Prześledziliśmy zatrudnienie rodzin radnych Rady Miejskiej w Mogilnie, znajomych burmistrza i polityków rządzącej opcji. Wielu z nich znalazło pracę w mogileńskim ratuszu bądź jego agendach. Daje to częściową odpowiedź na pytanie, dlaczego burmistrz Jacek Kraśny nie zawahał się 8 lipca wysłać do koalicji rządzącej miastem swego zastępcy z propozycją szantażu.

    1 lutego tego roku burmistrz Mogilna Jacek Kraśny odpowiadając na zarzuty Jerzego Szczotki, że w ratuszu zatrudniane są osoby, które mają powiązania rodzinne, partyjne i polityczne, napisał, że zatrudnił żony sąsiadów, kolegów i radnych, ale tylko z powodów ich kompetencji, wiedzy, fachowości i umiejętności. Gdy 8 lipca tego roku na zebranie koalicji PSL/radni niezależni burmistrz nie poszedł, tylko wysłał swego zastępcę Przemysława Majcherkiewicza i szefa PSL Henryka Furtaka z propozycją szantażu, stało się jasne, że trzeba się przyjrzeć zatrudnieniom w ratuszu i jednostkach przyległych, gdyż budowanie takich zależności (dawanie pracy) może powodować większą śmiałość burmistrza w składaniu takich propozycji, jak ta z 8 lipca. Dodatkowo radni do oświadczeń majątkowych dołączają informację o zatrudnieniu najbliższych, jeżeli ma ono miejsce w jednostkach samorządu.
    RODZINY RADNYCH
    - Wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej jest Alina Dobersztyn, która prywatnie jest kuzynką burmistrza Kraśnego. Jej mąż od 1 kwietnia 2004 r. został dyrektorem Mogileńskiego Domu Kultury. Alina Dobersztyn poza tym, że pracuje w SP 2 Mogilno, zatrudniona została także przez swego męża w MDK od 1 kwietnia 2004 r. na pół etatu.
    - Zastępca burmistrza z PSL Przemysław Majcherkiewicz nie jest bezpośrednio związany z burmistrzem więzami rodzinnymi. Ma koligacje rodzinne. Siostra żony zastępcy burmistrza jest żoną brata Jacka Kraśnego.
    - Córka radnego SLD Mariana Górczewskiego - Anita Kozłowska jest zatrudniona od 1 stycznia 1999 r. w biurze Rady Powiatu Mogilno.
    - Żona radnego niezależnego, przewodniczącego komisji rewizyjnej Rady Miejskiej Jacka Kończala - Elżbieta Kończal od 1 listopada 2003 r. jest samodzielnym referentem w Wydziale Rolnictwa i Infrastruktury mogileńskiego ratusza.
    - Córka radnego Samorządowego Forum Prawicy, członka komisji rewizyjnej i przewodniczącego komisji bezpieczeństwa Rady Miejskiej Stanisława Greli - Kamila Grela od 1 stycznia 2005 r, jest główną księgową w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Mogilnie.
    - Córka radnej Samoobrony Barbary Lech - Katarzyna Lech od 3 września 2002 r. jest młodszym referentem w starostwie. Synowa radnej Sylwia Lech od 1 marca 2005 r. została zatrudniona w szkole w Wylatowie, jako pracownik gospodarczy.
    - Córka radnego PSL, przewodniczącego komisji rolnej Pawła Molendy - Karolina Molenda pracuje jako referent w Urzędzie Gminy. Została przyjęta między pierwszą a drugą turą wyborów na burmistrza Mogilna 5 listopada 2002 r. jeszcze przez Stanisława Łaganowskiego.

  - Radny SLD Ryszard Strzelecki pracuje w jednostce budżetowej gminy, a więc podlegającej burmistrzowi, w Zakładzie Gospodarki Komunalnej, w wodociągach, gdzie jest majstrem.
    - Dyrektor Biblioteki Publicznej Maria Ornatek przeszła na emeryturę 30 marca 2005 r. Miesiąc wcześniej, od 1 marca 2005 r., w Wydziale Oświaty u Tadeusza Szymańskiego znalazła zatrudnienie jej córka Ewa Ornatek.
    - Bratowa wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej, radnego niezależnego Leszka Duszyńskiego zatrudniona została jako pracownik fizyczny na miejskim kąpielisku.
    - Syn radnego PSL, przewodniczącego komisji budżetowej Michała Gajewicza od 1 lipca został przyjęty na staż do Wydziału Promocji w Mogilnie i oddelegowany do Kwieciszewa, do pracy w sali komputerowej.
    RODZINY URZĘDNIKÓW
    - Siostra skarbnika gminy Emilii Gałęzewskiej - Izabela Gałęzewska została zatrudniona od września 2003 r. w Wydziale Oświaty jako referent.
- Syn naczelnika Wydziału Oświaty Tadeusza Szymańskiego od 1 września 2004 r. został zatrudniony w SP Wylatowo.

    - Marcin Zieliński, dla którego burmistrz Kraśny jest wujem, został przyjęty na początku obecnej kadencji do Wydziału Promocji ratusza.

    RODZINY POLITYKÓW
    - Córka działaczki Przymierza Grażyny Misztal-Mokrzyńskiej - Agnieszka Montel została zatrudniona od 1 marca w Wydziale Promocji ratusza i odpowiada za kontakty międzynarodowe gminy Mogilno.
    - Syn szefa PSL Henryka Furtaka - Jacek Furtak do niedawna koalicjanta burmistrza Jacka Kraśnego, został przyjęty na kierownika basenu.
    - Żona działacza Przymierza Piotra Smółki została główną księgową na basenie.
Do tematu zatrudnień wrócimy w Pałukach.

Marek Holak

Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 703 (31/2005)
 
 

Inne teksty na ten temat:

Dajcie mi człowieka, a ja stworzę dla niego stanowisko pracy

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry