Na terenie gminy Szubin największy ból głowy przed rozpoczęciem roku szkolnego ma dyrektor Szkoły Podstawowej w Królikowie, bo ta placówka ucierpiała najbardziej podczas nawałnicy. Z użytkowania wyłączone będą dwie sale, ale bezpieczeństwu dzieci nic nie zagraża i rok szkolny zacznie się zgodnie z planem 4 września.

     Naczelnik wydziału edukacji i sportu w szubińskim ratuszu Marek Nowicki powiedział, że w związku z reformą żaden nauczyciel nie stracił pracy. Część nauczycieli uzupełnia etaty w innych szkołach na terenie gminy. Na dostosowanie placówek do zadań, jakie stawia przed szkołami reforma, gmina wydała około 200.000 zł. Środki te zostały wydane m.in. na dostosowanie budynku dawnego Gimnazjum nr 1 do wymogów edukacji wczesnoszkolnej i zakup pomocy dydaktycznych do pracowni w tych szkołach, które ich nie miały. Gmina nie otrzymała środków na ten cel z zewnątrz, ponieważ MEN pomagało tym samorządom, które przekształcały gimnazja w samodzielne szkoły podstawowe.
     NIKT NIE STRACIŁ PRACY
     W SP nr 1 w Szubinie od nowego roku szkolnego uczyć się będzie 674 uczniów w 32 oddziałach. W wyniku reformy systemu edukacji, SP nr 1 przejęła Gimnazjum nr 1 w Szubinie. W szkolnych ławach przy ul. Wyzwolenia zasiądą gimnazjaliści z drugich i trzecich klas. Uczniowie najmłodsi z oddziałów 0-III będą się uczyć w dawnym budynku gimnazjum przy ul. św. Marcina. W obu dokonano niezbędnych remontów. W szkole jest 67 pełnych etatów nauczycielskich i 2 niepełne oraz 31 etatów obsługi. Z gimnazjum do szkoły podstawowej przeszli wszyscy nauczyciele wraz z pracownikami administracji i obsługi.
     Nowymi nauczycielami w tej placówce będą: Jagoda Wiśniewska - logopeda, Katarzyna Boruch - religia, Barbara Brzykcy-Przybylińska - nauczyciel świetlicy, Tomasz Sokołowski - religia, Dorota Lesiuk - wychowanie fizyczne, Marta Mrówczyńska - psycholog szkolny, Aleksandra Socha-Krakowska - nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej. Dyrektor Małgorzata Junyk dziękuje za zaangażowanie pracownikom niepedagogicznym obu łączonych placówek za poświęcony czas, prace i zrozumienie, a także burmistrzowi Arturowi Michalakowi, naczelnikowi Markowi Nowickiemu, pracownikom interwencyjnym za pomoc w realizacji założeń reformy oświaty.
     W SP nr 2 (do dziś Zespół Szkół w Szubinie) w nowym roku szkolnym będzie się uczyć 608 uczniów. W placówce będzie 67 etatów (pełnych i niepełnych). Wśród nich trzy nauczycielki będą nowe: Ewa Sendwicka - zerówka, Karolina Brzykcy - nauczyciel wspomagający, Klaudia Posłuszna - biblioteka. Na nowy rok szkolny udało się przygotować kolejną salę dla oddziału przedszkolnego, dokończony projekt związany z modernizacją szatni (każdy uczeń będzie miał pojedynczą szafkę), za 30.000 zł zorganizowana została nowa sala komputerowa, wyremontowany został korytarz i wymieniono oświetlenie, zostały naprawione niektóre części placu zabaw, zamontowany został piłko-chwyt. Dyrektor Gabriela Rojek wyraziła nadzieję, że uda się spokojnie przeprowadzić szkołę przez reformę oświaty.
     Największy ból głowy przed rozpoczęciem roku szkolnego ma dyrektor SP w Królikowie Danuta Nowicka, ponieważ nawałnica uszkodziła budynek. Wyłączone z użytkowania będą dwie sale lekcyjne edukacji wczesnoszkolnej, które zostały zalane. Szkoła przygotowała pomieszczenia zastępcze. Niemniej dyrektor uspokaja, bo cały budynek szkolny został dopuszczony do użytkowania i jest bezpieczny. Po wichurze została przeprowadzona ekspertyza konstrukcji dachu i okazało się, że wymaga remontu. Po zabezpieczeniu dachu, będzie wykonany remont sal.
     W nowym roku szkolnym w placówce będzie się uczyć 170 osób w 12 oddziałach. Grono pedagogiczne liczy 23 osoby. W ramach uzupełnienia etatu w szkole będą uczyć: Beata Budziak - matematyka, Jolanta Bednarczuk - biologia i chemia, Andrzej Ginter - język niemiecki, a w ramach godzin ponadwymiarowych: Maciej Mierzwiński - fizyka i Adam Hak - geografia. W związku z reformą szkoła musiała zorganizować pracownie do chemii, fizyki i biologii oraz zakupić odpowiednie wyposażenie (np. laboratorium chemiczne). Po raz pierwszy w historii placówki od 1 września 2017 do 31 sierpnia 2019 r. w szkole będzie zastępca dyrektora, którym została Domicela Kulińska.
     W SP w Kołaczkowie będzie się uczyć 177 uczniów w oddziałach od zerówki do klasy VII. Do grona pedagogicznego dołączy trójka nauczycieli z innych szkół, którzy będą uzupełniać etaty: Maciej Mierzwiński - fizyka, Milena Cyprych - chemia i Joanna Leśniarek - język niemiecki. W szkole remonty prowadzone były na bieżąco. Wcześniej szkoła przygotowała gabinet pedagoga.
     W SP w Kowalewie (dziś jeszcze Zespół Szkół) naukę będzie pobierać 219 uczniów w dwóch oddziałach przedszkolnych (zerówka i 3-5 lat), ośmiu oddziałach szkoły podstawowej (czwarta klasa podwójna) i trzech oddziałach gimnazjalnych (druga klasa podwójna). W szkole prowadzona jest inwestycja związana z termomodernizacją, w zakres której wchodzi m.in. wymiana ogrzewania na gazowe, docieplenie ścian, montaż ogniw fotowoltaicznych. Prace zaczęły się na początku sierpnia i zgodnie z umową mają trwać rok, ale dyrektor Adam Hak powiedział nam, że wykonawca chce zakończyć inwestycje do końca roku kalendarzowego. Prace mają być wykonywane po lekcjach. Z rzeczy bieżących wykonano w szkole drogę wewnętrzną i bramę wjazdową.
     W SP w Rynarzewie (jeszcze dziś Zespół Szkół) będzie pobierać naukę 490 uczniów w 23 oddziałach. Zmian w kadrze nauczycielskiej nie ma. W szkole prowadzona jest inwestycja polegająca na termomodernizacji budynku. Wykonawca zaczął je na początku sierpnia i ma rok na zakończenie. W czasie wakacji zostały wymienione grzejniki, a po rozpoczęciu roku szkolnego pracownicy będą wykonywać roboty zewnętrzne. Szkoła zyska nowe kaloryfery, kocioł na pellet i ocieplenie ścian.
     W SP w Turze od 1 września będzie nowy dyrektor Paweł Wypych. O reszcie ewentualnych zmian nie udało nam się dowiedzieć. Tak samo rzecz się ma z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Szubinie.
     Z DWIEMA SPECJALNOŚCIAMI
     W roku szkolnym 2017/2018 w i Liceum Ogólnokształcącym w Szubinie powstała klasa pierwsza z dwiema specjalnościami: prawno-policyjną i biologiczno-medyczną.
     Z informacji, jaką otrzymaliśmy od dyrekcji, czytamy: W grupie prawno-policyjnej objętej patronatem Powiatowej Komendy Policji w Nakle nad Notecią zajęcia prowadzą funkcjonariusze policji, a dodatkowy przedmiot samoobrona i technika interwencji prowadzony jest przez instruktora dalekowschodnich sztuk walki. Dodatkowo grupa realizuje edukację prawną. Specjalność biologiczno-medyczna korzysta z zajęć prowadzonych na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Dodatkowym przedmiotem w tej grupie jest ratownictwo medyczne. W nadchodzącym roku szkolnym jeden nauczyciel przechodzi na emeryturę. Następuje zmiana na stanowisku opiekuna teatru szkolnego „Meandry“. W pierwszym tygodniu września odbędzie się nabór młodzieży do szkolnego teatru. Zapraszamy nowych uczniów oraz gimnazjalistów. Jeszcze we wrześniu grupa teatralna wyjedzie wraz z opiekunem panią A. Jagodzińską na warsztaty teatralne do Lubostronia. Od nowego roku szkolnego uczniowie będą mieli możliwość nauki w nowoczesnej pracowni terminalowej. Szkoła zakupiła pracownię dzięki wsparciu finansowemu organu prowadzącego szkołę. Czyli powiatu nakielskiego.

Remigiusz Konieczka
Pałuki nr 1333 (35/2017)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry