Tekst Roku 2007
   

      Poniżej wykaz tekstów proponowanych do nagrody roku 2007.

    

    NOMINACJE
1.
Karol Gapiński: Ile traci włodarz na uposażeniu, gdy choruje, Tygodnik Barciński - Pałuki  nr 39/2007, s. 1
uzasadnienie Doroty Księskiej: Temat, o którym reporterzy chętnie nie piszą - trzeba policzyć, sprawdzić, no i jeszcze - jak tu ciekawie napisać o liczbach... A to wszystko Karol zrobił. Tekst ważny jest też w spełnianiu  jednej z najważniejszej funkcji prasy - kontroli władzy, czyli kontroli też pieniędzy.
uzasadnienie Dominika Księskiego: podwyższające wiedzę o rzeczywistości. Po to jesteśmy. Widać, że burmistrza obowiązują te same prawa, co wszystkich.

2.
Karol Gapiński: Zameldowanie w ruinach - Pałuki nr 48/2007, s. 4
uzasadnienie Dominika Księskiego: Artykuł podwyższa wiedzę o rzeczywistości.  Wyjaśnia niuanse, dotyczące meldunku, obowiązków gminy, meandry prawne, powodujące, że na świecie panuje jakiś porządek. Źródła wyciśnięte z informacji jak cytryna (to zresztą charakterystyczna cecha artykułów Karola). Jednostkowy przypadek, który pokazuje, jak działa rzeczywistość - ze nie jest ona niezrozumiałym chaosem, tylko, że są mechanizmy, którym podlega. Trzeba ich poszukać, nazwać. Wydajemy Pałuki, by ludzie się  dowiadywali tego, czego jeszcze nie wiedzą. Karol spełnił ten postulat.
uzasadnienie Magdy Kruszki: Artykuł o konkretnej sprawie, ale obrazujący szerszy problem, który powinni sobie uświadomić właściciele kamienic. Dodatkowo tekst uatrakcyjniają zdjęcia, które stanowią doskonałą ilustrację omawianego problemu. Czasem można o czymś pisać i nie przyciąga to uwagi, a tutaj, nie dość, że tekst interesujący, to jeszcze wzbogacony o sygestywne zdjęcia. 

3.
Karol Gapiński: Pierwsza ekshumacja w Piechcinie, Tygodnik Barciński Pałuki nr 49/2007, s. 1 i 3
uzasadnienie Doroty Księskiej: Reporter krok po kroku, ale też z ciekawymi dygresjami, opisał, co musi zrobić mieszkaniec Piechcina, jeśli chce, by ciało jego bliskiego czy przodka zostało przeniesione na nowy cmentarz. Egzemplarz tego numeru TBP powinien być pod szybą na ławie w każdym mieszkaniu w Piechcinie.
uzasadnienie Arkadiusz Majszaka: Tekst dokładnie opisuje co powinni zrobić najbliżsi zmarłych, którzy zostali pochowani w Pakości a wykazują zainteresowanie pochowaniem krewnych w Piechcinie.

4.
Karol Gapiński: Sprzątnąć i zapobiec epidemii - Pałuki nr 35/2007, s. 7
uzasadnienie Doroty Księskiej: Przerażający temat, bardzo dobry tekst, wzorowy warsztat reporterski. Samo się czyta.
uzasadnienie Magdy Kruszki: Autor opisuje wywóz z mieszkania mężczyzny śmieci, które składował przez wiele lat. Dzięki temu, że reporter pojechał na miejsce w momencie sprzątania, był doskonale zorientowany, co się tam działo i jak owo sprzątanie wyglądało. Mężczyzna nie był zachwycony tym, że opróżnia się jemu mieszkanie z gratów i śmieci, wybierał z kontenera rzecz, które uznał za przydatne i chciał je z powrotem zanosić mieszkania. Dodatkowym atutem są zdjęcia z wielkich porządków.
uzasadnienie Marty Złotnickiej: Bardzo nietypowy temat przerażającej manii zbieractwa jednego z mieszkańców Piechcina ujawniony w wyniku opisanego w poprzednim pobicia tegoż mieszkańca. Inny reporter pewnie obok tematu przeszedłby obojętnie, Karol potrafił zrobić z tego coś ciekawego, dodatkowym atutem są zdjęcia.

5.
Remigiusz Konieczka: Tendencje do wzrostów, tendencje do spadków, Pałuki 9/2007, s. 4
Remigiusz Konieczka: Tematy do analiz, Pałuki nr 10/2007, s. 4-5
Remigiusz Konieczka: Edukacyjna wartość, czyli postępy każdego ucznia, Pałuki nr 15/2007, s. 4-5
uzasadnienie Dominika Księskiego: Po to jesteśmy.
uzasadnienie Magdy Kruszki: Dokładna analiza wyników sprawdzianów szóstoklasistów wymagała z pewnością wiele pracy, tym bardziej, że szkoły nie zawsze chcą ujawniać informacje trgo typu. Artykuł ma sens, bo pozwala wyciągać wnioski w kwestii bardzo istotnej, jaką kształcenie młodych ludzi w różnych placówkach. Wykresy i tabele stanowią dodatkową i ciekawą formę uzyskania informacji, które zostaly podane w tekście.
uzasadnienie Mirki Roszak: Nie każdy czyta te teksty, ale uważam, że dla rodziców, uczniów i nauczycieli jest to doskonałe źródło wiedzy o efektach nauczania. Materiał, który, jak się okazuje trudno zdobyć i który trzeba z dużą wnikliwością przeanalizować. Nie każdy potrafi to dobrze zrobić, a uważam, że w tej materii Remi jest specjalistą.
uzasadnienie Staszka Tyrakowskiego: Analiza sprawdzianów kompetencji szóstoklasistów. Remigiusz poznał mechanizm wyliczeń i doskonale się w tym temacie porusza. Żmudna robota ze zdobywaniem wyników, ale końcowy efekt bardzo przydatny dla wszystkich zainteresowanych.
uzasadnienie Marcina Dobosza: Jak co roku temat szkół, do którego trzeba długo zbierać dane. Na dodatek tegoroczne analizy nie spotkały się z oburzeniem ze strony nauczycieli, jak to zwykle po takich artykułach bywa.

6.
Magda Kruszka: Wnioski pójdą do kosza, Pałuki Wkładka Magazynowa nr 47
uzasadnienie Arkadiusz Majszaka: Skarbnica wiedzy dla rolników. Wiele w nich rad, opisów jak zapobiec nawarstwiającym się problemom
uzasadnienie Karola Gapińskiego: Autorka po nitce do kłębka dotarła do informacji, o których niewiele osób wiedziało. Nikt o tym nie pisał i nikt oficjalnie tego głośno nie mówił. Zostały obnażone bezsensowne działania Agencji Rynku Rolnego.
uzasadnienie Dominika Księskiego: Prawda jest tym, co się najtrudniej przebija na łamy. Tu się udało. Gdyby Pałuki prenumerowała Komisja Europejska w Brukseli - byłoby niezłe zamieszanie międzynarodowe. Ale nie prenumeruje, więc...

7.
Arkadiusz Majszak, Rozstanie z dziećmi, rozstanie z nałogiem, Pałuki nr 38/2007, s. 6
Uzasadnienie Magdy Kruszki: Tekst chwytający za serce. Nawet zdjęcie oddaje doskonale jego atmosferę. Trudno zająć stanowisko po przeczytaniu tekstu. Autorowi udało się zachować maksymalny obiektywizm, co w sprawach tego typu jest niezwykle trudne. Przedstawiając problem jednej rodziny, pokazuje jedynie, czego należy się wystrzegać.
uzasadnienie Remigiusza Konieczki:  Wzruszająca historia matki walczącej o swoje dzieci. najtrudniej dostrzec historie ludzi tuż obok, po drugiej stronie korytarza, ulicy, wsi. Dobrze, że właśnie takie historie trafiają na łamy gazet. I duża w tym rola dziennikarza, który ją opisał.

8.
Sylwia Wysocka, Szkoła kontra rodzice, Pałuki nr 3/2007, s. 4 i 5
uzasadnienie Remigiusza Konieczki: Obraz życia w szkole wiejskiej pod pantoflem dyrektorki. Osoby nieodpowiedniej na nieodpowiednim miejscu, dodatkowo bez umiejętności rozmawiania z dziećmi i rodzicami. Tekst wymógł na burmistrzu zmiany dyrektora.
Uzasadnienie Magdy Kruszki: Został poruszony delikatny problem relacji w rodzinie. Autorka musiała rozstrzygnąć wątpliwości: to rodzice znęcają się nad dziećmi czy jest to tylko wymysł dyrektorki szkoły. Zanim zdecydowała się stanąć po którejś ze stron, dokładnie zbadała sprawę. Odwiedzała oskarżaną rodzinę niezapowiedzianie, rozmawiała z ludźmi, obserwowała reakcje. Widać, że poświęciła dużo czasu, zanim tekst napisała. A sprawa jest kontrowersyjna, ponieważ funkcja dyrektora, zwłaszcza na wsi, wiąże się respektem. Autorka pokazała, że niekoniecznie słusznie.
uzasadnienie Dominika Księskiego: Pokazuje mechanizmy działania. Bezstronne. Ciekawe.
uzasadnienie Arkadiusz Majszaka: Niezwykle bulwersująca sprawa. Dorośli czują do siebie wzajemne animozje, a dzieci jak zwykle w takich przypadkach są kartą przetargową. Autorce udało się dotrzeć do wszystkich zainteresowanych stron, co stanowi o sile materiału
uzasadnienie Mirki Roszak: Tekst rozpoczął cykl artykułów o wyimaginowanej przez dyrekcję szkoły złej sytuacji rodzinnej dwóch dziewczynek. Pani dyrektor wymusiła na nich zeznania jakoby ich ojciec nadużywał alkoholu i je bił. Jak się okazało wszystko okazało się nieprawdą, co spowodowało odwołanie pani dyrektor. Poza tym rodzice uczniów tej placówki zabierali swoje dzieci do innych jednostek.
Temat przedstawiony szczegółowo, wymagający dotarcia do wielu osób i instytucji. Poza tym ujawnił, że nie zawsze autorytetem jest szkoła, i nie zawsze dyrektor ma rację, co wykazały opinie sądu, kuratora, lekarza i samych mieszkańców wsi.
Sprawa trudna, bo w czasach tak częstych przypadków znęcania się nad dziećmi nie jest łatwo dobrze ocenić sytuację, a tym bardziej dobrze o tym napisać. Jak wielu z nas po usłyszeniu o ciężkim losie dzieci od razu nie feruje wyroków. Poza tym myślę, że dzięki wszechstronnemu przedstawieniu sprawy nie tylko czytelnicy dowiedzieli się o problemie, ale także decydenci mogli całościowo objąć sprawę, a to z kolei przyczyniło się do konkretnego postępowania w stosunku do dyrektor szkoły.

9.
Marta Złotnicka: Baton zamiast kanapki, Pałuki 1/2007, s. 5
uzasadnienie Dominika Księskiego: Po to jesteśmy Zmusza do myślenia dyrektorów. Pokazuje, że wobec rzeczywistości nie musimy przybierać postawy bezbronnego obserwatora.
uzasadnienie Arkadiusz Majszaka: Niezwykle istotny problem, z którym walczą lekarze w Stanach Zjednoczonych, gdzie dzieci przesiadują w fast foodach gwałtownie przybierają na wadze. Autorka zwraca uwagę, że podobne niebezpieczeństwo zagraża dzieciom ze Żnina.

 
    TYPOWANE DO NOMINACJI BYŁY TEKSTY:

Joanna Bejma i Stanisław Tyrakowski: Gdzie jest ksiądz Tomasz i Powołanie. Nr 27/2007, s. 6 i 24
uzasadnienie Staszka Tyrakowskiego: Sprawa o której miała być informacja, a nie było chętnych do jej podjęcia. Zrobiła to Asia Bejma i myślę, że zrobiła dobrze. Poinformowała na ile było można, a wiadomo jak o tych sprawach ciężko jest pisać. Były próby rozgrywania tematu przeciw Pałukom na forum internetowym, ale uważam, że potrafiliśmy się obronić. Należę do tej parafii i akurat wydawałem ten numer, i rozmawiałem przedtem z księdzem proboszczem, i udało się spokojnie przejść ten okres.

Karol Gapiński, Czy tir musiał przejechać po stopie?, Pałuki nr 30/2007, s. 3
uzasadnienie Mirki Roszak: Kontynuacja tematu o wypadku, do którego doszło na niebezpiecznym skrzyżowaniu przy cukrowni w Żninie. Autor nie zamknął sprawy notatką policyjną, która ukazała się dwa tygodnie wcześniej, ale ciągnął temat. Dramat pieszego, który czeka aż 25-tonowy tir zjedzie mu ze stopy i jego słowa, że nie ma żalu do kierowcy tylko do władz miasta, które nie dbają o poprawę bezpieczeństwa. Może w końcu doczekamy się ronda w tym miejscu. Szkoda tylko, że chyba tylko kolejne wypadki będą motywować włodarzy do żywszego działania w tym kierunku.

Karol Gapiński, Mandatem w niepełnosprawnego, Pałuki nr 2/2007, s. 7
uzasadnienie Magdy Kruszki: Autor porusza delikatny temat związany z niepełnosprawnością. Staje się rzecznikiem osoby pokrzywdzonej. Temat omówił wyczerpująco. Nie ograniczył się do rozmowy z osobą niepełnosprawną i burmistrzem, ale znalazł także osobę, która wypowie się negatywnie w tej delikatnej sprawie i jeszcze będzie gotowa podać swoje nazwisko.

Karol Gapiński, Przeciwnik zabawy, Pałuki nr 4/2007, s.10
uzasadnienie Doroty Księskiej: Tekst dobrze napisany, dobrze się czyta, wszyscy uczestnicy zabawy, która może się nie odbędzie, i jeden jej przeciwnik przepytani od a do z. Smaczki w dialogach. O nazwisku bohatera nie wspominając... To jest tekst, dzięki któremu Jeżewice znalazły się na mojej mapie świata, choć nigdy tam nie byłam.

Karol Gapiński, Wrażliwe uszy łabiszyńskiego, dziekana nr 32/2007
uzasadnienie Doroty Księskiej: Talent Karola i ciekawy temat. I już.

Karol Gapiński, Przewodnik Meksykanów po Stanach Zjednoczonych, nr 30/2007, s. 13
uzasadnienie Staszka Tyrakowskiego: Rozmowa Karola z księdzem pochodzącym z Barcina. Za sprawą naszego krajana dowiadujemy się nieco o Kościele w Ameryce.
uzasadnienie Remigiusza Konieczki: Ciekawa opowieść o USA przekazana ustami misjonarza.

Karol Gapiński, Pseudokibice pseudoprzyjaciele, Pałuki nr 26/2007, s. 2.
uzasadnienie Remigiusza Konieczki: Opis zamieszek podczas jednego z meczów Pałuczanki z drużyną... inną drużyną. Temat ważny ze względu na to, że nigdy wcześniej w Żninie nie doszło do takich incydentów.

Remigiusz Konieczka, Odciął gaz i podwyższył czynsz, Pałuki nr 25, s. 7 
uzasadnienie Magdy Kruszki: Konflikt między lokatorami a właścicielem kamiennicy. Autor pokazuje, jak wielka krzywda dzieje się lokatorom i jak próbują z nią walczyć. Pokazuje też, jak niewiele można zrobić i jak nikłe jest zainteresowanie problemem instytucji, które ewentualnie mogłyby w tej sprawie pomóc.

Remigiusz Konieczka, Cacy, cacy, buch po glacy, Pałuki nr 40/2007, s. 1/6
uzasadnienie Mirki Roszak: Sprawa płatnego parkowania w Żninie wzbudziła wiele emocji i w niektórych pewnie nadal wzbudza. Zazwyczaj wszystko jednak związane było z faktem, że strefa w ogóle powstała i że trzeba płacić. W artykule jednak autor wykazuje, że gmina oprócz ściągania pieniędzy ma także obowiązek zapewnienia godziwych warunków pracy inkasentkom, a z tego nie wywiązuje się najlepiej. Sam fakt, że zwołano zebranie pracownic i powiedziano, co mają mówić w przypadku kolejnych pytań reportera wiele mówi. Tekst ciekawy i poruszający kwestię łamania podstawowych praw pracowniczych.  Jak często słyszymy o pracy "na czarno", nie regulowanych wynagrodzeniach, straszeniu "na twoje miejsce znajdę dziesięciu"... Ale żeby urząd posuwał się do takich metod?!
uzasadnienie Magdy Kruszki: Autor wystąpił po stronie pokrzywdzonych przez władze inkasentek. Pisząc ten artykuł mógł zaszkodzić im jeszcze bardziej, ale zrobił to w ten sposób, że gdyby burmistrz je zwolnił, sam na siebie skręciłby bat. Problem został omówiony wyczerpująco, obnażone zostały zakusy władzy, która nie lubi być krytykowana. Dodatkową zaletą jest atrakcyjny i pomysłowy tytuł, który intryguje i zachęca do przeczytania tekstu.

Remigiusz Konieczka, Szczury wychodzą po zmierzchu, nr 42/2007, s. 5
uzasadnienie Marty Złotnickiej: Temat niby banalny, ale tekst ciekawie napisany (i zilustrowany).

Magdalena Kruszka Potrzeba nowej drogi Pałuki nr 35/2007 s. 5
uzasadnienie Sylwii Wysockiej: Magda opisała problem drogi powiatowej biegnącej przez wieś, gdzie każda ulewa podmywa i zostają gigantyczne dziury. Bezskuteczne apele mieszkańców do burmistrza, zarządu dróg.  Mieszkańcy potraktowali Magdę jako jedyną nadzieję co widać w artykule i ich wypowiedziach. Burmistrz powiedział jasno że nic nie zrobi dla tych mieszkańców. Efekt był taki, ze chociaż tabliczki im postawili. W tekście widać opozycje miedzy mieszkańcami, którzy nie mogą  nic zrobić, a burmistrzem, który rozkłada ręce i szuka tymczasowych rozwiązań, choć mógłby  niewielkim nakładem zadbać o to.
uzasadnienie Arkadiusza Majszaka: Ładnie opowiedziana historia pewnej ulewy, która poczyniła znaczne straty i spowodowała nie lada problem drogowy.

Magdalena Kruszka, Biopaliwa? Nie dla każdego, Pałuki Wkładka Magazynowa nr 8/2007, s. 1 i 2
uzasadnienie Karola Gapińskiego: Ten artykuł udowadnia, że Magazyn Rolniczy w Pałukach często nie odbiega poziomem od branżowych wydawnictw tego typu, poświęconych wyłącznie rolnictwu. Zaletą artykułu jest to, że informacje podano w sposób szczegółowy, a jednocześnie przystępny i atrakcyjny.

Magdalena Kruszka, Łotewski akcent w Biskupinie, Gazeta Biskupińska, nr 1, s. 7
uzasadnienie Karola Gapińskiego: W wywiadzie autorka uzyskała ciekawe spostrzeżenia ambasadora Łotwy. Jako człowiek z zewnątrz, miał interesujący pogląd np. na bezpieczeństwo w związku z ruchem kolejki wąskotorowej na odcinkach przebiegających przez drogę. Ambasador uważa je za niebezpieczne, co pewnie kierowcy mieszkającemu na tym terenie w ogóle nie przyszłoby do głowy. Lektura wywiadu utwierdza czytelnika w przekonaniu, że był on starannie przygotowany, a ambasador okazał się bardzo ciekawym człowiekiem.

Magda Kruszka i Karol Gapiński, Zapach, gryzonie i insekty TBP nr 29 + foto!!!!!!!! 
uzasadnienie Doroty Księskiej: Temat zrealizowany wzorcowo, bardzo dobrze napisany, z dobrymi zdjęciami (szczególnie zdjęcie z pierwszej strony)

Arek Majszak, Pałuczanin w niezwykłym filmie Wielka cisza, nr 15/2007, s. 3
uzasadnienie Marty Złotnickiej: Niezwykły i bardzo ciekawy temat, bardzo wyczerpująco przez Arka przedstawiony.
uzasadnienie Karola Gapińskiego: Nominacja dla autora należałaby się już choćby za samo znalezienie tego tematu. Cóż dopiero powiedzieć, gdy jeszcze do tego tekst jest interesujący. Arek dotarł do bardzo wielu źródeł informacji i przedstawił niezwykła historię człowieka z Pałuk w szerokim świecie.
uzasadnienie Remigiusza Konieczki: Niezwykła historia, niezwykłego zakonnika w niezwykłym zakonie. Autor w bardzo ciekawy sposób przedstawił codzienne życie za murami klasztoru poprzez osoby związane z zakonnikiem, które bardzo rzadko wychodzą poza klasztorną furtę.
uzasadnienie Doroty Księskiej: Autor dotarł do ciekawej informacji, odszukał rodzinę zakonnika, opisał poruszające wspomnienia - np. podróż czteroletniego dziecka bez opieki dorosłych z Polski do Francji. Bardzo ciekawy temat, choć tak niewiele - na pierwszy rzut oka - ma coś wspólnego z Pałukami. I ta ziemia w woreczku, którą dziesięć lat temu zawieźli zakonnikowi jego krewni z podżnińskiej Wenecji...


Arek Majszak, Prezes nie chce naprawić komina, nr 39/2007, s.9
uzasadnienie Marty Złotnickiej: Tekst o charakterze interwencyjnym, ujawniający skandaliczne zachowanie prezesa PGM. 
uzasadnienie Mirki Roszak: Artykuł społeczny, w którym autor wykazuje szereg nieprawidłowości związanych z ogrzewaniem w budynku po byłej szkole w Murczynie. Nikt nie jest odpowiedzialny za zaistniały stan rzeczy: kominiarz twierdzi, że wszystko jest OK, strażacy wręcz przeciwnie, prezes PGM straszy utratą dzieci, bo przyczyną zadymienia jest palenia odpadami a nie zły system kominowy, burmistrz myślał, że wszystko jest już zrobione. Koszmar... Druga strona medalu: sąsiedzi, którzy jednego dnia popierają lokatorkę mieszkania, a następnego wycofują swoje opinie. Podsumowując ciekawy i złożony tekst, ładnie napisany i odzwierciedlający jakże częstą spychologię.


Arkadiusz Majszak, Norman może spokojnie żyć Pałuki nr 51/2007, s. 13
uzasadnienie Tomasza Rogacza: Tekst wzrusza i to jest wystarczająca rekomendacja.

Arkadiusz Majszak Zabłocona żwirowa, Pałuki nr 20/2007, s.9
uzasadnienie Tomasza Rogacza: Wśród wielu artykułów drogowych, które ukazały się na łamach Pałuk, ten jest kwintesencją całego problemu.

Arkadiusz Majszak  Smród z chlewni, Pałuki nr 22/2007, s. 2
uzasadnienie Tomasza Rogacza: Konflikt właściciela chlewni z mieszkańcami. Autor przedstawił obiektywnie rację stron, chociaż odruchowo można było stanąć po stronie mieszkańców. Dobrze napisany tekst - pokazuje problem, wyjaśnia, nie pozostawia znaków zapytania.

Arkadiusz Majszak, Człowiek z dworca PKS, Pałuki nr 36, s. 11
uzasadnienie Magdy Kruszki: Autor opisuje niezwykle trudną sprawę społeczną. Żeby dokładnie nakreślić sytuację dociera do różnych osób, którzy w tej sprawie mogą się wypowiedzieć. Stara się odnaleźć najlepsze rozwiązanie dla opisywanego człowieka, który nie wzbudza sympatii, ale mimo to czyjejś pomocy potrzebuje.
uzasadnienie Marty Złotnickiej: Bardzo trudna sprawa wyczerpująco przedstawiona.

Arkadiusz Majszak,  Za pokładne - bez taryfy, za pochówek co łaska, Pałuki nr 44/2007, s. 1 i 8
uzasadnienie Tomasza Rogacza: Temat rzeka. Śmierć jest podobno sprawiedliwa, bo dosięga każdego, ale nie wszędzie bije po kieszeni tak samo. Arek natrafił na opór ze strony niektórych duchownych, ale udało mu się zrobić rzetelne zestawienie.

Arkadiusz Majszak, Nabór bez rozmów, Pałuki nr 7, s. 7 plus komentarz s. 24
uzasadnienie Tomasza Rogacza: Sprawa bulwersująca opinię publiczną Żnina. Kolesiostwo zwycięża. Po artykule Arka opinia publiczna zbulwersowała się jeszcze bardziej.

Arkadiusz Majszak, O wannie można tylko pomarzyć, Pałuki nr 37/2007, s. 6
uzasadnienie Magdy Kruszki: Temat zrobiony bardzo atrakcyjnie. Dokładne przytoczenie słów osób wypowiadających się w sprawie przykuwają uwagę i podnoszą wartość tekstu. Przy tym wszystkim autor porusza ważny problem, z którym mieszkańcy borykają się od dłuższego czasu. Niestety szans na zmianę nie widać, przynajmniej dopóki nie zmieni się prezes spółdzielni. Jego wypowiedź świadczy o tym, że nie jest on zainteresowany problemami, z jakimi borykają się lokatorzy. Autor w tekście pokazuje, jaki jest jego stosunek do lokatorów.

Arkadiusz Majszak, Prezes nie chce naprawić komina, Pałuki nr 39/2007, s. 9 
uzasadnienie Magdy Kruszki: Znów pojawia się problem lokatorów spółdzielni administrowanej przez pana Kwaśniewskiego. Kolejny przykład na to, że nie zamierza on podejmować jakichkolwiek działań, żeby poprawić życie mieszkańców. O tym, że problem istnieje informują reportera wszyscy wokoło, prezes spółdzielni jednak tego problemu nie dostrzega.

Arkadiusz Majszak, Trojaczki z Rogowa, Pałuki nr 32/2007, s 1, 3
uzasadnienie Remigiusza Konieczki: Niecodzienna historia rodziców, którzy oczekiwali i przeżyli narodziny trojaczków. Autor w ciekawy sposób przedstawił radość i troski rodziców związane z hojnością natury i zmartwieniami dnia codziennego.

Tomasz Rogacz, Bankructwo albo prywatyzacja, Pałuki nr 16/2007, s. 5
uzasadnienie Remigiusza Konieczki:  Autor w bardzo przystępny sposób pokazuje zawiłości i trudną sytuację w szpitalu w Szubinie oraz Nakle.

Sylwia Wysocka, Tragedia dziecka ze Świątkowa, Pałuki nr 21/2007, s. 3
uzasadnienie Remigiusza Konieczki: Autorka nie skupia się na samym fakcie odnalezienia dziecka, ale szuka przyczyn jakie stały za faktem. Dociera do ludzi, którzy wszystko widzieli na co dzień i do samych rodziców. Szuka rozwiązania dla dziecka. W tej kategorii jeden z najlepszych tekstów. Jeśli nie najlepszy.
uzasadnienie Mirki Roszak: Niezwykle skomplikowana sprawa, ale Sylwia sobie z tym poradziła i przekazała relacje ze zdarzenia wszystkich stron. Policja ma inną wersję wydarzeń, rodzice dziecka inną, a poszkodowaną jest kilkuletnia dziewczynka. Tytuł mówi sam za siebie. Poza tym wymowne zdjęcie - mam wrażenie, że to dziecko jest tak samotne i bezbronne w swym życiu jak ta lalka bez ręki. W tym roku Pałuki "bogate" są w podobną tematykę - niestety.
uzasadnienie Karola Gapińskiego: Autorce udało się zebrać wiele ciekawych wypowiedzi uczestników zdarzeń w Świątkowie. Sprawdziła również reakcję na tragedię dziecka wszystkich możliwych instytucji, które w takich zdarzeniach mają obowiązek reagować. Wszystko to zostało ujęte w bardzo przejrzystym tekście, który czyta się jednym tchem.
uzasadnienie Magdy Kruszki: Autorka jako jedyna porozmawiała z rodzicami dziecka, każdego innego odsyłali, więc to była jedyna tak obszerna i wyczerpująca relacja wzbogacona o ciekawe zdjęcie, które powoduje, że opowiadana historia staje się jeszcze bardziej wymowna. Autorka przeprowadziła wywiad środowiskowy, niczym pedagog czy kurator. Przedstawiła też rzetelnie relacje, nie wdając się w oceny. Czytelnik sam musi wyciągnąć wnioski i ocenić, po której stronie leży prawda i racja.


Marta Złotnicka, Do szkoły - niepewnym krokiem, z podniesioną głową, Pałuki nr 34/2007, s. 9
uzasadnienie Magdy Kruszki: Autorka zbudowała ciekawą historię z życia niewidomej dziewczynki. Nie ograniczyła się do suchego zrelacjonowania tego, co mówili jej rozmówcy, ale opisała to w sposób, który sprawia, że tekst czyta się z zaciekawieniem.
uzasadnienie Remigiusza Konieczki: Jak widzą ci, którzy utracili wzrok? Często zadajemy sobie to pytanie i z reguły nie potrafimy na to odpowiedzieć. Robi to autorka tekstu, w którym o codzienności opowiadają osoby niewidome.
uzasadnienie Karola Gapińskiego: Troski i radości uczniów, którzy są niewidomi. Przykład na to, że niepełnosprawność nie musi oznaczać bezradności w życiu, a wręcz przeciwnie, może czynić człowieka silniejszym. Bardzo ładne zdjęcie jest dodatkowym atutem tego artykułu.


Marta Złotnicka, Towarzyszyć w umieraniu, Pałuki nr 14/2007, s. 1
uzasadnienie Magdy Kruszki: Autorka podejmuje temat śmierci, rozmawia z ludźmi, podaje ważne informacje, na przykład, co można zrobić dla osoby umierającej, jak się w stosunku do nie zachowywać i jak poradzić sobie w obliczu jej tragedii. Czytelnik dostaje subtelny poradnik stworzony na podstawie doświadczeń różnych ludzi. Trzeba było ich wszystkich najpierw skłonić do rozmowy, potem uważnie wysłuchać, a na końcu ubrać to w odpowiednie słowa, adekwatne do tematu. Wymagało to wiele delikatności i taktu.
uzasadnienie Karola Gapińskiego: Reportaż, który wywołuje refleksję nad własnym stosunkiem do kwestii przemijania, bólu, śmierci. Napisany bardzo dobrym językiem.

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry