W Józefince nastąpiły kobiece rządy. Sołtys Katarzyna Przybylska (druga z lewej) wraz z członkiniami Rady Sołeckiej.

           fot. Magdalena Kruszka

Wybory sołeckie, Józefinka, Knieja, podział
Józefinka już bez Kniei
     Wybory sołeckie w sołectwie Józefinka po podziale nie przyniosły zmian, jeśli chodzi o sołtysa. Zmienił się natomiast skład Rady Sołeckiej.

     W tym roku nastąpił podział sołectwa Józefinka na dwa nowe sołectwa. Stało się tak, gdyż mieszkańcy Kniei wyrazili chęć oddzielenia się od Józefinki i utworzenia odrębnego sołectwa. Rada Miejska w Barcinie z inicjatywy mieszkańców wsi Knieja uchwałą z 27 lutego tego roku dokonała podziału sołectwa Józefinka i utworzyła dwie odrębne jednostki pomocnicze, czyli sołectwo Józefinka i sołectwo Knieja. Z tego powodu kilka miesięcy po wyborach sołtysa Józefinki trzeba było przeprowadzić ponowne wybory, osobne dla każdego z nowych sołectw.
     Zebranie wyborcze w Józefince odbyło się 18 sierpnia. Mieszkańcy mieli czas na zgłaszanie kandydatów na sołtysa i do Rady Sołeckiej do 11 sierpnia. Nie było zaskoczeniem, że jedyną kandydatką w tym przypadku okazała się dotychczasowa sołtys Katarzyna Przybylska. Ze 127 osób uprawnionych do głosowania w zebraniu wzięły udział 22 osoby. Wszystkie te osoby zagłosowały za tym, aby Katarzyna Przybylska kontynuowała swoje działania jako sołtys w swojej społeczności, jednak już bez Kniei. Dodajmy, że sołectwo Józefinka przed podziałem liczyło 276 osób uprawnionych do głosowania.
     Zebranie wyłoniło natomiast nową Radę Sołecką. Tutaj kandydatów było czworo: Jolanta Drzażdżyńska, Maria Katafiasz, Paweł Kędziora i Wiesława Nowak. Nie wszyscy z kandydatów byli obecni na zebraniu, a uczestnicy zebrania nie wyrazili zgody na to, aby powiększyć Radę Sołecką do czterech osób. Do Rady Sołeckiej weszli: Maria Katafiasz z 20 głosami, Jolanta Drzażdżyńska, na którą zagłosowało 19 osób i Wiesława Nowak, która otrzymała 14 głosów. Na Pawła Kędziorę zagłosowało 9 osób. Przypomnijmy, że od 3 marca do wtorku w skład Rady Sołeckiej sołectwa Józefinka wchodzili: Roman Karpiński, Paweł Kędziora i Jolanta Drzażdżyńska.
     Wybory w Kniei odbyły się wczoraj wieczorem, już po zamknięciu tego numeru Pałuk. Kandydaci na sołtysa i do Rady Sołeckiej byli już jednak zgłoszeni wcześniej. Mieszkańcy na podanie swoich kandydatur mieli czas do 12 sierpnia. W sołectwie Knieja na sołtysa zgłoszona została Maria Boryczko, a do Rady Sołeckiej Elżbieta Antoniak, Lucjan Cipora i Barbara Nowicka. Uprawnionych do głosowania w sołectwie Knieja jest 148 osób.

Magdalena Kruszka
Pałuki nr 1227 (33/2015)

 

Przejdź do forum.

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry