W gminie Łabiszyn trwają przygotowania do nowego roku szkolnego. Przy szkole na ul. Nadnoteckiej powstaje ogrodzenie. W budynku na ul. Poznańskiej tworzone są dwie dodatkowe sale lekcyjne. Przy szkole w Lubostroniu wykonane zostało odwodnienie.

Przedsiębiorstwo Sebastiana Sudaka pracuje nad adaptacją strychu w tzw. „białej szkole“ przy ul. Poznańskiej na dwie sale lekcyjne dla przedszkolaków fot. Magdalena Kruszka
Przedsiębiorstwo Sebastiana Sudaka pracuje nad adaptacją strychu w tzw. „białej szkole“ przy ul. Poznańskiej na dwie sale lekcyjne dla przedszkolaków fot. Magdalena Kruszka

     Co roku w czasie wakacji gmina Łabiszyn przystępuje do zadań związanych z placówkami oświatowymi. W tym roku szkoła przy ul. Nadnoteckiej zyskuje nowe ogrodzenie.
     - Wszystko jest tam kompleksowo zmieniane - powiedział burmistrz Łabiszyna Jacek Idzi Kaczmarek. - Choć powiedzmy sobie szczerze, tam nawet nie było co zmieniać, bo zwłaszcza po bokach, gdzie były przęsła i siatki, to wszystko było stare, zniszczone i niebezpieczne.
     Część budowlaną ogrodzenia wykonała firma Sebastiana Sudaka z Wyręby. Przęsłami i montażem bramy zajmuje się przedsiębiorstwo Roberta Miłonia z Łabiszyna. Ponadto przedsiębiorstwo Sebastiana Sudaka zajmuje się adaptowaniem strychu w tzw. białej szkole przy ul. Poznańskiej na izby lekcyjne dla przedszkolaków. Powstaną dwie sale o powierzchni około 45 m2 i ciąg sanitarny. Będą się tam odbywały zajęcia 5-6-latków. Umożliwi to przyjęcie większej liczby dzieci i utworzenie przynajmniej dwóch dodatkowych oddziałów przedszkolnych. To, ile ich ostatecznie będzie, okaże się na początku września, bo w tym czasie rodzice decydują o tym, do którego przedszkola posyłają dzieci. Wielu decyduje się na przedszkola w miastach, w których pracują. Gmina Łabiszyn musi wówczas pokryć koszty pobytu takiego dziecka w przedszkolu w innej gminie. W tym roku gmina Łabiszyn z tego tytułu płaciła kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie.
     - W tej chwili nowelizacja ustawy Prawo oświatowe mówi wyraźnie, że obowiązkiem gminy jest przyjąć do przedszkola wszystkie dzieci, łącznie z trzylatkami, bez względu na to, czy rodzice pracują czy nie pracują - wyjaśnił burmistrz Łabiszyna.
     Ponadto wykonane zostało odwodnienie przy szkole w Lubostroniu. Wykonane zostały drenaże, zamontowane zostały pompy. Burmistrz wyjaśnia, że szkoła ta jest nisko posadowiona i zlokalizowana w miejscu, gdzie kiedyś był staw, stąd problem z wysokim poziomem wód gruntowych. Szkoła była często niszczona poprzez napływającą wodę. Zdarzało się, że odpadały tynki i płytki, zwłaszcza w części sanitarnej przy sali gimnastycznej. Odwodnienie ma zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości.
     Jeśli chodzi o szkołę w Ojrzanowie, to zyska ona szafki dla uczniów. Gmina Łabiszyn zakupiła ich 80, z czego część trafi do szkoły w Ojrzanowie, gdyż nie wiadomo jeszcze, jaka będzie tam liczba uczniów, ponieważ szkoła podstawowa sześcioklasowa od września staje się szkołą czteroklasową - filialną dla szkoły w Lubostroniu.
     - Spodziewam się, że mogą być rodzice dzieci klas niższych z obwodu szkolnego Ojrzanowa, którzy się zdecydują na to, żeby dziecko od początku edukacji posłać do Lubostronia - powiedział burmistrz Jacek Idzi Kaczmarek. - Na jednym z zebrań pojawiały się pytania o to, czy można dziecko do pierwszej klasy wypuścić od razu do Lubostronia. Obserwujemy, co się będzie działo w szkołach. Ostateczne decyzje będą zapadały w ostatnim tygodniu sierpnia lub w pierwszym tygodniu września.
     W szkołach gminy Łabiszyn w tym roku nie będzie zmian kadrowych. Jedna osoba wybiera się na urlop zdrowotny. Nie są planowane żadne zwolnienia nauczycieli.

Magdalena Kruszka
Pałuki nr 1333 (35/2017)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry