Teksty Roku 2007

     Propozycje materiałów fotograficznych do tytułu fotografii roku 2007.

   

palu.jpg
W powietrzu Ryszard Łukomski, który starał się jak mógł atak do przodu, jednak z tego nic nie wychodziło.
fot. Grzegorz Berdysz

1.
Grzegorz Berdysz
Ryszard Łukomski w powietrzu nad głową rywala
Pałuki nr 41/2007, s. 21

uzasadnienie Staszka Tyrakowskiego: Niebezpieczna sytuacja, dynamiczne zdjęcie, ciekawe ujęcie.


 

 

 


burak-m.jpg
Ciężarowy "renault" całą kabiną wjechał do pokoju. Na ścianie, która została zniszczona, stały szafy, a po przeciwległej stronie pokoju w łóżku spała Aneta Chęcińska. Szafy poleciały na łóżko, przewróciły się i stworzyły tunel powietrzny, który prawdopodobnie uratował jej życie. Za chwilę na szafy runął cały gruz z rozbitej ściany.
fot. Sławomir Gacek

2.
Sławomir Gacek
Buraczany pocisk
Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 50/2007, s. 1

uzasadnienie Marka Holaka: Zdjęcie oddaje tragizm sytuacji, gdy potężny tir wjeżdża do domu.

 

 

 

 

 

 

 

 


al6.jpg
Ulica Aliantów to jeden z najbardziej ruchliwych ciągów komunikacyjnych w Żninie. Błędy w ruchu zdarzają się nie tylko z powodu źle usytuowanych wysepek na jezdni. Niektórzy z mieszkańców mają też trudności z ruchem po chodniku, zwłaszcza podczas odwilży, jaka panowała wczoraj.
fot. Karol Gapiński

3.
Karol Gapiński,
Ulica Aliantów
Pałuki 9/2007, s. 3

uzasadnienie Remigiusza Konieczki: Żnin uchwycony w obiektywnie z niekoniecznie swej najmocniejszej strony, ale tej najbardziej powszechnej. Zdjęcie roku.
uzasadnienie Doroty Księskiej: zwracam uwagę na całość, jakim jest zdjęcie i podpis do niego "Niektórzy z mieszkańców mają też trudności z ruchem po chodniku..." - całość zrobiona z polotem i humorem.
uzasadnienie Dominika Księskiego: Karol był w tym dniu reporterem dyżurnym. Nie było zdjęcia do ważnego tekstu. Ale ulicę Aliantów miała wizytować komisja. Wysłaliśmy Karola, aby zrobił zdjęcie z tej wizytacji. Komisja nie przyjechała. Ale dziennikarz zdjęcie przywiózł. Wartość zdjęcia dwukrotnie podwyższa podpis. Całość jest już w redakcji zjawiskiem kultowym.

uzasadnienie Magdy Kruszki: Zdjęcie zabawne ze względu na swoją dwuznaczność. Problem w poruszaniu się po chodniku mogą mieć piesi nie tylko ze względu na wzmożony ruch samochodów na tej ulicy.

 

korupcja.jpg
Paczki papierosów "Mocne" były tym towarem, którym skorumpowano dwóch mogilnian, by oddali 12 listopada 2006 r. głosy na polityków Komitetu Wyborczego "Wspólnota"
fot. Marek Holak

4.
Marek Holak
Paczka papierosów Mocne
Pałuki i Ziemia Mogileńska, 31/2007, s. 5

uzasadnienie Dominika Księskiego: Kto stał za korupcją, tego sąd nie wyświetlił, ale czytelnicy poznali, czyj krawat jest na tym zdjęciu.
uzasadnienie Sławomira Gacka: Kluczowe zdjęcie dla sprawy handlu głosami w wyborach samorządowych przez Wspólnotę w Mogilnie.

 

 

 

 

 

img_4433.jpg
Ośmioletnia Natalia Berka z Królikowa została wyróżniona w konkursie na najmłodszego hodowcę na Pałuckiej Wystawie Zwierząt Hodowlanych
fot. Remigiusz Konieczka

5.
Remigiusz Konieczka
Ośmioletnia Natalia Berka z Królikowa
Tygodnik Szubiński Pałuki nr 35/1007, s. 1

uzasadnienie Dominika Księskiego: Dwoje dzieci. Czysta poezja. Na plakat.
uzasadnienie Karola Gapińskiego: Zdjęcie w znakomity sposób przedstawia szczerą miłość dziewczynki do swego zwierzęcia. Fotografia zawiera w sobie wiele ciepła.

 

 

 

 

urzad1.jpg
Niedawni przeciwnicy z drugiej tury wyborów staowią w tej chwili zgrany tandem. Nowy regulamin Urzędu Miejskiego w Żninie stanowi, iż decyzje kadrowe leżą w kompetencjach pani burmistrz, a Leszek Jakubowski je tylko zatwierdza. Pracownicy potwierdzają, że tak rzeczywiście jest.
fot. Remigiusz Konieczka

6.
Remigiusz Konieczka
Burmistrz Leszek Jakubowski i wiceburmistrz Aleksandra Nowakowska
Pałuki 20/2007, s. 1
uzasadnienie Marty Złotnickiej: Zdjęcie jest doskonałą ilustracją do nominowanego przeze mnie tekstu Remiego.
uzasadnienie Doroty Księskiej: Pani burmistrz i jej słynny kapelusz, a w cieniu kapelusza pan burmistrz (być w cieniu kapelusza to tak, jakby  być pod pantoflem)
uzasadnienie Dominika Księskiego: Na pierwszym planie. Ale czy najważniejszy?

 

 

 

 

 

  

kuja1-m.jpg
Przygotowani strzeleńscy kibice efektownie rozpoczęli spotkanie tysiącem konfetti. Po zakończonym meczu mieli już bardziej smutne miny.
fot. Robert Łuczak

7.
Robert Łuczak
Kibice Kujawianki w konfetti
Pałuki i Ziemia Mogileńska, nr 24/2007, s. 17

uzasadnienie Sławomira Gacka: Zdjęcie oddaje atmosferę na meczach Kujawianki Strzelno. Nie trzeba jechać do Londynu na mecze Chelsea, żeby zobaczyć taki obrazek.

 

 

 

 

szkola15.jpg
Atmosfera podczas poniedziałkowego zebrania w Mięcierzynie była bardzo gorąca. Mieszkańcy Mięcierzyna nie szczędzili gorzkich słów pod adresem wójta i radnych.
fot. Arkadiusz Majszak

8.
Arkadiusz Majszak
Pałuki nr 6/2007, s. 1
Na zebraniu w Mięcierzynie

uzasadnienie Mirki Roszak: Długo toczyła się batalia o istnienie szkoły w Mięcierzynie i to zdjęcie oddaje chyba w całości emocje, jakie temu towarzyszyły. Niezwykła dynamika i wymowność osoby na pierwszym planie w połączeniu ze statyką drugiego planu.
uzasadnienie Karola Gapińskiego: Fotografia pełna ekspresji. Doskonale uchwycone emocje mieszkańców.
uzasadnienie Remigiusza Konieczki: Zdjęcie pokazuje desperację i zaangażowanie rodziców w obronę szkoły. Autor uchwycił dramatyzm i to co czuła ta kobieta w środku.
uzasadnienie Doroty Księskiej: Zdjęcie z nerwem
uzasadnienie Marcina Dobosza: Zdjęcie z zebrania w sprawie redukcji liczby klas w szkole w Mięcierzynie. Zdjęcie pełne emocji. Publiczność dookoła część słucha, niektórzy się nudzą, ktoś dłubie w nosie. A osoba na pierwszym planie rozpaczliwie coś wykrzykuje.
uzasadnienie Tomasza Rogacza: Mocne, dynamiczne zdjęcie, oddające w pełni emocje ludzi, którym chce się zamknąć szkołę.
uzasadnienie Dominika Księskiego: Nie miałem wątpliwości, że musi iść na pierwszą stronę.


fe1-jm.jpg
We wczesnośredniowiecznej chacie Łotyszka Renate Silina-Pinke zaparza wywar z ziół dla przyjaciół z zespołu Troksnu Iela. Napar wzmocni ich struny głosowe i nada im dźwięczniejszą barwę.
fot. Jacek Mielcarzewicz

9.
Jacek Mielcarzewicz
Łotyszka Renate Silina - Pinke, zaparzająca wywar z ziół
Gazeta Biskupińska nr 9/2007

uzasadnienie Dominika Księskiego: Czysta poezja.  To operowanie światłem. Te szczegóły w cieniach, te smugi. Kompozycja. Nastrój. Dla mnie - bomba.
uzasadnienie Karola Gapińskiego: Zdjęcie urzeka światłem.
uzasadnienie Tomasza Rogacza: Poezja!

 

 

 

 

 

 kowa3-tr.jpg
Głębokość, na jaką wbił się słup w karoserię, świadczy o ogromnej prędkości, z jaką jechał Tomasz W. Wrak będzie badany przez biegłych.
fot. Tomasz Rogacz

10.
Tomasz Rogacz:
Pijany kierowca zabił matkę i dziecko
Pałuki nr 36/2007, s. 1

uzasadnienie Arkadiusz Majszaka: To tylko zdjęcie wraku samochodu. Jednak tak zrobione, że można sobie wyobrazić rozmiar i tragizm tego zdarzenia.
Uzasadnienie Karola Gapińskiego: Zdjęcie, które doskonale obrazuje rozmiar tragedii, która miała miejsce na drodze w Kowalewie.
uzasadnienie Dominika Księskiego: Nie miałem wątpliwości, że musi iść na pierwszą stronę.

 

 

 

 

 

 

gog2-tr.jpg
Odnalezienie ciał chłopców w pokrytej połamanym lodem wodzie zabrało płetwonurkom dwie minuty. Na zdjęciu wydobywanie zwłok na brzeg.
fot. Tomasz Rogacz

11.
Tomasz Rogacz
Odnalezienie ciał chłopców w Gogółkowie
Pałuki 8/2007, s. 1

uzasadnienie Remigiusza Konieczki:  Dramatyczny moment wyciągania ciał dwóch martwych chłopców z jeziora. Chociaż tego nie widać, to wiadomo, że na brzegu czekali rodzice. Ważne jest to, że Tomek akurat BYŁ w tym miejscu we właściwym momencie.
uzasadnienie Arkadiusz Majszaka: Robienie takich zdjęć rodzi zawsze dylematy moralne. Płacz rodziców, dramat - reporterowi nie zadrżała ręka, zrobił swoje.

 

 

 

rozma-m.jpg
Redaktor naczelny "Rozmaitośći Mogileńskich" Teresa Kujawa i piszący w gazecie od początku Przemysław Majcherkiewicz, często podpisujący swe teksty jako "Damiatta" w szybkim tempie tracą swe wpływy. Po porażce w wyborach samorządowych Teresa Kujawa zrezygnowała z funkcji naczelnego.
fot. Joanna Świetnicka

12.
Joanna Świetnicka:
J’adore - Teresa Kujawa i Przemysław Majcherkiewicz
Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 3/2007, s. 5

uzasadnienie Dominika Księskiego: To zdjęcie mówi więcej, niż tekst, do którego było ilustracją. Napis na sweterku, gest...

 

 

 

 

 

 

 

 


lewa18-m.jpg
Mogileńska lewica ciągle wierna swoim ideałom. Od 1990 r. działacze SLD, Lewicy i Demokratów, Młodych Socjaldemokratów i PSL spotykają się na mogileńskim rynku, by uczcić dzień 1 Maja. W tym roku na pierwszy front poszli działacze, od lewej: Beata Żuchowska, Przemysław Dudziak i Mirosława Cymmermann. Czyżby to zapowiedź zmiany pokoleniowej w SLD? Na maj szef powiatowej struktury tej partii Roman Pawłowski zapowiedział rezygnację z funkcji.
fot. Joanna Świetnicka

13.
Joanna Świetnicka
Marsz zaczęli lewą nogą
Pałuki i Ziemia Mogileńska, nr 18/2007 , s. 1

uzasadnienie Roberta Łuczaka: W 2007 r. w Mogilnie czci się w najlepsze 1 maja, organizują mini-przemarsze przez Rynek.
uzasadnienie Marka Holaka: Chodzą tak po Rynku nieprzerwanie od 17 lat. I zawsze od 17 lat towarzyszą im reporterzy Pałuk (wcześniej Orędownika Ziemi Mogileńskiej).

 

 

 

 

 

 

 
palucz.jpg
Grupa kibiców z Trzcianki podczas sobotnich derbów powiatu żnińskiego próbowała zerwać z trybuny flagę biało-czerwoną z napisem Barcin. Chuliganów pacyfikował sam prezes "Pałuczanki" Zenon Flejter (na zdjęciu z prawej w klubowym szaliku), jednak żniński klub prawdopodobnie nie uniknie kar w związku z błędami w zabezpieczeniu sytuacji na trybunach.
fot. Mirosław Woźniak

14.
Mirosław Woźniak
Prezes Pałuczanki Zenon Flejter pacyfikuje kibiców
Pałuki nr 46/2007 s. 1

uzasadnienie Magdy Kruszki: Zdjęcie zawiera bardzo dużo informacji tak, że podpis jest jedynie uzupełnieniem. Udało się uchwycić emocje, pokazać, jak gorąca atmosfera zapanowała przez chwilę pod stadionem. Postawa osób awanturujących się jest bardzo wymowna. Równie wymowna jest także poza Zenona Flejtera. Widać jego zdecydowanie, bezkompromisowość i odwagę. Podszedł do chuliganów bardzo blisko, nie dał się zastraszyć. Widać też oszołomienie ludzi z trybun. Ten cały nastrój został w zdjęciu oddany.
uzasadnienie Mirki Roszak: Niecodzienne (na szczęście) u nas wydarzenie. Zdjęcie bardzo dynamiczne z trzema grupami osób: 1. liczni obserwatorzy, 2. kilku atakujących i 3. jedna osoba uspokajająca. Jeszcze jedno zwraca uwagę. Na pseudokibiców mówimy szalikowcy, a tu szalik ma ten, który chce załagodzić konflikt. To chyba na potwierdzenie powiedzenia "nie szata zdobi człowieka". Bardzo dobre zdjęcie.
uzasadnienie Remigiusza Konieczki:  Kwintesencja chuligaństwa i pseudokibicostwa. prezes "Pałuczanki" próbuje uspokoić półświatek kiboli.
uzasadnienie Staszka Tyrakowskiego: Brawo za odwagę i szybkie działanie. Dobre dynamiczne zdjęcie.

 

 

charyt1.jpg
Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Żniniezaprezentowali swoje talenty podczas piątkowej imprezy charytatywnej, z której dochód przekazany zostanie na rzecz podopiecznych zaprzyjaźnionego ze szkołą Domu Pomocy Społecznej dla kobiet w Łopiennie. Nauczyciel Tomasz Wysocki brawurowo wykonał "Autobiografię" Perfektu i "Kiedy byłem małym chłopcem" zespołu Breakout - zespołów jego młodości.
fot. Marta Złotnicka

15.
Marta Złotnicka
Dyrektor Wysocki śpiewa
Pałuki nr 49/2007, s. 1

uzasadnienie Dominika Księskiego:
Mocne.

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry