocieplenie ścian zewnętrznych sali gimnastycznej oraz łącznika, ocieplenie ścian zewnętrznych budynku szkoły oraz modernizację instalacji c.o. Planowana jest wymiana instalacji rurowej wraz z armaturą, grzejników, wykonanie wydzielonych obiegów grzewczych na poszczególne części szkoły, wprowadzenie regulacji strefowej, montaż przygrzejnikowych zaworów termostatycznych. Ponadto w ramach projektu przewidziano realizację zadania dotyczącego nadzoru inwestorskiego, promocji projektu oraz refundacji kosztów zrealizowanej modernizacji dachu sali gimnastycznej wraz z ociepleniem
     Obecnie budynek gimnazjum ma przestarzałą instalację centralnego ogrzewania, która niekorzystnie wpływa na zapewnienie odpowiednich warunków do nauki w salach lekcyjnych, a także stare, wymagające wymiany grzejniki. Dostawcą ciepła do szkoły po zmodernizowaniu instalacji grzewczej nadal będzie żniński Zakład Energetyki Cieplnej.
     Dyrektor szkoły Krzysztof Kaczmarek przewiduje, że zajęcia podczas prowadzonych prac będą się odbywały normalnie. W większości bowiem prace prowadzone będą na zewnątrz. Teren budowy jest już przekazany wykonawcy i roboty ruszą w najbliższych dniach. Zamierzenia są takie, aby wszystko zrobić przed końcem wakacji. Budynek szkoły po remoncie będzie brązowo-beżowy.
     Jednak to nie będą wszystkie prace remontowe, które czekają szkołę na ul. 1 Stycznia w najbliższych tygodniach. W związku z utworzeniem SP 5 i rozpoczęciem tutaj edukacji już na etapie zintegrowanym, czyli z pierwszoklasistami, będzie potrzebne dostosowanie infrastruktury. Zostanie wyłoniony wykonawca dwóch toalet dla małych dzieci. - Będzie poprawiona ścieżka komunikacyjna do naszej szkoły. Poszerzony zostanie dojazd dla autobusów i stworzony dojazd także dla większej ilości samochodów do wejścia od strony sali gimnastycznej. Autobusów bowiem w kluczowych godzinach podjeżdża do nas nawet 7 w jednej godzinie. Ponadto w przypadku małych dzieci rodzice, częściej niż w przypadku gimnazjalistów, podwożą je do szkoły prywatnymi samochodami - zapowiada dyrektor szkoły.
     W związku z przekształceniem PG 1 w SP 5 (na razie z oddziałami wygaszanego gimnazjum) dyrektor Krzysztof Kaczmarek nie przewiduje naboru do pracy na stanowisko nauczyciela nauczania zintegrowanego. Dwie takie nauczycielki mają trafić do SP 5 z SP 2. Dyrektor dwójki Jacek Otto potwierdził takie ustalenia, poza tym dwie panie ze specjalnością nauczania przedszkolnego trafią z SP 2 do Przedszkola Miejskiego nr 1. Za to dyrektor Jacek Otto potrzebuje wuefisty. Taki nauczyciel trafi tutaj z obecnego PG 1. Chodzi w tych roszadach o to, żeby w związku z reformą systemu szkolnictwa dotychczasowi nauczyciele nie tracili etatów.
     Ze Szkoły Podstawowej nr 1 żadna nauczycielka nauczania zintegrowanego nie trafi do piątki. Jednak ilość klas pierwszych w jedynce znacząco spadnie (będą tylko 2 nowe oddziały pierwsze, a nie 5, jak było jeszcze niedawno).
     Dyrektor jedynki Marek Orzechowski poinformował, że trzy nauczycielki miały jeszcze z poprzednim dyrektorem Jackiem Pietraszką podpisane umowy okresowe na trzy lata (było to związane z wdrażanym wtedy, ale niedokończonym i wycofanym projektem rozciągnięcia obowiązku szkolnego na sześciolatki). Teraz te umowy wygasają, ale panie mają nie stracić zatrudnienia, tylko zmienić miejsce pracy. Na żnińskie przedszkola właśnie.

Karol Gapiński
Pałuki nr 1317 (19/2017)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry