Tekst Roku 2007

     Poniżej wykaz tekstów proponowanych do nagrody roku 2007.

    
    NOMINACJE

    1.
    Sławomir Gacek, Pękł wrzód w rytmie salsy, Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 1
    uzasadnienie Romana Wolka: Autor ostrzegł artykułem wszystkich potencjalnych nowożeńców przed korzystaniem z usług zespołu weselnego ze Strzelna. Ludzie zaczęli się także baczniej przyglądać umowom podpisywanymi z zespołami weselnymi.

    2.
    Karol Gapiński, Śmierć w węzłach, Pałuki nr 42/2007, s. 3.
    uzasadnienie Remigiusza Konieczki: Kolejny wstrząsający tekst dotyczący śmierci człowieka. Bardzo dużo źródeł. Autor prostuje krążące po okolicy plotki.
    uzasadnienie Dominika Księskiego: Jakby autor był na miejscu.
    uzasadnienie Magdy Kruszki: Wstrząsający artykuł o okolicznościach śmierci mieszkańca Zalesia Barcińskiego. Kiedy tekst się ukazał, ze sklepów zniknęły egzemplarze Pałuk z Dodatkiem Barcińskim. Autor rozmawiał z sąsiadami, z osobą, która zwłoki znalazła. Zrekonstruował wydarzenia. W tekście są zawarte także informacje dotyczące życia zamordowanego.
    uzasadnienie Staszka Tyrakowskiego: Zabili człowieka, wcześniej go męcząc i okradli ze sprzętu rolniczego. Karol dokładnie opisał zdarzenie, wyciągnął z policji co się dało, zainteresował się nawet losem inwentarza.
    uzasadnienie Marty Złotnickiej: - Oby jak najmniej takich tematów, choć na pewno podnoszą one sprzedaż Pałuk, tekst świetny także ze względu na styl reportera. Rewelacja.

    3.
    Karol Gapiński, Koktajl spirytusowy niemal zabił nastolatków, Pałuki nr 25, s. 5
    uzasadnienie Magdy Kruszki: Autorowi udało się szczegółowo odtworzyć wydarzenia z nocy, w której nastolatkowie upili się do nieprzytomności. Dotarł do ludzi, którzy we wspólnej imprezie z nastolatkami uczestniczyli, do tych, którzy są oskarżani o upicie ich i to tych, którzy udzielili im pierwszej pomocy. Nie byłoby nic dziwnego w tym, że ludzie ci nie będą chcieli rozmwiać, jednak reporter uzyskał od nich wszystkie informacje.

    4.
    Marek Holak, Nie zdążyli dopić porannej kawy, Pałuki i Ziemia Mogileńska 9/2007 s. 1
    uzasadnienie Dominika Księskiego: Ekspresja newsa bije z każdego akapitu.
Uzasadnienie Roberta Łuczaka: Ciekawe newsowe fakty i kuluary wymiany przez burmistrza dwóch kluczowych osób administracji samorządowej - dyrektora Domu Kultury i dyrektora muzeum.

    5.        
    Marek Holak: Klatka bez wyjścia, Pałuki i Ziemia Mogileńska, nr 11/2007
    uzasadnienie Sławomira Gacka: Ujawniliśmy jako pierwsi z bogatą faktografią informację, o której nie wiedzieli nawet samorządowcy gm. Mogilno. Od 2003 r. budowali razem ze Spółdzielnią Mieszkaniową blok, gdzie wydali 1,2 mln zł i 16 mieszkań powinno być gminnych. Autor ujawnił, że lokale nigdy do gminy nie trafiły i taka sytuacja trwa do dnia dzisiejszego, pomimo zainteresowania się sprawą prokuratury oraz wymiany korespondencji między gminą a SM.

    6.
    Marek Holak, Katyński skandal,  Pałuki i Ziemia Mogileńska 38
    uzasadnienie Marka Holaka: Ujawnienie faktów niezgodnego z prawem pobudowania na mogileńskim cmentarzu Pomnika Ofiar Katynia. Pomnik do dziś nie został odsłonięty, został tylko poświęcony.

    7.
    Remigiusz Konieczka, Nowy porządek w Urzędzie, Pałuki nr 20 s 1 i 4
    uzasadnienie Arkadiusz Majszaka: Tekst, który demaskuje. Kto by się spodziewał?
uzasadnienie Doroty Księskiej: Podstawową kategorią newsa jest pierwszeństwo, to że coś zostało napisane, pokazane po raz pierwszy i że dotyczy ważnej sprawy.   Remigiusz PIERWSZY napisał coś, o czym się szeptało i wywołał tym tekstem poruszenie w mieście.

    8.
    Arkadiusz Majszak, Tona amoniaku na osiedlu, Pałuki nr 37, str. 5
    uzasadnienie Karola Gapińskiego: Tekst uczulający na czyhające zagrożenie amoniakiem. Władze bagatelizowały problem. Informacje, które podał Arek znalazły swe potwierdzenie w zdarzeniach, które zaistniały w Żninie 2 miesiące później.

    9.
    Arkadiusz Majszak, Trojaczki z Rogowa: Izabela, Adrian, Filip, Pałuki nr 32/2007 s. 1/3
    uzasadnienie Mirki Roszak: Ładnie napisany artykuł. Autor opisuje w nim czas oczekiwania rodziców na trojaczki przeplatany jest radosnymi ciekawostki i życiowymi kłopotami. Autor pisał artykuł miesiąc po urodzeniu się dzieci, ale z uwagi na zagrożenie ich życia i kłopoty rodziców uważam że postąpił właściwie i nie należy tego oceniać negatywnie. Poza tym meritum: TROJACZKI; ostatnie urodziły się kilkanaście lat temu w Brudzyniu, Gruntowicach (1993 r.) i Żninie (1954 r.). Nie można obok takiego wydarzenia przejść i go nie zauważyć.
    uzasadnienie Doroty Księskiej: Dziwna może wydać się ta nominacja, ale założenia newsu i tu są spełnione - Arek napisał pierwszy, choć dzieci miały już miesiąc, a dodatkowo - był to tekst interwencyjny.
Poza tym uważam, że osobną kategorią jest news polityczny, a osobną - społeczny. Ten ostatni jest o wiele ciekawszy, a jeśli jest jeszcze dobrze napisany tekst - całość stanowić może samą radość Naczelnego.
uzasadnienie Tomasza Rogacza: Dobry rodziny temat. Szczeście przeplatające się z kłopotami. I jak zwykle w Rogowie brak zainteresowania ze strony władz.

    10.
    Tomasz Rogacz, Dzika budowa dyskoteki, Tygodnik Szubiński Pałuki nr 47/2007, s. 1
    uzasadnienie Mirki Roszak: Autor zauważył problem, którym nikt się nie interesował. Nie, właściwie interesowało się nim wielu, ale nikt oficjalnie nie chciał zająć stanowiska uważając, że zgłosić niezadowolenie z rozbudowy klubu powinien ktoś inny... No cóż. Sprawą zajął się Tomek, trochę nakręcił sprężynę i dzięki temu mieszkańcy w końcu zareagowali. Poza tym wykryta została samowola budowlana, a to skutkowało postanowieniem o konieczności rozebrania części gmachu. Brawa za zajęcie się tematem.

    11.
    Tomasz Rogacz Zwolniona przez trzynastego szefa Tygodnik Szubiński nr 12
    uzasadnienie Arkadiusz Majszaka: Konflikt pomiędzy wieloletnią pracownicą Urzędu Miasta w Szubinie, a burmistrzem Ignacym Pogodzińskim. Przykład tego, że nieraz lepiej jest ponieść większe wydatki (za pieniądze podatników), by osiągnąć swój cel, czyli pozbyć się w urzędzie niewygodnego pracownika.

    12.
    Tomek Rogacz, Czarna środa w Szubinie, Tygodnik Szubiński, nr 27, s.1
    uzasadnienie Magdy Kruszki: Słuszna krytyka opieszałości pracowników pogotowia. Warto o takich sprawach pisać, żeby uniknąć sytuacji tego typu w przyszłości. Warto przedstawiać relacje tych, którzy ucierpieli najbardziej.
    uzasadnienie Arkadiusz Majszaka: Bardzo ciekawy tekst opisujący sytuację w polskiej służbie zdrowia. Brak lekarza spowodował, że konającemu człowiekowi nie udzielono pomocy, przez co zmarł.
    uzasadnienie Marty Złotnickiej: Opisanie przez Tomka tragicznego zdarzenia - śmierci pacjenta spowodowanej nieobecnością lekarza, który mógłby uratować mu życie, bezlitośnie obnaża słabość służby zdrowia w Szubinie.   

    13.
    Sylwia Wysocka, Pobici przez policję, Pałuki nr 33, s. 7
    uzasadnienie Magdy Kruszki: Trudne wydaje się znalezienie osób pobitych przez policję, a wręcz niemożliwe nakłonienie ich do publicznego wystąpienia, a autorka nie dość, że uzyskała od nich relację z wydarzenia, to sfotografowała ich. Tekstem tym bardzo naraziła się policji, która sprawę próbowała zatuszować. Po publikacji zakazano jej pisania o tej sprawie. Kiedy opisywanych ojca i syna znów pobito, z odwagą wybitnego reportera napisała o tym ponownie.
    uzasadnienie Remigiusza Konieczki: Temat na pewno wymagał od autorki odwagi, odwagi dziennikarskiej, gdyż policja nie lubi negatywnych artykułów o sobie. Wstrząsająca historia ludzi, którzy zostali brutalnie potraktowani przez funkcjonariuszy.
    uzasadnienie Karola Gapińskiego: Trudny temat, którego nie podjęłoby się dla własnej wygody zrealizować wielu reporterów. Sylwia się nie bała i za to należy jej gratulować. Ważne, że potrafiła wzbudzić w bohaterach swego tekstu duże zaufanie, tak, że przedstawili oni reporterce dogłębny opis zdarzenia. rzecznik prasowy policji natomiast był bardzo oszczędny w słowach
    uzasadnienie Marty Złotnickiej: Ciekawy i bulwersujący temat.


    TYPOWANE DO NOMINACJI BYŁY TEKSTY:

    Sławomir Gacek: Sprzątaczka znalazła martwego nauczyciela", Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 46
    uzasadnienie Marka Holaka: Po tym artykule opinia publiczna, rodzina, część radnych zaczęła zadawać ważne i trudne pytania. Do dziś nie ma na nie odpowiedzi.

    Sławomir Gacek Krowie turystki, Pałuki i Ziemia Mogileńska, nr 6.
    uzasadnienie Roberta Łuczaka:  Ciekawie przedstawione zdarzenie ucieczki bydła i w iście filmowym stylu opisane ich wojaże po Mogilnie i okolicach.

    Karol Gapiński, Skopana twarz dla 20 zł, Pałuki nr 34, s. 1,6
    uzasadnienie Magdy Kruszki: Wszystkie informacje podane w tekście zostały uzyskane niemal z pierwszej ręki, bo od matki chłopaka, który mężczyznę z Piechcina pobił. Autor nakłonił ją, żeby opowiedziała, jak wyglądała feralna noc z jego punktu widzenia oraz, jak wygląda przeszłość jej syna. Tekst jest wstrząsający nie tylko ze względu na brutalność wydarzenia, ale także ze względu dramat, jaki przy tej okazji przeżywa także matka.
    uzasadnienie Staszka Tyrakowskiego: W  Piechcinie dwóch młodzieńców skatowało starszego mieszkańca. Niebieskie ptaki terroryzują mieszkańców, ludzie się boją zemsty a Karol nie bał się o tym napisać. Policja ma braki a ludzie w takich przypadkach potrzebują pomocy.
    uzasadnienie Remigiusza Konieczki:Tekst ważny, bo pokazuje piechciński inny świat. Jest to świat środowisk drobnych przestępców, ludzi, którzy dla zwykłej rozrywki dokonują rozbojów i kradzieży. Tu  autor przedstawia mroczną historię piechcińskich zakamarków, o których wszyscy mówią, ale nie wszyscy piszą.
uzasadnienie Marty Złotnickiej:Świetny reportaż, a zarazem news, może najlepiej napisany pod każdym względem tekst w Pałukach w zeszłym roku.

    Karol Gapiński, Za kratkami po 15 latach, Pałuki nr 20, s. 1-2
    uzasadnienie Magdy Kruszki: Autor odświeża sprawę dawno zapomnianą. Czytelnicy mieli prawo myśleć, że oskarżony i skazany przez sądy w Szubinie i Bydgoszczy zdążył już odsiedzieć swoją karę. Dzięki temu artykułowi poznali, że tak nie było i że Marek J. próbował uzyskać kasację wyroku w Sądzie Najwyższym, bez powodzenia. I dopiero po 15 latach od wypadku, który spowodował, trafi do więzienia.

    Karol Gapiński Kaszanka aż po dziurki w nosach, TBP nr 28 s. 2
    uzasadnienie Arkadiusz Majszaka: Ja tam za kaszanką nie przepadam i też bym się wkurzył, gdyby przez dwa dni na okrągło kazali mi ją jeść

    Karol Gapiński Drastyczna podwyżka za wywóz śmieci, TBP nr 38 s. 1 i 3
    uzasadnienie Arkadiusz Majszaka: Pierwszy tekst informujący o podwyżce za wywóz odpadów. Niezwykle ważny problem dla mieszkańców.
    uzasadnienie Doroty Księskiej: To był rzeczywiście news. Podwyżki przyszły kilka miesięcy później, a mieszkańcy gminy Barcin mogli dowiedzieć się o tym wcześniej, mieli też jasno wyłożone - dlaczego zapłacą więcej.  

    Karol Gapiński Rondo, światła, albo po staremu, TBP nr 44, s. 1 i 3
    uzasadnienie Arkadiusz Majszaka: Problem podobny jak w Żninie. Autor przedstawia punkt widzenia zarówno pieszych jak i kierowców, którzy mówią o realnym zagrożeniu. Niezwykle ważny społęczny problem

    Karol Gapiński, Druty zdradziły opony, Pałuki nr 50, s. 5
    uzasadnienie Magdy Kruszki: Autor zauważył problem i wykazał, że za zanieczyszczaniem lasu stoją ci, którzy powinni w pierwszej kolejności o niego dbać, czyli pracownicy zakładu usług leśnych. Ten artykuł sprawił, że nadleśniczy wyciągnął konsekwencje wobec nadzorującego prace leśne na terenie Sadłogoszczy, leśniczego Szczepanowa. Jednocześnie zostały wydane wszystkim leśniczym dyspozycje zaostrzające kontrolę prac zlecanych zakładom usług leśnych w Nadleśnictwie Gołąbki.

    Karol Gapiński, Pseudokibice pseudoprzyjaciele, Pałuki nr 46, s. 2
    uzasadnienie Magdy Kruszki: Ciekawy, dynamiczny tekst, w którym prezes klubu Pałuczanka przyznaje się do swojej bezradności wobec chuligańskich wybryków kibicowskich na meczach w Żninie, których przecież jest organizatorem.

    Karol Gapiński, Dwa dni z życiorysu, Pałuki nr 43, s. 1,6
    uzasadnienie Magdy Kruszki: Autor nakłonił do rozmowy jednego z podejrzewanych początkowo o współudział w zbrodni w Zalesiu Barcińskim. Bohater tego tekstu nie obawiał się otwarcie mówić o tym, co go spotkało ze strony policji podczas dochodzenia oraz o tym, dlaczego został wplątany w tę sprawę. Jak się później okazało, prokurator nie postawił mu żadnych zarzutów. Tak czy inaczej wizyta reportera u potencjalnego mordercy mogła się skończyć nienajlepiej.

    Karol Gapiński, Wprawki w bandytyzmie, Pałuki nr 44, s. 2
    uzasadnienie Magdy Kruszki: Tekst w interesujący sposób przedstawia problem agresji wśród uczniów gimnazjum, która przenosi się obecnie poza mury szkół. Godna zauważenia jest postawa dyrektorki szkoły. Nie bagatelizuje ona problemu, twierdząc, jak czyni to wielu dyrektorów szkół w Polsce, że ich placówek ten problem nie dotyczy.

    Karol Gapiński, Pił - traci mandat, Pałuki nr 41, s. 1-2
    uzasadnienie Magdy Kruszki: Tekst został napisany praktycznie tuż po wydarzeniu. Sprawa ciągnęła się dość długo, a mimo to autor nie przegapił momentu rozwiązania. Artykuł nie stracił na aktualności, pomimo że został opublikowany z tygodniowym opóźnieniem.

    Marek Holak  "Nikt nie chce rządzić żonami burmistrzów", Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 22
    uzasadnienie Romana Wolka: To też jest powód, by nikt nie zgłosił się na stanowisko dyrektora do Przedszkola.

    Marek Holak "Rodzinami obstawili komisje wyborcze", Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 41
    uzasadnienie Romana Wolka:Politycy zawsze robią to samo. W tym przypadku zadbali o to ludzie PiS i innych ugrupowań prawicowych. Do komisji poszły żony, synowie i córki.

    Marek Holak, Na bazie SP ZOZ utworzą spółkę, Pałuki i Ziemia Mogileńska, 8/2007
    uzasadnienie Sławomira Gacka: Publiczne ujawnienie po raz pierwszy zamiarów dyrekcji SP ZOZ i władz powiatu mogileńskiego. Pomysł był tak nie przygotowany, że spalił na panewce.

    Marek Holak Po znajomości plakatowała miasto
    uzasadnienie Dominika Księskiego:  Właściwie ujęty problem, wywołany przez news.

    Marek Holak, Tajwańska wizyta, Pałuki i Ziemia Mogileńska, nr 21/2007
    uzasadnienie Sławomira Gacka: Był błyskawiczny tekst, i zdjęcia, w sytuacji gdy samorząd robił wszystko by wizytę ukryć. Nawet wprowadził zakaz wykonywania fotografii a Straż Miejska pilnowała dostępu do ratusza.

    Remigiusz Konieczka Ruch lewostronny na Wandy Pieniężnej 39 s 4
    uzasadnienie Dominika Księskiego:  Trafiony - zatopiony.

    Remigiusz Konieczka, Szczury wychodzą po zmroku, Pałuki nr 42, str.5
    uzasadnienie Karola Gapińskiego: Pierwszy tekst o szczurach na osiedlu bloków w Żninie ukazał się wiosną. Efektem była przeprowadzona deratyzacja. Jak wykazał autor w drugim tekście, nie wykonano tego zabiegu skutecznie, bo szczury wciąż biegają przed blokami i w piwnicach, wzbudzając obawy mieszkańców. Tekst pokazuje, że autor nie poprzestaje na zapewnieniach władz PGM, że problem zostanie usunięty i regularnie sprawdza, czy rzeczywiście szczury przestały być problemem. Jak się okazuje jednak, niestety nie przestały nim być.
    uzasadnienie Arkadiusz Majszaka: Tam gdzie są ludzie, tam są i szczury. Tam, gdzie są szczury jest problem, który wart jest łam gazety. I autor ten problem dostrzegł.

    Remigiusz Konieczka, Nowy porządek w Urzędzie, nr 20, s.1 i 4.
    uzasadnienie Marty Złotnickiej: - Remi ujawnia, mówiąc delikatnie, dziwne porządki, jakie po swoim nastaniu wprowadziła wiceburmistrz Nowakowska. Taki artykuł bardzo trudno jest napisać, tym większa zasługa reportera, jeśli to się uda. Tekst Remigiusza wzbudził ogromne zainteresowanie i dyskusje.
    uzasadnienie Karola Gapińskiego: Autor przedstawił w ciekawy sposób pierwsze objawy nękania pracowników ratusza, przez wiceburmistrza Żnina. Wydaje się, że pracownicy działający pod taką presją ze strony przełożonej stają się raczej mniej wydajni, niż wtedy, gdy przełożona daje im pewną niezależność w działaniach. Wartość tekstu podnosi ciekawe zdjęcie.

    Remigiusz Konieczka: Średniowieczny wodociąg, Pałuki nr 44, str.5
    uzasadnienie Karola Gapińskiego: News, który zainteresował później również inne media, w tym ogólnopolskie.  

    Remigiusz Konieczka, "Złotówka za godzinę", Pałuki nr 21 str. 4.
  
  uzasadnienie Marcina Dobosza: Strefa płatnego parkowania otworzyła dyskusję, czy jest potrzebna czy nie. Ostatecznie została wprowadzona.

    Remigiusz Konieczka Starosta: kiedy pan to wywiezie... Pałuki nr 47 s. 3
  
  uzasadnienie Arkadiusz Majszaka: Jeśli niebezpieczny związek chemiczny wydostał się na zewnątrz do atmosfery to jest to temat do gazety. Tekst potwierdził naszą wcześniejszą publikację, w której informowaliśmy, że do takiego procederu może dochodzić, jednak władze bagatelizowały problem
    uzasadnienie Mirki Roszak: I znowu browar. Tym razem niebezpieczny. Nieodpowiedzialność ludzi, czy wręcz głupota - to chyba najlepsze słowa podsumowujące ten tekst. I jeszcze wymijające wypowiedzi właściciela zakładu... Dobrze napisane, dobre zdjęcie zrobione w trakcie akcji strażaków (choć w druku i w kolorze trochę mało widać - chyba lepsza byłaby wersja czarno-biała).

    Magdalena Kruszka:  Ile mięsa w mięsie.  Nr 7/2007 str. 1-2 wkładki magazynowej
  
  uzasadnienie Staszka Tyrakowskiego: Świetny artykuł o hodowli ekologicznej i masarni w której produkowane są smakowite wyroby. Kierownik działu zbytu mówi: - Takiego mięsa nie trzeba dodatkowo doprawiać, ponieważ posiada ono specyficzny smak z natury. Większość wyrobów dostępnych na rynku nie dość, że zawiera pół tablicy Mendelejewa, to w 50% składa się z wody. Ja dodam, że zdrowa żywność może być siłą polskiego rolnictwa, tym można podbić Europę.

    Paweł Lachowicz, Barbarzyńca podciął lotki Pałuki i Ziemia Mogileńska, 34/2007  
   
uzasadnienie Sławomira Gacka: Unikalny temat, po raz pierwszy poruszany w Pałukach. Problem łapaczy za granicami Polski, którzy przechwytują gołębie na tarasie lotów, podcinają im lotki, by nie wróciły do właścicieli.

    Arek Majszak, Komendant grozi palcem, nr 25, s.1.
 
   uzasadnienie Marty Złotnickiej: - Arek ujawnił sprawę bulwersującą i elektryzującą lokalną społeczność; tekst świetnie napisany, z rewelacyjnymi wypowiedziami i fajnym tytułem.

    Arkadiusz Majszak, Rury pękają wzdłuż, Pałuki nr 5, str. 8
 
   uzasadnienie Karola Gapińskiego: Tekst, po którym wykonawca inwestycji zareagował i wymienił rury na feralnym odcinku na własny koszt. Od tego czasu awarie ustały.

    Arkadiusz Majszak, Zwolniona bez uzasadnienia, Pałuki nr 2, s. 1 i 4
   
uzasadnienie Tomasza Rogacza: Bardzo dobry tekst o wyrzucaniu ludzi z posad po wyborach. Liczą się układy, a nie kompetencje. Tekst Arkadiusza Majszaka właśnie to obnaża.

    Arkadiusz Majszak, Muszą wziąć ślub drugi raz Pałuki nr 43, s. 1 i 6.
  
  uzasadnienie Tomasza Rogacza: To był złoty strzał. Przypadków w Polsce było niewiele, a Arek wysledził takowy w Żninie. Brawo.

    Arkadiusz Majszak: Chwyciła rabusia za rękę 32/07
 
   uzasadnienie Dominika Księskiego:  jakby autor był na miejscu

    Arkadiusz Majszak:  Mówi ukryte wady i nie płaci, Pałuki nr 17, s. 4.
    uzasadnienie Tomasza Rogacza: Chamstwo biznesmena. Brawo za odwagę. Tekst dobrze napisany. Pokazuje bezwzględność ludzi mających kasę.

    Arkadiusz Majszak: Rachunek za wykopanie grobu, Pałuki nr 45, s. 1 i 4.
   
uzasadnienie Tomasza Rogacza: Sprawa bulwersująca. Nie ma rachunków. Pogrzeb, który przeradza się w farsę. Znakomity tekst.

    Arkadiusz Majszak, Gałęzie na grobach Pałuki nr 26 str. 1 i 4
 
   uzasadnienie Tomasza Rogacza: Ja bym się wściekł, gdyby na grobie moich bliskich były gałezie po wycince. Arkadiusz Majszak wyłuszczył jeszcze jeden problem - o dziwo nie było winnych. To opinii publicznej pokazało, że arogancja nie omija nawet uświęconej ziemi.

    Arkadiusz Majszak, Komendant grozi palcem, Pałuki nr 25,  str. 1 i 2
   
uzasadnienie: zadaniem komendanta straży miejskiej jest dbanie o porządek i spokój w mieście. Tymczasem niektóre zachowania komendanta ten spokój burzyły, co Arek skutecznie uzmysłowił w artykule o kuriozalnym konflikcie komendanta z przedstawicielami NPZOZ Epoka.

    Arkadiusz Majszak, Kradzieże w nadleśnictwie, Pałuki nr 6, str.1 i 2
   
uzasadnienie Karola Gapińskiego: Pierwszy tekst o kradzieżach w nadleśnictwie. Po kolejnym artykule w tej sprawie nadleśniczy Malak podał Arka do prokuratury, bo autor dotarł do zeznań sprawców, zanim sprawa trafiła na wokandę w sądzie. Prokurator umorzył sprawę przeciwko reporterowi.

    Tomasz Rogacz cykl Nakło wydarło poradnie Szubinowi Tygodnik Szubiński nr 2, 3, 5
   
uzasadnienie Arkadiusz Majszaka: Sprawa, która przez 2 miesiące niepokoiła mieszkańców Szubina. Po tych artykułach autor odbierał gratulacje od mieszkańców. W komentarzu uzupełniającym cykl tekstów wskazał winnych zamieszania, czego nie chcieli głośno powiedzieć jego rozmówcy.

    Tomasz Rogacz, Szubińskie Centrum Medyczne bez poradni, Pałuki nr 2/2007, s. 3.
   
uzasadnienie Remigiusza Konieczki: Tekst w klasyczny sposób odpowiada na pytanie co dana sytuacja zmienia w życiu zwykłych ludzi. Autor doskonale pokazuje jak decyzje urzędników wpływają na zycie pacjentów.

    Tomasz Rogacz, Poseł steruje powiatem Tygodnik Szubiński nr 4,
   
uzasadnienie Arkadiusz Majszaka: Tekst o sporych wpływach posła Tomasza Markowskiego, który jeszcze do niedawna rozdawał karty w powiecie szubińskim. Rozdawał, bo stracił swą dominującą pozycję w bydgoskim PiS, a tym samym dwaj jego ludzie w powiecie: Mikietyński i Rzeski

    Tomasz Rogacz, Nie chce wody za darmo, Tygodnik Szubiński nr 41
   
uzasadnienie Arkadiusz Majszaka: Konflikt jednostki na tle szerszego problemu popegeerowskich ujęć wody, które teraz są w prywatnych rękach. Rację nie zawsze mają mieszkańcy, co autorowi udało się pokazać w sposób obiektywny.
    uzasadnienie Magdy Kruszki: Autor przedstawia konflikt, w którym każda strona ma część racji. Dzięki temu, że nie ograniczył się do rozmowy jedynie ze stronami konfliktu, dotarł do informacji istotnych dla tych stron. Po jego interwencji okazało się, że konflikt zostanie rozwiązany i jest to jedynie kwestią czasu.


    Tomasz Rogacz: Utopili się dwaj chłopcy.  Nr 8/2007 str. 1-6
   
uzasadnienie Staszka Tyrakowskiego: Wstrząsająca relacja o tragicznym wydarzeniu. Napisać trzeba, ale jak? Delikatnie, z taktem nie urażając nikogo ale i z przestrogą dla  innych.

    Roman Wolek, Znajoma burmistrza z wyborów otrzymała pracę pedagoga, Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 42
   
uzasadnienie Marka Holaka: Autor pokazał, jak po wyborach burmistrz Trzemeszna odwdzięcza się ludziom, którzy go wspierali w kampanii wyborczej.

    Sylwia Wysocka Tragedia dziecka ze Świątkowa Pałuki nr 21 s.3
   
uzasadnienie Arkadiusz Majszaka: Teksty, które dotyczą dzieci zawsze mają swój ciężar gatunkowy. Reporter musi opisać go ze staranną dokładnością i delikatnością, by nie narazić dziecka na przykrości ze strony znajomych, rówieśników etc. Autorce udało się wnikliwie przedstawić sedno problemu nie narażając na straty moralne dziecka.

     Joanna Świetnicka, Amfetamina w slipkach,  Pałuki 8 marca str.1
   
uzasadnienie Marcina Dobosza: Niecodzienne wydarzenie i okoliczności opisane w artykule.Krótki artykuł, ale przykuwa uwagę.

    Joanna Świetnicka, Horror z rogalami, Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 45
   
uzasadnienie Marka Holaka: Autorka pokazała, jak przepisy tworzone przez parlament nie przystają do lokalnych tradycji. W tym przypadku zakaz handlu w dni świąteczne kolidował z tradycją sprzedaży 11 listopada rogali marcińskich.

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry