Do tej pory policjanci w Żninie nie otrzymali żadnych zawiadomień związanych z naruszaniem prawa wyborczego podczas prowadzonej kampanii. Jedyne wydarzenie związane z próbą zakłócenia agitacji politycznej miało miejsce w ostatnią sobotę, ale nie dotyczyło bezpośrednio kampanii wyborczej.

     Nadkomisarz Krzysztof Jaźwiński z Komendy Powiatowej Policji w Żninie poinformował, że do wtorku 9 października jednostka ta nie przyjęła żadnych zgłoszeń dotyczących możliwości złamania na terenie powiatu żnińskiego prawa wyborczego. W tym nie było zgłoszeń o możliwym prowadzeniu agitacji wyborczej na terenie urzędów administracji samorządowej. Pytaliśmy o to w kontekście umieszczania materiałów komitetów wyborczych m.in. na ogrodzeniu Żnińskiej Kolei Powiatowej, która jest oddziałem Muzeum Ziemi Pałuckiej. Jest ono samorządową instytucją kultury będącą jednostką organizacyjną gminy Żnin.

     Jedyne zdarzenie - jak przekazał nadkomisarz Krzysztof Jaźwiński - które mogło być pośrednio związane z trwającą kampanią wyborczą, a w którym interweniowała żnińska policja, dotyczyło zabezpieczenia zgromadzenia ulicznego. Miało ono miejsce w ostatnią sobotę między 11.00 a 13.00 na rogu ul. 700-lecia i ul. Lewandowskiego w Żninie. W zgromadzeniu tym brały udział osoby spoza terenu Żnina, które są sympatykami ruchu społecznego Obywatele RP.

     - To już trzecie takie zgromadzenie przez nich zgłoszone do zabezpieczenia przez policję w Żninie. Pierwsze miało miejsce 18 lipca na rogu ul. 700-lecia i ul. Potockiego, następne 21 sierpnia i trzecie w ostatnią sobotę. Organizatorzy zgłaszali w każdym z tych przypadków do 10 osób uczestniczących w planowanym zgromadzeniu. Tym razem uczestniczyło w nim 6 osób - mówi Krzysztof Jaźwiński.

     Uczestnicy tych zgromadzeń dysponują sprzętem nagłaśniającym, przy pomocy którego wyrażają swoje poglądy. Interwencja policji w ostatnią sobotę była spowodowana tym, że jeden z obserwujących zgromadzenie podjął chaotyczną próbę wytrącenia mikrofonu z ręki wygłaszającego poglądy obywatela RP. Z naszych późniejszych ustaleń wynika, że być może został też przy tym uszkodzony zegarek demonstranta. Policjanci jednak nie mieli zgłoszenia o tym, aby ktoś taką szkodę poniósł.

     Funkcjonariusze mężczyznę próbującego łapać mikrofon trzymany w dłoni obywatela RP zbadali przy użyciu alkomatu. Okazało się, że miał blisko 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, więc został zabrany na komendę, aby mógł wytrzeźwieć w policyjnej izbie zatrzymań. Z artykułu 52 paragraf 2 pkt 1 kodeksu wykroczeń mężczyźnie, który usiłował przeszkodzić w prowadzeniu niezakazanego zgromadzenia grozi kara grzywny.

     Mężczyzna, który próbował zakłócić zgromadzenie Obywateli RP jest mieszkańcem Żnina.

Karol Gapiński, 10 X 2018

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry