Powiat mogileński ma zwrócić do Ministerstwa Finansów kwotę ponad 1,2 miliona złotych - zdaniem Urzędu Kontroli Skarbowej - nienależnie pobranej subwencji na ośrodki wychowawcze w Bielicach i Szerzawach. Starosta mówi, że zgadza się na oddanie 301 tys. zł. Jeżeli chodzi o pozostałą kwotę ponad 900.000 zł, Zarząd Powiatu uważa, że była pobrana zgodnie z prawem i swoich racji powiat mogileński będzie dochodził w sądzie.

     Jednym z tematów dyskusji podczas komisji Rady Powiatu w Mogilnie 26 czerwca była decyzja Ministra Rozwoju i Finansów z 2 czerwca zobowiązująca powiat mogileńskim do zwrotu, zdaniem ministerstwa nienależnie uzyskanej kwoty części oświatowej subwencji ogólnej za rok 2011 w wysokości 1.211.885 zł. Było to pokłosie kontroli Urzędu Kontroli Skarbowej przeprowadzonej w 2015 roku w placówkach specjalnych w Bielicach i w Szerzawach.
     Przypomnijmy, że taka sytuacja pojawiła się przez zmianę interpretacji przepisów dotyczących naliczania uczniów do placówki. Wcześniej subwencja była naliczana na wychowanków, którzy byli obecni w placówce na dzień 30 września oraz na tych, na których Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie (agenda Ministerstwa Edukacji Narodowej) wydał wskazanie do konkretnej placówki, a także na podstawie orzeczenia sądu. Nie zawsze oznaczało to, że dany wychowanek został doprowadzony od razu do placówki. Pieniądze na niego były jednak już zarezerwowane w środkach z subwencji. Według Urzędu Kontroli Skarbowej kwota na wychowanków niedoprowadzonych nie powinna być zarezerwowana. Na posiedzeniu 9 czerwca Zarząd Powiatu zdecydował, że swoich praw będzie dochodził w sądzie, by - zdaniem UKS nienależnie pobranej kwoty subwencji - jednak nie zwracać.
     Tymczasem na posiedzeniu komisji Rady Powiatu 26 czerwca starosta Tomasz Barczak przyznał, że część subwencji rzeczywiście mogła zostać nienależnie pobrana i jest to kwota 301.000 zł, a o pozostałą kwotę ponad 900.000 zł Zarząd Powiatu powalczy w sądzie.
     Radny Wojciech Baran dopytywał, dlaczego powiat się zgadza, aby oddawać 301.000 zł, natomiast nie zgadza się, aby do Ministerstwa Finansów zwrócić pozostałą kwotę.
     Jak się okazało, chodziło o pewne niedopatrzenie proceduralne przy przyjmowaniu niepełnosprawnych uczniów do placówki w Szerzawach. O przyjęciu części dzieci decyduje sąd, a o innych rodzice. Przy zapisywaniu przez rodziców niektórych wychowanków konieczne jest dostarczenie orzeczenia o niepełnosprawności.
     - Jeżeli chodzi o Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Szerzawach, przyjęcia odbywają się na innych zasadach. W nich uczestniczą rodzice, nie sąd, a z rodzicami szkoła. Była taka sytuacja, że szkoła wykazała wychowanków, których miała w gimnazjum, potem szedł do ZSZ, w gimnazjum dany uczeń był upośledzony w stopniu lekkim lub zaawansowanym i na dzień 30 września nie miał stosownych skierowań z poradni, ale uczeń do tej szkoły oczywiście chodził. To daje kwotę 301.000 zł (...) Rodzic często gęsto też jest z dysfunkcjami i na czas mógł nie przygotować stosownych dokumentów - mówił naczelnik oświaty w powiecie Andrzej Konieczka. W większości dokumenty pojawiały się po 30 września. To jednak jest już po proceduralnym terminie i dlatego powiat o tę kwotę nie będzie się sądził.
     Jak mówił jednak Andrzej Konieczka, jest szansa, by sprawę w sądzie o kwotę ponad 900.000 zł wygrać.
     - Mamy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z tego roku, do którego trafi nasza skarga, gdzie przyznał sąd bodajże powiatowi monieckiemu rację, gdzie była podobna sytuacja. Szansa jest, by uratować to 910.000 zł - dodał naczelnik oświaty.
     Jak poinformowała skarbnik powiatu Karina Kostyra, koszty sądowe mają obciążyć budżet powiat kwotą około 9.100 zł.

Damian Stawski
Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 1324 (26/2017)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry