Mogileński Dom Kultury - MY TU GRAMY

Nowy projekt zakłada, że przy ul. Gnieźnieńskiej powstanie kompleks sportowo-rekreacyjny z kortami, z boiskami do siatkówki, bieżnią lekkoatletyczną, krytymi trybunami i zapleczem socjalnym ze stołówką. Pytanie jest tylko jedno, kiedy to powstanie?

        fot. Remigiusz Konieczka

Żnin, budynek, zaplecze, plany
Nowy budynek na stadionie
    Na żnińskim stadionie przy ul. Gnieźnieńskiej ma powstać zaplecze socjalno-sanitarne. Plany są ambitne: w dwukondygnacyjnym budynku mają powstać szatnie dla zawodników, umywalnie, pomieszczenia dla sędziów, sauna i stołówka. Sęk w tym, że na budowę nie ma pieniędzy, a zawodnicy mają dość dotychczasowego budynku.

     Projekt przebudowy stadionu czeka właśnie na zatwierdzenie i wydanie pozwolenia na budowę w Starostwie Powiatowym w Żninie. Wydanie pozwolenia kończy etap gromadzenia dokumentacji. Później można rozpocząć budowę. Najważniejszym punktem przebudowy stadionu w Żninie będzie budowa zaplecza socjalno-sanitarnego dla zawodników, trenerów i sędziów oraz działaczy MKS "Pałuczanka".  

To, że na stadionie miejskim konieczna jest budowa nowoczesnego zaplecza socjalno-sanitarnego z szatniami i gabinetami odnowy biologicznej, mówią zawodnicy i kierownictwo MKS "Pałuczanka" Żnin. Widoczne zakrzywienia fasady wynikają z niedoskonałości reprodukcji.

      fot. Remigiusz Konieczka

     MA BYĆ SAUNA  
     Nowy budynek będzie stał przy bramie wjazdowej po prawej stronie (patrząc w stronę ulicy). W piwnicach mają być magazyny, pralnia, suszarnia, siłownia, sauna, łaźnia i pomieszczenie trenera. Na parterze będą szatnie, umywalnie, biura, pokoje sędziów, lekarza, toalety i pomieszczenia dla niepełnosprawnych. Na pierwszym piętrze ma być świetlica, sala telewizyjna i sala gier, stołówka z kuchnią oraz toalety. Na piętro niepełnosprawni będą mogli wjechać windą.  
     W późniejszym okresie mają zostać przebudowane trybuny, które będą zadaszone, a pod nimi planowana jest budowa pomieszczeń dla zawodników, trenerów, kioski i kasy klubowe. Zamiast toru żużlowego ma być sześciotorowa bieżnia, rów z wodą, stanowiska do uprawiania rzutu dyskiem, oszczepem i młotem, do skoku wzwyż i skoku w dal. Obok boiska treningowego mają powstać korty. Przebudowa stadionu ma kosztować kilka milionów złotych.
     Jak nam powiedział szef wydziału inwestycji w żnińskim Urzędzie Miejskim Kazimierz Kolasiński w tym roku w budżecie miejskim na przebudowę stadionu przeznaczona jest kwota 65 tys. złotych. Jeżeli rozpoczęłyby się prace w tym roku, to pieniędzy wystarczyłoby na wykopanie dołu i wstępne wykonanie fundamentów. Na zaplecze potrzebna będzie kwota około 1,5 mln zł.
     A JEST WODY NA 5 MINUT
     O konieczności szybkiego oddania zaplecza na stadionie mówił kapitan czwartoligowej drużyny piłkarskiej "Pałuczanka" Żnin, bramkarz Rafał Witucki. O używanym obecnie przez zawodników budynku powiedział: - "Tragedia, to mało powiedziane, jest to najgorszy obiekt socjalny ze wszystkich drużyn jakie grają w czwartej lidze. Są tam małe pomieszczenia, szatnie i prysznice. Ciepłej wody wystarczy na 5 minut. O budowie nowego budynku mówiło się kilka lat. Drużyny przyjezdne oceniają miasto po stanie budynku. Z zewnątrz wygląda może ładnie. Przyjezdni po wejściu do środka śmieją się".  
     Także prezes MKS, "Pałuczanka" Andrzej Kujawa mówił, że budowa nowego zaplecza jest konieczna. - "Odwiedziłem w tym roku połowę klubów w czwartej lidze i ze wstydem muszę stwierdzić, że mamy najgorsze zaplecze. Przewyższają nas nawet drużyny grające w lidze okręgowej".  
     Kazimierz Kolasiński powiedział, że powiat ma przekazać na budowę budynku na stadionie 100 tys. zł. Ale kiedy te środki będą przekazane - na razie nie wiadomo. Szef wydziału inwestycji przyznał, że gmina musi szukać innych, alternatywnych źródeł finansowania: środki unijne, totalizator sportowy lub Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu. Prezes "Pałuczanki" Andrzej Kujawa zadeklarował, że będzie starał się o środki na budowę zaplecza.
     Jerzy Krynicki przewodniczący Komisji Kultury, Sportu i Turystyki w żnińskiej Radzie Miejskiej powiedział nam, że prace na stadionie należałoby rozpocząć jak najszybciej. W przyszłorocznym budżecie powinny być na ten cel zagwarantowane większe pieniądze. Sama budowa powinna trwać krótko, aby koszty inwestycji nie rosły. Według radnego najlepiej byłoby, gdyby budynek został oddany do użytku w połowie 2006 roku. Szef wydziału inwestycji uspokaja i mówi, że prace uzależnione będą od pieniędzy.

Remigiusz Konieczka
Pałuki nr 644 (25/2004)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry