Od kilku miesięcy powtarzana jest w Żninie z ust do ust informacja, z której wynika, iż burmistrz Robert Luchowski czyni zabiegi, ażeby zostać przyjętym w struktury partyjne Prawa i Sprawiedliwości. Tłumaczone to jest tak, że włodarzowi Żnina zależy na wejściu do struktur PiS, gdyż partia ta ma wysokie notowania w sondażach, więc jej kandydat na burmistrza w następnych wyborach teoretycznie miałby w ten sposób dodatkowy atut.

Maria Warda i Robert Luchowski potrafią znaleźć wspólny krok na parkiecie, ale w życiu politycznym nie jest im po drodze. fot. Karol Gapiński
Maria Warda i Robert Luchowski potrafią znaleźć wspólny krok na parkiecie, ale w życiu politycznym nie jest im po drodze. fot. Karol Gapiński

     Pełnomocnik żnińskich struktur PiS Grażyna Janicka nie potwierdziła informacji, że prowadziła rozmowy z Robertem Luchowskim na temat jego akcesu do struktur PiS. Dodajmy, że aby taki akces uzyskać, potrzebna jest rekomendacja przynajmniej dwóch członków partii. Teoretycznie Robert Luchowski mógłby spróbować uzyskać członkostwo w PiS korzystając z pośrednictwa innej komórki terytorialnej partii. Bywa to czasami praktykowane, ale najczęściej wtedy, gdy miejsce pracy kandydata jest inne niż miejsce zamieszkania. Jednak, jak zaznaczyła Grażyna Janicka, wtedy i tak byłoby skierowane zapytanie do działaczy partii w Żninie. - Zarząd wtedy się zastanawia, zwołuje się zebranie i podejmuje decyzję kolegialnie. W tym przypadku też byśmy się zastanowili, ale nie było takiego tematu - powiedziała szefowa żnińskich struktur PiS.
     Grażynę Janicką zapytaliśmy, czy jej zdaniem Robert Luchowski spełnia standardy, które jej partia stawia przed kandydatami do członkostwa w jej strukturach. Szefowa żnińskiego PiS powiedziała, że trudno to jednoznacznie ocenić ze względu na charakter pracy włodarza nie mającego związku z z konkretną partią, w porównaniu z pracą takiego, który ma za sobą jakiekolwiek ugrupowanie polityczne.
     Za pośrednictwem rzecznika Urzędu Miejskiego w Żninie Dawida Kolasy zadaliśmy także burmistrzowi pytanie, czy to prawda, że robi przymiarki, ażeby uzyskać akces do PiS. Nie uzyskaliśmy jednak bezpośredniej odpowiedzi na to pytanie, a jedynie informację o obecnej przynależności politycznej włodarza gminy Żnin.
     - Burmistrz Robert Luchowski jest aktualnie bezpartyjny. Do wyborów samorządowych, wskutek których został wybrany na stanowisko burmistrza, przystąpił z własnego komitetu wyborczego. Burmistrz Robert Luchowski nie zajmuje się obecnie polityką, skupia się na pracy samorządowej i dbaniu o rozwój gminy Żnin. Jest prezesem Zarządu Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Żninie oraz Honorowym Prezesem Związku Mieszkańców Powiatu Żnińskiego - przekazał Dawid Kolasa.
     Robert Szafrański, kandydat na burmistrza Żnina w wyborach 2014 r., powiedział, że nic mu nie wiadomo o rzekomych przymiarkach Roberta Luchowskiego do PiS, a krążące o tym informacje traktuje jako plotki i nie chce ich komentować. Zapytaliśmy go, jak oceniłby perspektywę akcesu Roberta Luchowskiego do partii PiS. - Wolałbym tego nie oceniać - powiedział Robert Szafrański, członek zarządu żnińskiego PiS. Zapytaliśmy go nas koniec, czy będzie kandydował na burmistrza Żnina w kolejnych wyborach. Odpowiedział, że jest jeszcze za wcześnie na takie deklaracje.
     Maria Warda, delegatka na ostatni kongres PiS i kandydatka z listy tej partii w ostatnich wyborach na posła wypowiada się mniej dyplomatycznie: - Moim zdaniem pan burmistrz Żnina nie powinien otrzymywać rekomendacji do przyjęcia go do naszej partii. Uważam, że jego działalność, a zwłaszcza ostatnie zajścia na imprezie żnińskich urzędników, pokazują, że nie spełnia on standardów, które spełniać powinien kandydat do członkostwa w naszej partii. Członek partii PiS powinien być nieskazitelny. Poza tym był on w przeszłości członkiem Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a z tą partią nie jest nam po drodze. Uważam, że naturalnym kandydatem naszej partii na burmistrza Żnina powinien być Robert Szafrański. On był z nami na dobre i złe, a nie tylko wtedy, gdy mamy dobre sondaże. A ja wiem, że rozmowy między burmistrzem a przewodniczącą Janicką miały miejsce - powiedziała stanowczo Maria Warda.

Karol Gapiński
Pałuki nr 1307 (9/2017)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry