Gmina Gąsawa ma spore szanse otrzymać wsparcie z pieniędzy unijnych na rozbudowę przedszkola. Wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski zapewnił, że nie widzi zagrożenia dla projektu i jest dobrej myśli. Rozbudowę przedszkola wspiera też poseł Tomasz Lenz.

Wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski (z lewej) poinformował, że projekt budowlany rozbudowy przedszkola w Gąsawie został bardzo dobrze oceniony. Obok poseł Tomasz Lenz, który również wspiera tę inwestycję. fot. Arkadiusz Majszak
Wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski (z lewej) poinformował, że projekt budowlany rozbudowy przedszkola w Gąsawie został bardzo dobrze oceniony. Obok poseł Tomasz Lenz, który również wspiera tę inwestycję. fot. Arkadiusz Majszak

     Po rozbudowie i modernizacji Przedszkola Samorządowego w Gąsawie do placówki będzie można przyjąć o ponad 30 dzieci więcej niż teraz. Dyrekcja liczy na przejęcie dzieci ze Złotnik i Gogółkowa.
     O sprawie szerzej pisaliśmy w lutym ubiegłego roku. Przypomnijmy, iż Rada Gminy w Gąsawie podjęła decyzję o rozbudowie i modernizacji Przedszkola Samorządowego. Po rozbudowie placówka ma zyskać dodatkowe pomieszczenia, dzięki którym będzie można przyjąć większą liczbę dzieci. Teraz gmina Gąsawa rocznie musi płacić blisko 130.000 zł za pobyt dzieci w przedszkolach w gminach ościennych. Dotyczy to gmin Żnin, Rogowo i Dąbrowa. Część mieszkańców gminy Gąsawa właśnie do placówek w tych gminach posyła swoje dzieci, a gmina Gąsawa za ich pobyt musi zapłacić. Gmina zwraca sąsiedniej jednostce wydatki bieżące za wychowanie przedszkolne jej mieszkańca. Reguluje to ustawa o systemie oświaty. Kwoty, jakie gmina musi zapłacić za dziecko uczęszczające do przedszkola w sąsiedniej gminie, są równe wydatkom bieżącym przewidzianym na jednego ucznia w gminie prowadzącej to przedszkole. Pomniejszyć je należy o ponoszone przez rodziców opłaty, czyli zajęcia dodatkowe oraz wyżywienie.
     Temat rozbudowy przedszkola w Gąsawie był omawiany podczas przedwczorajszego posiedzenia Rady Gminy w Gąsawie. Przewodniczący Rady Gminy Mariusz Kazik przypomniał, że od początku kadencji zarówno radni, jak i wójt starali się poprawić infrastrukturę w przedszkolu. - Budynek pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Wszyscy zabiegaliśmy o to, żeby to przedszkole rozwinąć. Projekt został przygotowany i złożony do Urzędu Marszałkowskiego na rozbudowę przedszkola. Jest aplikacja i nie ma lepszej sytuacji, żeby otrzymać te pieniądze - powiedział Mariusz Kazik.
     Biorący udział w sesji na zaproszenie przewodniczącego Rady Gminy wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski podkreślił, że ma dla samorządowców z Gąsawy dobrą wiadomość. Dodał, iż wniosek gminy Gąsawa o pozyskanie pieniędzy na rozbudowę przedszkola przeszedł wszystkie oceny i - jak zaznaczył - bardzo dobrze został oceniony projekt budowlany, który jest podstawą, żeby aplikować o środki unijne z Urzędu Marszałkowskiego. - Nie widzimy zagrożenia dla projektu. Jestem dobrej myśli - powiedział wicemarszałek.
     Zbigniew Ostrowski zaznaczył, że potrzeby gminy Gąsawa w kwestii rozbudowy przedszkola uważa za oczywiste, zważywszy, że co roku gmina traci blisko 130.000 zł płacąc za pobyt dzieci z gminy w ościennych przedszkolach. Po rozbudowie przedszkola i zwiększeniu miejsc w placówce pieniądze te zostaną w gminie.
     Przychylny rozbudowie gąsawskiego przedszkola jest też poseł Tomasz Lenz, który również brał udział w obradach gąsawskiej Rady Gminy. W sprawie wsparcia inwestycji poseł rozmawiał już z marszałkiem województwa.

Arkadiusz Majszak
Pałuki nr 1326 (28/2017)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry