Kurator oświaty negatywnie zaopiniował propozycję burmistrza Barcina Michała Pęziaka i części radnych, aby przekształcić Szkołę Podstawową nr 1 w Barcinie i Szkołę Podstawową w Mamliczu w szkoły filialne. Pozostaną one ośmioklasowe.

Kilkadziesiąt osób na sesji protestowało przeciwko przekształceniu szkół. Kurator wydał opinię korzystną dla nich. fot. Magdalena Kruszka
Kilkadziesiąt osób na sesji protestowało przeciwko przekształceniu szkół. Kurator wydał opinię korzystną dla nich. fot. Magdalena Kruszka

     10 stycznia radni Rady Miejskiej w atmosferze niezadowolenia rodziców przyjęli uchwały w sprawie przekształcenia Szkoły Podstawowej nr 1 w Barcinie i Szkoły Podstawowej w Mamliczu w szkoły filialne. W przypadku tej pierwszej powodem miała być grożąca szkole dwuzmianowość. Jeśli chodzi o szkołę w Mamliczu, to za przekształceniem przemawiać miały głównie względy finansowe. Jej przekształcenie miało przynieść oszczędności przekraczające 1.000.000 zł.

     Propozycja burmistrza spotkała się ze sprzeciwem rodziców i części radnych. Rodzice najpierw na spotkaniach w szkołach, potem na posiedzeniu komisji, a w końcu także na sesji wyrażali swoje niezadowolenie. Na sesji nie mogli zabrać głosu, ale swój protest wyrazili na transparentach, a oburzenie tuż po głosowaniu.

     Zgodę na przekształcenie ośmioklasowych szkół w trzyklasowe szkoły filialne musiał jednak wydać kurator oświaty. Okazało się, że jego opinia jest negatywna w tej sprawie, zatem szkoły będą funkcjonowały na dotychczasowych zasadach, a uczniowie klas IV-VIII skończą edukację podstawową w placówkach, w których ją rozpoczęli, a nie - jak planowano - w Zespole Szkół w Barcinie.

Magdalena Kruszka, 14 II 2020

 

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry