Reklama w kalendarzu

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym, radni wyrazili aprobatę w sprawie stworzenia dodatkowego oddziału w kcyńskim przedszkolu z uwagi na dużą liczbę dzieci ubiegających się o przyjęcie do placówki.

Beata Szymczak nie kryła zadowolenia z faktu, że radni pozytywnie odnieśli się do sfinansowania nowego oddziału przedszkolnego fot. Sylwia Wysocka
Beata Szymczak nie kryła zadowolenia z faktu, że radni pozytywnie odnieśli się do sfinansowania nowego oddziału przedszkolnego fot. Sylwia Wysocka

    Dyrektor Przedszkola Miejskiego im. Ziemi Pałuckiej w Kcyni Beata Szymczak na poniedziałkowym posiedzeniu komisji wspólnych Rady Miejskiej w Kcyni przedstawiła rekrutację dzieci do placówki na rok szkolny 2017/2018.
     - Zgłosiło się więcej niż przewidywaliśmy. Sądziliśmy, że tak jak w ubiegłym roku będzie to około 44 przedszkolaków, a okazało się, że wniosków spłynęło 75. Po rozmowach z burmistrzem Markiem Szarugą stwierdziliśmy, że jesteśmy w stanie stworzyć ten szósty oddział w auli przedszkola, która jest przystosowana jako sala dla dzieci przedszkolnych, spełnia wymogi zarówno higieniczne, jak i zdrowotne. Dwa lata temu zrobiliśmy nową, rozbudowaną łazienkę - zapewniała Beata Szymczak.
     Dyrektor przedszkola podkreśliła, że w przypadku powstania szóstego oddziału w przedszkolu w Kcyni, zaledwie 8 dzieci nie dostanie się do przedszkola, a 64 znajdzie tam miejsce. Rodzice tych dzieci, które nie dostały się do przedszkola, są osobami niepracującymi, którzy uzyskali najniższą liczbę punktów w kryteriach rekrutacji zarówno ministra, jak i gminy. Wśród tych dzieci jest 5 pięciolatków, którym zgodnie z ustawą burmistrz musi wyznaczyć miejsca w innych przedszkolach. Pięcioro przyjmie przedszkole w SP w Kcyni. Są to dzieci z Kcyni z zapewnionymi już miejscami. - Następna trójka czterolatków będzie musiała mieć wyznaczone miejsce w innych oddziałach przedszkolnych na terenie gminy. Jest 9 wolnych miejsc w Rozstrzębowie, jest jedno miejsce w Palmierowie - mówiła Beata Szymczak, dodając że w ciągu roku szkolnego jest jeszcze pewna rotacja, bo nie każdy trzylatek jest gotowy na przedszkole.
     Dyrektor zapewniła, że jest oczekiwanie społeczeństwa na zwiększenie liczby miejsc w przedszkolu. Wraz z utworzeniem nowego oddziału potrzebne będą nakłady finansowe, o które wystąpiła do Rady Miejskiej.
     Zapotrzebowanie obejmuje pensję nauczyciela na 5-godzinny oddział, bo te dzieci, które w przedszkolu z nowej grupy będą zostawały dłużej, będą przechodziły do wspólnego oddziału pozostających w przedszkolu. Natomiast pomoc nauczyciela zamierza się zrealizować na podstawie umowy z Powiatowym Urzędem Pracy w ramach stażu. Potrzebne jest też nowe wyposażenie: sztućce, talerze, zabawki, stoliki, krzesełka. Salę należy odświeżyć, jednak tu tylko chodzi o zakup farby, bo odmalowana zostanie przez jednego z rodziców. Konieczne jest też zainstalowanie dodatkowej sieci elektrycznej do zmywarki, bo na jednej obciążenie byłoby zbyt duże. Konieczny będzie zakup środków czystości, dojdą opłaty za prąd i wodę. Łączny koszt to 52.236 zł.
     Dyrektor zapewniła, że czyni starania, by opłaty zredukować np. poprzez poszukiwanie w innych oddziałach stolików, krzeseł.
     Burmistrz Marek Szaruga pytał radnych o zdanie odnośnie utworzenia szóstego oddziału, biorąc pod uwagę, że wiążą się z tym koszty. Radni pytali czy wśród oczekujących na przyjęcie są tylko dzieci z Kcyni, na co otrzymali zapewnienie, że 17 to dzieci z terenów wiejskich, m.in z Łankowic, Dziewierzewa, Dębogóry, Dobieszewa, w wieku od 3 do 6 lat, przy czym preferowani są rodzice pracujący, studiujący, którzy deklarują pobyt powyżej 5 godzin w przedszkolu.
     Radny Jan Kurant przyznał, że cieszy go fakt, że gmina dorosła do świadomości, że trzeba niemal wszystkim dzieciom zapewnić miejsce w przedszkolach, mimo że nastąpi zajęcie auli na salę do zajęć i trzeba będzie powrócić do tematu adaptacji pomieszczeń po mieszkaniu. - Dlatego trzeba ponownie nad tematem się pochylić, bo liczba przedszkolaków będzie wzrastała i potrzeby będą coraz większe. Kolejną Radę będzie czekał temat utworzenia żłobka w Kcyni - mówił radny.
     Radni pozytywnie odnieśli się do pomysłu stworzenia dodatkowego oddziału i wyrazili ku temu aprobatę.

Sylwia Wysocka
Pałuki nr 1319 (21/2017)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry