Części do zachodnich maszyn rolniczych - PHU Tomasz Nowak

Trzemeszno, ratusz, burmistrz, Urząd Miejski, szkoła zawodowa, Dom Kultury, Biblioteka Publiczna
Potrzebny nowy ratusz
    Burmistrz Krzysztof Dereziński dementuje informacje, iż siedziba Urzędu Miejskiego mogłaby zostać przeniesiona do budynku dawnej szkoły zawodowej. Mają tam trafić Dom Kultury, Biblioteka Publiczna i ma tam zostać utworzona siedziba Muzeum Regionalnego.

     POWAŻNE ZMIANY
     W ostatnim czasie pojawiały się informacje, że nową siedzibą trzemeszeńskiego ratusza może stać się budynek dawnego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych przy ul. Mickiewicza. Ten nieużywany obecnie obiekt został niedawno zakupiony przez gminę od powiatu. Jednak burmistrz Krzysztof Dereziński zaprzecza. Jak informuje, budynek byłej szkoły zawodowej w pierwszej kolejności planowany jest do przeniesienia tam Domu Kultury. Burmistrz podkreśla, że obecna lokalizacja Domu Kultury w samym centrum miasta na ul. św. Jana nie jest korzystna biorąc np. pod uwagę, że instytucja ta mieści się w tym samym budynku, w którym znajdują się mieszkania. Według Krzysztofa Derezińskiego, do byłej siedziby ZSP należy także przenieść Bibliotekę Publiczną mieszczącą się w tym samym obiekcie, co Dom Kultury. Po przeniesieniu burmistrz planuje pozostawione pomieszczenia w centrum zaadaptować na mieszkania. W budynku po szkole zawodowej burmistrz chce także utworzyć siedzibę trzemeszeńskiego Muzeum Regionalnego. Jak przyznaje, dyrektor Domu Kultury Mariusz Zieliński był przychylny takim planom przeniesienia placówki którą kieruje. Nie było jednak akceptacji ze strony dyrekcji biblioteki, co do zamiarów nowej lokalizacji.
     WYDA POLECENIA
     Burmistrz Dereziński nie zamierza przejmować się krytycznymi uwagami i zapowiada, że decyzje w tej sprawie zapadną odgórnie na zasadzie poleceń dla dyrekcji obydwu jednostek. Podkreśla także, iż planowane przeniesienia będą związane ze znacznymi kosztami. Związane jest to m.in. z tym, że budynek dawnej szkoły zawodowej jest obecnie pozbawiony ogrzewania. Wcześniej był on ogrzewany przez instalację z leżącego obok Domu Poprawczego. Jednak po zmianie instalacji w tej placówce takie rozwiązanie nie jest już możliwe. Dlatego też na podwyższenie kosztów adaptacji pomieszczeń znacznie wpłynie konieczność stworzenia nowego systemu ogrzewania w tym budynku. Według burmistrza, konkretne działania mające na celu zaadaptowanie budynku na ul. Mickiewicza i przeniesienia tam Domu Kultury i Biblioteki Publicznej mają zostać podjęte w przyszłym roku.
     RATUSZ W 5 MIEJSCACH
     Burmistrz nie bierze pod uwagę utworzenia ratusza w budynku po ZSP ze względu na bardzo wysoki koszt przystosowania tego obiektu na potrzeby Urzędu Miejskiego. Według Krzysztofa Derezińskiego kosztowałoby to około 3 mln zł, a np. budowa nowego ratusza to szacunkowo koszt 5 lub 6 mln zł. Jak burmistrz przyznaje, budowa nowego ratusza to sprawa przed którą trzemeszeński samorząd prędzej czy później i tak stanie, bo obecna sytuacja polegająca na tym, że urzędnicy pracują w sumie w 5 budynkach w różnych punktach miasta jest bardzo niekorzystna. Jednak obecnie są ważniejsze sprawy do załatwienia, więc według burmistrza Derezińskiego, w tej kadencji temat budowy nowego ratusza nie będzie rozstrzygany, lecz nie da się go uniknąć, niezależnie od tego kto będzie rządził gminą w kolejnych kadencjach.

Roman Wolek
Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 1235 (41/2015)

 

Przejdź do forum.

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry