Tekst Roku 2007
   

    Teksty proponowane do nagrody roku 2007.

         

    Paweł Lachowicz: Kurier z Olszy, Pałuki oraz Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 51, s. 1-7w
    uzasadnienie Barbary Filipiak: Temat o znaczeniu historycznym, nie tylko dla Polski ale przede wszystkim dla gminy Mogilno. Czytelnik z artykułu poznaje losy Tadeusza Wesołowskiego dotąd nieznane szerszej społeczności, a tym samym dowiaduje się, że uratował on życie innemu bohaterowi II wojny światowej, znanemu w całym świecie -  Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu. Do końca swego życia bohater artykułu - zgodnie ze swoim życzeniem - pozostał anonimowy. O jego zasługach dla Ojczyzny dowiadujemy się po kilkudziesięciu latach z artykułu, który został napisany w sposób ciekawy i potrafiący zainteresować czytelnika.
    uzasadnienie Sławomira Gacka: Przedstawienie po raz pierwszy sylwetki człowieka, o którym nauczyciele mogileńskich szkół powinni uczyć w szkołach a jest on zapomnianym bohaterem II wojny światowej.
    uzasadnienie Remigiusza Konieczki: Ciekawy artykuł o losach żołnierza AK. Wiele źródeł, wiele wątków, niepublikowane wcześniej zdjęcia. Gdyby nie tekst Joanny byłby to najlepszy artykuł historyczny w 2007 roku.
    uzasadnienie Dominika Księskiego: Najważniejszy dla mnie tekst w roku.
    uzasadnienie Mirki Roszak: Niezwykle ciekawy tekst, niesamowita historia niezwykłego skromnego człowieka.
uzasadnienie Romana Wolka:To jest nasz bohater. Poza tym te unikalne, po raz pierwszy publikowane zdjęcia.


    TYPOWANE DO NOMINACJI BYŁY TAKŻE TEKSTY:

    Joanna Bejma Żniwa cierpienia Pałuki nr 14, s. 9, 11, 12
    uzasadnienie Magdy Kruszki: Autorka znalazła niesamowicie ciekawy temat i osobę, która opowie na ten temat ciekawą historię. Tekst czyta się z prawdziwą przyjemnością. Autorka sięgnęła także głęboko do źródeł, dzięki czemu artykuł nie jest jedynie relacją jednej osoby, ale obrazem tamtych czasów. Ogromne wrażenie robi też zeskanowane zdjęcie przedstawiające dziewczynkę w trumnie.
    uzasadnienie Arkadiusz Majszaka: Dla mnie bezdyskusyjnie najlepszy tekst historyczny w gazecie. Wspomnienia kobiety, która doświadczyła wstrząsających przeżyć - dzięki konstrukcji tekstu, który jest bardzo obszerny - czyta się od dechy do dechy. Tekst wzbogacony przypisami stanowi skarbnicę wiedzy o stosunkach polsko - ukraińskich sprzed lat.
    uzasadnienie Mirki Roszak: Wyjątkowy tekst o strasznych losach zwykłych, prostych ludzi (a ilu z nas narzeka na codzienność, która w porównaniu z tą historią jest rajem). Łza się w oku kręci, gdy się czyta ten artykuł.
uzasadnienie Marty Złotnickiej  -  Wzruszający i wstrząsający temat, bardzo wyczerpująco przedstawiony, pięknie zilustrowany rewelacyjnymi zdjęciami.
    uzasadnienie Remigiusza Konieczki: Tragiczny los zwykłych ludzi. Aresztowanie, zsyłka powrót do Polski. Ciekawie przedstawione relacje polsko-ukraińskie widziane oczami zwykłych ludzi. Na fali obecnej przyjaźnie Polski i Ukrainy wątek, o którym nie można zapomnieć. Do tego życie na Syberii, śmierć i chęć życia zilustrowane dodatkowo przez zdjęcie. Moim zdaniem najlepszy tekst historyczny 2007 roku.
    uzasadnienie Tomasza Rogacza: Dzięki temu tekstowi cierpienia bohaterów nie będą zapomniane. Najlepszy tekst historyczny, bogaty i napisany z sercem.

    Janusz W. Bekczar: Siedlisko na rozstaju dróg, 3.  nr 28/2007 str. 12-13
    uzasadnienie Staszka Tyrakowskiego: Kawałek ładnej historii o losach rodziny Burzyńskich z Podobowic. Ciekawie wybrane fragmenty, ozdobione zdjęciami i ładnie złamane strony.

    Karol Gapiński: Chleb bez polepszaczy, nr 51, s. 11 świątecznej wkładki magazynowej  
    uzasadnienie Marty Złotnickiej: Ciekawie przedstawiony temat, ładne zdjęcia.  

    Sławomir Gacek: Mogileńskie twarze toruńskiej bezpieki, Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 19
    uzasadnienie Roberta Łuczaka: Bardzo ważna dla historyków i osób interesujących się współczesną historia publikacja dotycząca rodzimych agentów poprzedniego systemu.

    Remigiusz Konieczka: Bez ingerencji cenzury, 2. nr 35/2007 str. 11
    uzasadnienie Staszka Tyrakowskiego: Jeszcze raz o Solidarności, Remigiusz przedstawił narodziny i losy Biuletynu Solidarności. Przypomniał ludzi zasłużonych dla tego okresu.

    Zbigniew Skorwider: Wspomnienie o Januszu Księskim, nr 34/2007 str. 10
    uzasadnienie Staszka Tyrakowskiego: Autor opowiada o człowieku ważnym dla historii Żnina w II połowie XX wieku, można chyba powiedzieć wielkim humaniście.
 
    Marta Złotnicka, Złoty jubileusz przedszkola cukrowniczego, Pałuki nr 19/2007, s. 3.
    uzasadnienie Remigiusza Konieczki: Tekst przedstawia historię przedszkola opowiedzianą przez pracowników i wychowanków. Tekst budzący wspomnienia, przyznam, że także moje.

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry