Konferencja Prasowa w Urzędzie Miejskim w Żninie. Na pytania odpowiadają, od prawej: Dariusz Żurawicki, Halina Rosiak, Paweł Sikora.

        fot. Remigiusz Konieczka

Halina Rosiak, zastępca, burmistrz, Żnin, PGM, Dariusz Żurawicki
Halina Rosiak zastępcą burmistrza Żnina
     O ile nominacja na stanowisko zastępcy burmistrza Żnina Haliny Rosiak nie jest niespodzianką, o tyle powołanie nowego prezesa PGM już taką było. Dariusz Żurawicki po latach spędzonych w Urzędzie przenosi się do siedziby PGM.

     Od 1 sierpnia zastępcą burmistrza Żnina jest Halina Rosiak. 31 lipca Burmistrz Żnina Robert Luchowski podpisał zarządzenie, w którym ustalił, że w gminie Żnin będzie jeden zastępca (zgodnie z ustawą burmistrz miasta i gminy powyżej 20 tys. mieszkańców może mieć dwóch zastępców) i powołał na to stanowisko Halinę Rosiak, która była wieloletnim dyrektorem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Żninie, od 2006 do 2014 roku była radną Rady Miejskiej w Żninie i przez pierwsze dwa lata poprzedniej kadencji jej przewodniczącą.
     - Decyzja o objęciu tej funkcji nie była prosta i wyniknęła z wielu przemyśleń. Powierzenie tej funkcji mnie oznacza, że otrzymałam ogromny mandat zaufania. Mogę zapewnić, że będę pracowała na to, by tego zaufania pana burmistrza Roberta Luchowskiego nie zawieźć. Nie tylko burmistrza, ale też mieszkańców - zadeklarowała na wstępie nowa pani wiceburmistrz.
     Halina Rosiak przyznała, że do przyjęcia propozycji burmistrza skłoniły ją rozmowy z Robertem Luchowskim przed i tuż po wyborach, które pozwoliły jej gorąco uwierzyć w to, że można dokonać zmian, że Żnin i cała gmina może być nowoczesna i prężnie funkcjonować.
     - Mając szerokie kontakty z włodarzami innych podobnych wielkością gmin, zauważyłam dysproporcję na niekorzyść naszej gminy. Nie mogę powiedzieć, że w poprzednich latach nic nie było zrobione, ale widzę że ta zmiana powinna być prężniejsza i powinna pójść w innym kierunku - dodała Halina Rosiak. - Będę wspierać burmistrza w jego działalności.
     Nowej wiceburmistrz w schemacie organizacyjnym powierzono trzy wydziały: Wydział Turystyki i Promocji Gminy, Wydział Edukacji, Kultury i Sportu oraz Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa, Leśnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich.
     Od 1 sierpnia nowym prezesem zarządu Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej w Żninie został dotychczasowy pracownik Urzędu Miejskiego w Żninie Dariusz Żurawicki.
     Jego sylwetkę i karierę zawodową przedstawił Paweł Sikora, doradca burmistrza ds. rozwoju lokalnego: - Prezes posiada wykształcenie wyższe: licencjat na kierunku administracji, jest magistrem politologii. Ukończył także w 2010 roku studia podyplomowe w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami i zarządzanie nieruchomościami. Pracę w Urzędzie Miasta i Gminy w Żninie rozpoczął 1 marca 1989 r. na stanowisku referenta ds. gospodarki mieszkaniowej, a później ochrony środowiska w Wydziale Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Komunikacji. Następnie po powstaniu samorządu terytorialnego w 1990 r. zajmował w Urzędzie Miejskim w Żninie stanowisko podinspektora, a następnie inspektora ds. lokalowych, w tym z zakresu przyznawania dodatków mieszkaniowych. Od 1 września 2007 r. zajmował stanowisko inspektora ds. obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego. Od dnia 11 września 2009 r. do końca lipca 2015 r. zajmował stanowisko inspektora ds. gospodarowania gminnym zasobem mieszkaniowym w tutejszym Urzędzie.
     Również Dariusz Żurawicki przyznał, że nie było mu łatwo podjąć decyzję, by pokierować spółką PGM. - Zastanawiam się jak to będzie wyglądało. Po pierwsze chciałbym popracować nad polepszeniem wizerunku spółki i rozwiązać kwestie związane z narastającym zadłużeniem. Sprawy mieszkaniowe nie należą do tematów łatwych i przyjemnych. Mam nadzieję, że sprostam powierzonemu zadaniu - powiedział nowy prezes. Najważniejsze zadanie, jakie stoi przed prezesem, to ograniczenie zadłużenia, które wynosi około 2 mln złotych. Wynika ono głównie z zaległości czynszowych lokatorów.
     Paweł Sikora dodał, że dotychczasowy prezes Stanisław Wiciński wrócił na obejmowane wcześniej w spółce stanowisko kierownika ds. technicznych. Natomiast zmiany w spółce są wynikiem audytu przeprowadzonego w Przedsiębiorstwie Gospodarki Mieszkaniowej w Żninie, który był realizowany przez czerwiec i lipiec 2015 roku.
     Zapytaliśmy kto prowadził audyt, i jakie są jego wyniki. Prowadzony był przez pracownika urzędu ds. kontroli. Wnioski będą przedstawione na kolejnej konferencji, bo do końca tygodnia poprzedni prezes może wnosić uwagi i dopiero za tydzień burmistrz je przedstawi opinii publicznej. Uzyskaliśmy tylko tyle, że wyniki były na tyle złe, że zmusiły burmistrza do podjęcia tak radykalnych kroków.
     Film w zakładce Filmy.

Remigiusz Konieczka
Pałuki nr 1225 (31/2015)

 

Przejdź do forum.

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry