Mogileński Dom Kultury - MY TU GRAMY

   
    21 lutego rozstrzygnięty został konkurs na tekst roku opublikowany w czasopismach wydawaych przez Wydawnictwo Dominika Księskiego "Wulkan". Jury w składzie: Jurek Jurecki (wydawca i redaktor naczelny Tygodnika Podhalańskiego), Jacek Łęski (wydawca i redaktor naczelny Gazety Radomszczańskiej) oraz Sławomir Maciej Grzmiel (wydawca Tygodnika Tucholskiego) zdecydowali o przyznaniu nagród, które w ostatnią sobotę zostały wręczone w restauracji Martina. Poniżej - werdykt jury.


tekstrok.jpg
Nagrodzeni dziennikarze - autorzy tych tekstów wydrukowanych w roku 2003, które zostały uznane za najciekawsze: Sławomir Gacek (Strzelno), Mariusz Kolasiński (Żnin), Karol Gapiński (Barcin), Marek Holak (Mogilno), Remigiusz Konieczka (Żnin), Róża Kirschhiebel (Szubin), Kamila Czechowska (Szubin), Arkadiusz Majszak (Żnin), Sylwia Wysocka (Janowiec) 
fot. Jacek Mielcarzewicz


   
KATEGORIA: NEWS
    Pierwsza nagroda: Karol Gapiński za tekst "Nie wpuszczać konkurencji" (Pałuki nr 6/2003)    
    Uzasadnienie: Bardzo ważny społecznie temat dyskryminowania jednych przedsiębiorców i wspierania innych przez lokalne władze. Argumenty urzędników żenujące. Zgrabnie zauważona niechęć lokalnych prominentów do podejmowania (niepopularnych? niekorzystnych dla kolegów? jakichkolwiek?) decyzji. Temat przedstawiony szeroko i obiektywnie.   
    Druga nagroda: Sylwia Wysocka za tekst "Śmierć dobrego człowieka" (Pałuki nr 3/2003)
    Uzasadnienie: Reporter nie przeszedł do porządku dziennego: zabili, uciekli, nieznani... Pojechał do Żernik i zapisał to, co tamto zdarzenie zostawiło w sercach mieszkańców. Sylwia ukazała problem, jaki powstał na wsi: jak uporać się ze śmiercią bliskiego człowieka, sąsiada. Sylwia dostrzegła każdy detal: "Na niedzielnej mszy modlili się, by zabójcą nie był nikt z ich otoczenia". I piękne zdjęcie. Pominięty wątek sensacyjny na rzecz szerszej refleksji nad miejscem starego człowieka w lokalnej społeczności. Z korzyścią dla tematu.   
    Trzecia nagroda: Arkadiusz Majszak za tekst "Świnia polska czy amerykańska", (Pałuki nr 46/2003)   
    Uzasadnienie: Główny bohater artykułu cały czas chował głowę w piasek, ale ostatecznie okazało się, że to autor miał rację przedstawiając czytelnikom to, co już nadchodzi, ale o czym jeszcze nie wiedzą. Dzięki autorowi to znów Pałuki były pierwszym pismem, które sprawę poruszyło. Artykuł odniósł szeroki oddźwięk społeczny, o czym dowiadujemy się z kontynuacji tematu w następnych numerach Pałuk. Autor robił swoje, pomimo, że musiał ścierpieć publiczne upokorzenia ze strony bohatera swojego tekstu.   
   
KATEGORIA: DZIENNIKARSTWO ŚLEDCZE
    Pierwsza nagroda: Sławomir Gacek za tekst "Tadeusz Majkut łamie ustawę" (Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 24/2003); Spóźnił się i pracuje za darmo (Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 35/2003)   
    Uzasadnienie: Autor dostrzegł łamanie prawa przez przewodniczącego Rady Miejskiej, wydobył wszystkie aspekty oświadczenia majątkowego, opublikował beznamiętnie gołe fakty. Kolejny, beztrosko podchodzący do swych obowiązków, radny mający kłopoty z prawem. Na kilku, jak się okazało, płaszczyznach. Z konsekwencjami finansowymi, co jest krzepiące dla wyborców.  
    Druga nagroda: Marek Holak, współpraca Sławomir Gacek za tekst "Radny z firmy Agrost" (Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 14/2003)
    Uzasadnienie: Tekst ujawnia niezgodność stanu faktycznego z prawem, jego skutkiem były zmiany w Zarządzie Powiatu w Mogilnie. Bogaty materiał, zebrany z wielu źródeł. Dobrze wyeksponowana beztroska radnego (i nie tylko jego) w związku z nieprzestrzeganiem prawa.  
    Trzecia nagroda: Sławomir Gacek za tekst "Nielegalny ambulans" (Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 37/2003)    
    Uzasadnienie: Autor wykrył nielegalną fundację i w krótkim czasie wydobył cały background towarzyszący aferze. Chęci działaczy dobre, ale znajomość przepisów - beznadziejna. Skutki, po zadaniu przez dziennikarza kilku oczywistych i celnych pytań, okazały się opłakane. Fundacja rozpadła się, zanim powstała.  
   
KATEGORIA: PUBLICYSTYKA  
    Pierwsza nagroda: Remigiusz Konieczka za artykuł problemowy: "Przeciw produkcji w dzielnicy przemysłowej" (Pałuki nr 36/2003)    
    Uzasadnienie: Bardzo urzędnicza sprawa zyskuje tu wymiar społeczny. Czytelnik przygląda się z bliska konfliktowi wartości, ma pięknie wszystkie racje wyłożone i na żywo bierze udział w rozwiązywaniu problemu, jaka wartość powinna być wyższa.   
    Drugia nagroda: Karol Gapiński za artykuł interwencyjny "Wy(reich)owani" (Pałuki nr 48/2003)  
    Uzasadnienie:  Tekst interwencyjny, który już po tygodniu przyniósł efekt. Po ukazaniu się artykułu dłużniczka przyjechała do Barcina i oddała pieniądze. Karol bardzo starannie zebrał materiał, dotarł do wszystkich źródeł. I to wystarczyło, by kobieta zdała sobie sprawę, że musi spłacić dług. Ciekawa sprawa dotycząca istotnego społecznie tematu, z optymistyczną nutką w zakończeniu.   
    Trzecia nagroda: Mariusz Kolasiński za artykuł dyskusyjny "Niebezpieczni wychowawcy"  (Pałuki nr 49/2003)
    Uzasadnienie: Artykuł omawia patologię, która drąży sportowe życie środowiska młodzieżowego, formułuje postulaty i zachęca do refleksji. Zdecydowane, jasne poglądy, precyzyjnie wypowiedziane w bardzo istotnej dla młodych sportowców (i nie tylko) sprawie.   
   
KATEGORIA TEKSTY INNE
    Pierwsza nagroda: Kamila Czechowska za artykuł historyczny "Tajna drukarnia w Wenecji" (Pałuki nr 49/2003)
    Uzasadnienie: Tekst odsłania nieznany zupełnie fragment historii, ujawniając fakty, znane wcześniej zaledwie kilku osobom.   
    Drugia nagroda: Róża Kirschhiebel za reportaż "Obcy bliski człowiek", (Tygodnik Szubiński Pałuki nr 51/2003)  
    Uzasadnienie: Artykuł pięknie się zaczyna... i taką formę trzyma aż do końca. Bardzo krzepiący, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. To naprawdę duża sztuka umieć dostrzec zwykłych, wspaniałych ludzi. I opisać ich sprawy bez nadmiaru lukru.

Maciej Grzmiel, Jarzy Jurecki, Jacek Łęski
Pałuki nr 628 (9/2004)
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry