O północy 13 grudnia 1981 roku na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, bo tak brzmiała wtedy pełna nazwa kraju, wprowadzony został stan wojenny. Na ulicach pojawiły się pojazdy pancerne i żołnierze z bronią i ostrą amunicją. Stan wojenny skierowany był przeciwko ówczesnej solidarnościowej opozycji. Jej najbardziej znanych działaczy aresztowano bądź internowano. Wprowadzono godzinę milicyjną i ograniczenia w podróżowaniu.

Uczniowie SP nr 1 w Szubinie zapalili znicze pod Pomnikiem Ofiar Hitlerowskich i Komunistycznych na pl. Kościelnym w 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego fot. Remigiusz Konieczka
Uczniowie SP nr 1 w Szubinie zapalili znicze pod Pomnikiem Ofiar Hitlerowskich i Komunistycznych na pl. Kościelnym w 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego fot. Remigiusz Konieczka

     Trzydzieści osiem lat po 13 grudnia, w Muzeum Ziemi Szubińskiej odbyły się spotkania przybliżające wydarzenia z 1981 r. Na zaproszenie muzeum i Marleny Posadzy, nauczycielki historii ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szubinie spotkanie z uczniami poprowadził Przemysław Wójtowicz z bydgoskiej delegatury IPN. 

     - Młodzież klas siódmych i ósmych zapoznała się z okolicznościami wprowadzenia stanu wojennego oraz najważniejszymi wydarzeniami, datami i sylwetkami osób. Dodatkowo z inicjatywy nauczyciela wiedzy o społeczeństwie tej samej szkoły Artura Michalaka młodzież przeszła pod pomnik na szubińskim placu Kościelnym, by oddać hołd ofiarom stanu wojennego - mówi Kamila Czechowska, dyrektor muzeum.

     Pod pomnikiem ofiar systemów totalitarnych na placu Kościelnym młodzi ludzie zapalili znicze pamięci i wysłuchali krótkiego wprowadzenia kustosz muzeum Kamili Czechowskiej, dotyczącego historii pomnika i wydarzeń sprzed 38 lat. Znicz pamięci zapłonął też pod pomnikiem i tablicą upamiętniającą śmierć ks. Jerzego Popiełuszki.

Remigiusz Konieczka, 13 XII 2019

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry