Jury preselekcyjne w składzie Mirosława Roszak - redaktor naczelny wydania internetowego "Pałuk", Dominik Księski - redaktor naczelny tygodnika "Pałuki", Marek Holak - redaktor naczelny tygodnika "Pałuki i Ziemia Mogileńska",  Stanisław Tyrakowski - sekretarz redakcji Pałuk, na posiedzeniu w dniu 28 lutego nominowało do nagród w sześciu kategoriach najlepsze teksty i zdjęcia zamieszczone w gazetach wydawanych przez wydawnictwo Dominika Księskiego Wulkan.

    W dwóch kategoriach: dziennikarstwo śledcze i publicystyka historyczna jury zdecydowało nominować wyłącznie po jednym tekście. Przyczyna: mała ilość drukowanych i nominowanych tekstów danego gatunku, niedostatki warszatowe niektórych nominowanych tekstów w tych kategoriach, w niektórych przypadkach nieadekwatność nominacji co do zgodności z wyznacznikami danego gatunku dziennikarskiego oraz wyraźna przewaga nominowanych tekstów nad pozostałymi.
    W kategorii: news jury zdecydowało o nominacji 12 (a nie 5) tekstów, w kategorii publicystyka różna - 10 tekstów (zamiast 5). Spowodowane to zostało niezwykle wysokim poziomem tekstów w tych kategoriach.
    Jury kierowało się następującymi kryteriami: walory warsztatowe; znaczenie materiału dla opinii publicznej; ciekawy, indywidualny charakter materiału; zachowanie standardów etycznych dziennikarstwa. W kategorii news jury brało dodatkowo pod uwagę wyłącznie to, co nasza gazeta opublikowała jako pierwsza.
    Jury wyraża zdecydowaną opinię, iż 29 wbranych spośród 144 nominowanych tekstów oraz 15 wybranych spośród 29 nominowanych fotografii - to materiały prezentujące bardzo wysokie walory, a sam fakt znalezienia się wśród nominowanych jest dla autorów tych tekstów powodem do zawodowej satysfakcji. 

    Najlepsze teksty spośród nominowanych wybierze jury główne, w skład którego wchodzą wydawcy i redaktorzy naczelni kilkunastu gazet lokalnych z całej Polski. Wszystkie nominowane teksty można przeczytać na stronie www.paluki.tygodnik.pl ekstroku2007.

w imieniu jury preselekcyjnego
Dominik Księski


   
   
   
NEWS

1.
Sławomir Gacek, Pękł wrzód w rytmie salsy, Pałuki i Ziemia Mogileńska, nr 1/2007
uzasadnienie Romana Wolka: Autor ostrzegł artykułem wszystkich potencjalnych nowożeńców przed korzystaniem z usług zespołu weselnego ze Strzelna. Ludzie zaczęli się także baczniej przyglądać umowom podpisywanymi z zespołami weselnymi.

2.
Karol Gapiński, Śmierć w węzłach, Pałuki nr 42/2007, s. 3
uzasadnienie Remigiusza Konieczki: Kolejny wstrząsający tekst dotyczący śmierci człowieka. Bardzo dużo źródeł. Autor prostuje krążące po okolicy plotki.
uzasadnienie Dominika Księskiego:  Jaby autor był na miejscu.
uzasadnienie Magdy Kruszki: Wstrząsający artykuł o okolicznościach śmierci mieszkańca Zalesia Barcińskiego. Kiedy tekst się ukazał, ze sklepów zniknęły egzemplarze Pałuk z Dodatkiem Barcińskim. Autor rozmawiał z sąsiadami, z osobą, która zwłoki znalazła. Zrekonstruował wydarzenia. W tekście są zawarte także informacje dotyczące życia zamordowanego.
uzasadnienie Staszka Tyrakowskiego: Zabili człowieka, wcześniej go męcząc i okradli ze sprzętu rolniczego. Karol dokładnie opisał zdarzenie, wyciągnął z policji co się dało, zainteresował się nawet losem inwentarza.
uzasadnienie Marty Złotnickiej: Oby jak najmniej takich tematów, choć na pewno podnoszą one sprzedaż Pałuk, tekst świetny, także ze względu na styl reportera. Rewelacja.

3.
Karol Gapiński, Koktajl spirytusowy niemal zabił nastolatków, Pałuki nr 25/2007, s. 5
uzasadnienie Magdy Kruszki: Autorowi udało się szczegółowo odtworzyć wydarzenia z nocy, w której nastolatkowie upili się do nieprzytomności. Dotarł do ludzi, którzy we wspólnej imprezie z nastolatkami uczestniczyli, do tych, którzy są oskarżani o upicie ich i do tych, którzy udzielili im pierwszej pomocy. Nie byłoby nic dziwnego w tym, że ludzie ci nie będą chcieli rozmwiać, jednak reporter uzyskał od nich wszystkie informacje.

 4.
Marek Holak: Nie zdążyli dopić porannej kawy, Pałuki i Ziemia Mogileńska 9/2007, s. 1
uzasadnienie Dominika Księskiego:  Ekspresja newsa bije z każdego akapitu.
uzasadnienie Roberta Łuczaka: Ciekawe newsowe fakty i kuluary wymiany przez burmistrza dwóch kluczowych osób administracji samorządowej - dyrektora Domu Kultury i dyrektora muzeum.

5.           
Marek Holak: Klatka bez wyjścia, Pałuki i Ziemia Mogileńska, nr 11/2007
uzasadnienie Sławomira Gacka: Ujawniliśmy jako pierwsi z bogatą faktografią informację, o której nie wiedzieli nawet samorządowcy gm. Mogilno. Od 2003 r. budowali razem ze Spółdzielnią Mieszkaniową blok, gdzie wydali 1,2 mln zł i 16 mieszkań powinno być gminnych. Autor ujawnił, że lokale nigdy do gminy nie trafiły i taka sytuacja trwa do dnia dzisiejszego, pomimo zainteresowania się sprawą prokuratury oraz wymiany korespondencji między gminą a SM.

6.
Marek Holak: Katyński skandal , Pałuki i Ziemia Mogileńska 38/2007
uzasadnienie Marka Holaka: Ujawnienie faktów niezgodnego z prawem pobudowania na mogileńskim cmentarzu Pomnika Ofiar Katynia. Pomnik do dziś nie został odsłonięty, został tylko poświęcony.

7.
Remigiusz Konieczka, Nowy porządek w Urzędzie Pałuki nr 20/2007, s. 1 i 4
uzasadnienie Arkadiusz Majszaka: Tekst, który demaskuje. Kto by się spodziewał?
uzasadnienie Doroty Księskiej: Podstawową kategorią newsa jest pierwszeństwo, to że coś zostało napisane, pokazane po raz pierwszy i że dotyczy ważnej sprawy.  Remigiusz PIERWSZY napisał coś, o czym się szeptało i wywołał tym tekstem poruszenie w mieście.

8.
Arkadiusz Majszak, Tona amoniaku na osiedlu, Pałuki nr 37/2007, str. 5
uzasadnienie Karola Gapińskiego: Tekst uczulający na czyhające zagrożenie amoniakiem. Władze bagatelizowały problem. Informacje, które podał Arek znalazły swe potwierdzenie w zdarzeniach, które zaistniały w Żninie 2 miesiące później.

9.
Arkadiusz Majszak, Trojaczki z Rogowa: Izabela, Adrian, Filip, Pałuki nr 32/2007 s. 1/3
uzasadnienie Mirki Roszak: Ładnie napisany artykuł, w którym czas oczekiwania rodziców na trojaczki przeplatany jest radosnymi ciekawostki i życiowymi kłopotami. Autor pisał artykuł miesiąc po urodzeniu się dzieci, ale z uwagi na zagrożenie ich życia i kłopoty rodziców uważam że postąpił właściwie i nie należy tego oceniać negatywnie. Poza tym meritum: TROJACZKI; ostatnie urodziły się kilkanaście lat temu w Brudzyniu, Gruntowicach (1993 r.) i Żninie (1954 r.). Nie można obok takiego wydarzenia przejść i go nie zauważyć.
uzasadnienie Doroty Księskiej: Dziwna może wydać się ta nominacja, ale założenia newsu i tu są spełnione - Arek napisał pierwszy, choć dzieci miały już miesiąc, a dodatkowo - był to tekst interwencyjny. Poza tym uważam, że osobną kategorią jest news polityczny, a osobną - społeczny. Ten ostatni jest o wiele ciekawszy, a jeśli jest jeszcze dobrze napisany tekst - całość stanowić może samą radość Naczelnego.
uzasadnienie Tomasza Rogacza: Dobry rodziny temat. Szczeście przeplatające się z kłopotami. I jak zwykle w Rogowie brak zainteresowania ze strony władz.

10.
Tomasz Rogacz, Dzika budowa dyskoteki, Tygodnik Szubiński Pałuki nr 47/2007 s. 1
uzasadnienie Mirki Roszak: Autor zauważył problem, którym nikt się nie interesował. Nie, właściwie interesowało się nim wielu, ale nikt oficjalnie nie chciał zająć stanowiska uważając, że zgłosić niezadowolenie z rozbudowy klubu powinien ktoś inny... No cóż. Sprawą zajął się Tomek, trochę nakręcił sprężynę i dzięki temu mieszkańcy w końcu zareagowali. Poza tym wykryta została samowola budowlana, a to skutkowało postanowieniem o konieczności rozebrania części gmachu. Brawa za zajęcie się tematem.

11.
Tomasz Rogacz: Zwolniona przez trzynastego szefa, Tygodnik Szubiński, nr 12/2007
uzasadnienie Arkadiusz Majszaka: Konflikt pomiędzy wieloletnią pracownicą Urzędu Miasta w Szubinie, a burmistrzem Ignacym Pogodzińskim. Przykład tego, że nieraz lepiej jest ponieść większe wydatki (za pieniądze podatników), by osiągnąć swój cel, czyli pozbyć się w urzędzie niewygodnego pracownika.

12.
Tomek Rogacz, Czarna środa w Szubinie, Tygodnik Szubiński, nr 272007, s.1
uzasadnienie Magdy Kruszki: Słuszna krytyka opieszałości pracowników pogotowia. Warto o takich sprawach pisać, żeby uniknąć sytuacji tego typu w przyszłości. Warto przedstawiać relacje tych, którzy ucierpieli najbardziej.
uzasadnienie Arkadiusz Majszaka: Bardzo ciekawy tekst opisujący sytuację w polskiej służbie zdrowia. Brak lekarza spowodował, że konającemu człowiekowi nie udzielono pomocy, przez co zmarł.
uzasadnienie Marty Złotnickiej: Opisanie przez Tomka tragicznego zdarzenia - śmierci pacjenta spowodowanej nieobecnością lekarza, który mógłby uratować mu życie, bezlitośnie obnaża słabość służby zdrowia w Szubinie.  

13.
Sylwia Wysocka, Pobici przez policję, Pałuki nr 33/2007, s. 7
uzasadnienie Magdy Kruszki: Trudne wydaje się znalezienie osób pobitych przez policję, a wręcz niemożliwe nakłonienie ich do publicznego wystąpienia, a autorka nie dość, że uzyskała od nich relację z wydarzenia, to sfotografowała ich. Tekstem tym bardzo naraziła się policji, która sprawę próbowała zatuszować. Po publikacji zakazano jej pisania o tej sprawie. Kiedy opisywanych ojca i syna znów pobito, z odwagą wybitnego reportera napisała o tym ponownie.
uzasadnienie Remigiusza Konieczki: Temat na pewno wymagał od autorki odwagi, odwagi dziennikarskiej, gdyż policja nie lubi negatywnych artykułów o sobie. Wstrząsajaca historia ludzi, którzy zostali brutalnie potraktowani przez funkcjonariuszy.
uzasadnienie Karola Gapińskiego: Trudny temat, którego nie podjęłoby się dla własnej wygody zrealizować wielu reporterów. Sylwia się nie bała i za to należy jej gratulować. Ważne, że potrafiła wzbudzić w bohaterach swego tekstu duże zaufanie, tak, że przedstwili oni reporterce dogłębny opis zdarzenia. Rzecznik prasowy policji natomiast był bardzo oszczędny w słowach
uzasadnienie Marty Złotnickiej: Ciekawy i bulwersujący temat.


PUBLICYSTYKA - RÓŻNE GATUNKI

1.
Karol Gapiński: Ile traci wlodarz na uposażeniu, gdy choruje, Tygodnik Barciński Pałuki nr 39/2007, s. 1

uzasadnienie Doroty Księskiej: Temat, o którym reporterzy chętnie nie piszą - trzeba policzyć, sprawdzić, no i jeszcze - jak tu ciekawie napisać o liczbach... A to wszystko Karol zrobił. Tekst ważny jest też w spełnianiu  jednej z najważniejszej funkcji prasy - kontroli władzy, czyli kontroli też pieniędzy.

uzasadnienie Dominika Księskiego: podwyższające wiedzę o rzeczywistości. Po to jesteśmy. Widać, że burmistrza obowiązują te same prawa, co wszystkich.

2.
Karol Gapiński: Zameldowanie w ruinach, Pałuki nr 48/2007, s. 4
uzasadnienie Dominika Księskiego: Artykuł podwyższa wiedzę o rzeczywistości.  Wyjaśnia niuanse, dotyczące meldunku, obowiązków gminy, meandry prawne, powodujące, że na świecie panuje jakiś porządek. Źródła wyciśnięte z informacji jak cytryna (to zresztą charkterystyczna cecha artykułów Karola). Jednostkowy przypadek, który pokazuje, jak działa rzeczywistość - że nie jest ona niezrozumiałym chaosem, tylko, że są mechanizmy, którym podlega. Trzeba ich poszukać, nazwać. Wydajemy Pałuki, by ludzie się  dowiadywali tego, czego jeszcze nie wiedzą. Karol spełnił ten postulat.
uzasadnienie Magdy Kruszki: Artykuł o konkretnej sprawie, ale obrazujący szerszy problem, który powinni sobie uświadomić właściciele kamienic. Dodatkowo tekst uatrakcyjniają zdjęcia, które stanowią doskonałą ilustrację omawianego problemu. Czasem można o czymś pisać i nie przyciąga to uwagi, a tutaj, nie dość, że tekst interesujący, to jeszcze wzbogacony o sugestywne zdjęcia.

3.
Karol Gapiński: Pierwsza ekshumacja w Piechcinie, Tygodnik Barciński Pałuki nr 49/2007
uzasadnienie Doroty Księskiej: Reporter krok po kroku, ale też z ciekawymi dygresjami, opisał, co musi zrobić mieszkaniec Piechcina, jeśli chce, by ciało jego bliskiego czy przodka zostało przeniesione na nowy cmentarz. Egzemplarz tego numeru TBP powinien być pod szybą na ławie w każdym mieszkaniu w Piechcinie.
uzasadnienie Arkadiusz Majszaka: Tekst dokładnie opisuje co powinni zrobić najbliżsi zmarłych, którzy zostali pochowani w Pakości a wykazują zainteresowanie pochowaniem krewnych w Piechcinie.

4.
Karol Gapiński: Sprzątnąć i zapobiec epidemii, Pałuki nr 35/2007, s. 7
uzasadnienie Doroty Księskiej: Przerażający temat, bardzo dobry tekst, wzorowy warsztat reporterski. Samo się czyta.
uzasadnienie Magdy Kruszki: Autor opisuje wywóz z mieszkania mężczyzny śmieci, które składował przez wiele lat. Dzięki temu, że reporter pojechał na miejsce w momencie sprzątania, był doskonale zorientowany, co się tam działo i jak owo sprzątanie wyglądało. Mężczyzna nie był zachwycony tym, że opróżnia się jemu mieszkanie z gratów i śmieci, wybierał z kontenera rzecz, które uznał za przydatne i chciał je z powrotem zanosić mieszkania. Dodatkowym atutem są zdjęcia z wielkich porządków.
uzasadnienie Marty Złotnickiej: Bardzo nietypowy temat przerażającej manii zbieractwa jednego z mieszkańców Piechcina ujawniony w wyniku opisanego w poprzednim pobicia tegoż mieszkańca. Inny reporter pewnie obok tematu przeszedłby obojętnie, Karol potrafił zrobić z tego coś ciekawego, dodatkowym atutem są zdjęcia.

5.
Remigiusz Konieczka: Tendencje do wzrostów, tendencje do spadków, Pauki 8/2007, s. 4-5
Remigiusz Konieczka:  Tematy do analiz, Pałuki nr 10/2007, s. 4-5.
Remigiusz Konieczka: Edukacyjna wartość, czyli postępy każdgo ucznia, Pałuki nr 15/2007, s. 4-5
uzasadnienie Dominika Księskiego: Po to jesteśmy.
uzasadnienie Magdy Kruszki: Dokładna analiza wyników sprawdzianów szóstoklasistów wymagała z pewnością wiele pracy, tym bardziej, że szkoły nie zawsze chcą ujawniać informacje trgo typu. Artykuł ma sens, bo pozwala wyciągać wnioski w kwestii bardzo istotnej, jaką kształcenie młodych ludzi w różnych placówkach. Wykresy i tabele stanowią dodatkową i ciekawą formę uzyskania informacji, które zostaly podane w tekście.
uzasadnienie Mirki Roszak: Nie każdy czyta te teksty, ale uważam, że dla rodziców, uczniów i nauczycieli jest to doskonałe źródło wiedzy o efektach nauczania. Materiał, który, jak się okazuje trudno zdobyć i który trzeba z dużą wnikliwością przeanalizować. Nie każdy potrafi to dobrze zrobić, a uważam, że w tej materii Remi jest specjalistą.
uzasadnienie Staszka Tyrakowskiego: Analiza sprawdzianów kompetencji szóstoklasistów. Remigiusz poznał mechanizm wyliczeń i doskonale się w tym temacie porusza. Żmudna robota ze zdobywaniem wyników, ale końcowy efekt bardzo przydatny dla wszystkich zainteresowanych.
uzasadnienie Marcina Dobosza: Jak co roku temat szkół, do którego trzeba długo zbierać dane. Na dodatek tegoroczne analizy nie spotkały się z oburzeniem ze strony nauczycieli, jak to zwykle po takich artykułach bywa.

6.
Magda Kruszka: Wnioski pójdą do kosza, Pałuki Wkładka Magazynowa nr 47
uzasadnienie Arkadiusz Majszaka: Skarbnica wiedzy dla rolników. Wiele w nich rad, opisów jak zapobiec nawarstwiającym się problemom
uzasadnienie Karola Gapińskiego: Autorka po nitce do kłębka dotarła do informacji, o których niewiele osób wiedziało. Nikt o tym nie pisał i nikt oficjalnie tego głośno nie mówił. Zostały obnażone bezsensowne działania Agencji Rynku Rolnego.
uzasadnienie Dominika Księskiego: Prawda jest tym, co się najtrudniej przebija na łamy. Tu się udało. Gdyby Pałuki prenumerowała Komisja Europejska w Brukseli - byłoby niezłe zamieszanie międzynarodowe. Ale nie prenumeruje, więc...

7.
Arkadiusz Majszak, Rozstanie z dziećmi, rozstanie z nałogiem, Pałuki nr 38/2007, s. 6
uzasadnienie Magdy Kruszki: Tekst chwytający za serce. Nawet zdjęcie oddaje doskonale jego atmosferę. Trudno zająć stanowisko po przeczytaniu tekstu. Autorowi udało się zachować maksymalny obiektywizm, co w sprawach tego typu jest niezwykle trudne. Przedstawiając problem jednej rodziny, pokazuje jedynie, czego należy się wystrzegać.
uzasadnienie Remigiusza Konieczki:  Wzruszająca historia matki walczącej o swoje dzieci. najtrudniej dostrzec historie ludzi tuż obok, po drugiej stronie kolrytarza, ulicy, wsi. Dobrze, że właśnie takie historie trafiają na łamy gazet. I duża w tym rola dziennikarza, który ją opisał.

8.
Sylwia Wysocka, Szkoła kontra rodzice, Pałuki nr 3/2008, s. 4 i 5
uzasadnienie Remigiusza Konieczki: Obraz zycia w szkole wiejskiej pod pantoflem dyrektorki. Osoby nieodpowiedniej na nieodpowiednim miejscu, dodatkowo bez umiejętności rozmawiania z dziećmi i rodzicami. Tekst wymógł na burmistrzu zmiany dyrektora.
uzasadnienie Magdy Kruszki: Został poruszony delikatny problem relacji w rodzinie. Autorka musiała rozstrzygnąć wątpliwości: to rodzice znęcają się nad dziećmi czy jest to tylko wymysł dyrektorki szkoły. Zanim zdecydowała się stanąć po którejś ze stron, dokładnie zbadała sprawę. Odwiedzała oskarżaną rodzinę niezapowiedzianie, rozmawiała z ludźmi, obserwowała reakcje. Widać, że poświęciła dużo czasu, zanim tekst napisała. A sorawa jest kontrowersyjna, ponieważ funkcja dyrektora, zwłaszcza na wsi, wiąże się respektem. Autorka pokazała, że niekoniecznie słusznie.
uzasadnienie Dominika Księskiego: Pokazuje mechanizmy działania. Bezstronne. Ciekawe.
uzasadnienie Arkadiusz Majszaka: Niezwykle bulwersująca sprawa. Dorośli czują do siebie wzajemne animozje, a dzieci jak zwykle w takich przypadkach są kartą przetargową. Autorce udało się dotrzeć do wszystkich zainteresowanych stron, co stanowi o sile materiału
uzasadnienie Mirki Roszak: Tekst rozpoczął cykl artykułów o wyimaginowanej przez dyrekcję szkoły złej sytuacji rodzinnej dwóch dziewczynek. Pani dyrektor wymusiła na nich zeznania jakoby ich ojciec nadużywał alkoholu i je bił. Jak się okazało wszystko okazało się nieprawdą, co spowodowało odwołanie pani dyrektor. Poza tym rodzice uczniów tej placówki zabierali swoje dzieci do innych jednostek. Temat przedstawiony szczegółowo, wymagający dotarcia do wielu osób i instytucji. Poza tym ujawnił, że nie zawsze autorytetem jest szkoła, i nie zawsze dyrektor ma rację, co wykazały opinie sądu, kuratora, lekarza i samych mieszkańców wsi.
Sprawa trudna, bo w czasach tak częstych przypadków znęcania się nad dziećmi nie jest łatwo dobrze ocenić sytuację, a tym bardziej dobrze o tym napisać. Jak wielu z nas po usłyszeniu o ciężkim losie dzieci od razu nie feruje wyroków. Poza tym myślę, że dzięki wszechstronnemu przedstawieniu sprawy nie tylko czytelnicy dowiedzieli się o problemie, ale także decydencji mogli całościowo objąć sprawę, a to z kolei przyczyniło się do konkretnego postępowania w stosunku do dyrektor szkoły.

9.
Marta Złotnicka: Baton zamiast kanapki, Pałuki 1/2007
uzasadnienie Dominika Księskiego: Po to jesteśmy Zmusza do myślenia dyrektorów. Pokazuje, że wobec rzeczywistości nie musimy przybierać postawy bezbronnego obserwatora.
uzasadnienie Arkadiusz Majszaka: Niezwykle istotny problem, z którym walczą lekarze w Stanach Zjednoczonych, gdzie dzieci przesiadują w fast foodach i gwałtownie przybierają na wadze. Autorka zwraca uwagę, że podobne niebezpieczeństwo zagraża dzieciom ze Żnina.

    KOMENTARZ

1.
Karol Gapiński, Wszyscy płacą za czyny burmistrza, Pałuki nr 35/2007, s. 24
uzasadnienie Magdy Kruszki: Autor komentarza określa, kto jest tak naprawdę winien i kto powinien ponieść konsekwencje. Utożsamiając się ze społecznością, która niesłusznie zmuszana jest do ponoszenia konsekwencji, wytknął niesprawiedliwość urzędu i wskazał kierunek działań, jakie urząd powinien podjąć. Nie tylko wytknął błąd, ale też pokazał, jak można go naprawić.
uzasadnienie Dominika Księskiego:  Karol w tym tekście zauważa to, co zauważa często: grube nieprawidłowości, nad którymi przechodzi się zwykle do porządku dziennego. Zauważa i drobiazgowo wyjasnia, o co chodzi. Tekst napisany świetnym piórem.
uzasadnienie Staszka Tyrakowskiego: Karol konsekwentnie śledził działalność burmistrz Barcina Ewy Stankiewicz, która kilka razy naraziła na straty gminę poprzez niezrozumiałe decyzje personalne. - Burmistrz ma dźwigać ciężar gminy a nie być dla niej ciężarem - twierdzi Karol Gapiński.

2.
Karol Gapiński, Marzenie o godnej śmierci, Pałuki nr 21/2007, s. 24
uzasadnienie Magdy Kruszki: Biorąc pod uwagę okoliczności, w jakich zginął niemy człowiek, nie jest dziwne, że autor komentarza przypomina o tym, że zmarłemu także należy się szacunek.
uzasadnienie Doroty Księskiej: Poruszający temat nie o urzędzie ani nie z urzędu, niedługi (a to zmora komentarzy w Pałukach). Ciekawe ujęcie - nie z gromami na pogotowie, bez pretensji, a ze zwróceniem uwagi na szacunek dla człowieka, dla śmierci.

3.
Marek Holak: Nie poznaliśmy mocodawców, Pałuki i Ziemia Mogileńska 31/2007
uzasadnienie Dominika Księskiego:  Świetny komentarz dotyczący wyroku w sprawie korpucji za papierosy.

4.
Marek Holak: Spadkobiercy, Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 29/2007
uzasadnienie Romana Wolka: Autor pokazał, jak prawni właściciele do ziemi w centrum Mogilna muszą przez 55 lat użerać się z kolejną władzą. Wydawać by się mogło, że z prywatną własnością walczyli tylko komuniści. Tymczasem tak samo zachowywała się władza obecna i za czasów burmistrza Jacka Kraśnego i burmistrza Leszka Duszyńskiego.

5.
Tomasz Rogacz: Pod flagą Indonezji, Pałuki nr 19
uzasadnienie Arkadiusza Majszaka: Komentarz w charakterystycznym stylu Tomasza Rogacza, zwięzły w formie i cięty w treści. Czytelnik nie ma wątpliwości o co chodzi w tych sprawach.
uzasadnienie Magdy Kruszki: Czujne oko reportera dostrzegło faux pas działacza Samoobrony, który manifestował trzymając w dłoni flagę czerwono-białą. Autor komentarza nie rezygnuje z wytknięcia błędu i nie odmawia sobie przyjemności wykpienia tego błędu. Wszystko oczywiście z umiarem i w dobrym tonie.


   
DZIENNIKARSTWO ŚLEDCZE

Marek Holak: Komendant Straży Miejskiej śledzi urzędników, Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 12/2007
uzasadnienie Dominika Księskiego: Trzeba było zdobyć materiały, jakie na ulicy nie leżą. Materał o znaczeniu ogólnopolskim. Dobrze warsztatowo zrealizowany. Są dokumenty, są przypuszczenia, rekonstrukcja, suspens.
uzasadnienie Roberta Łuczaka: Namiastka państwa policyjnego w samorządzie mogileńskim przy aprobacie byłego burmistrza. Problem, który zyskał rozgłos ogólnopolski.
uzasadnienie Romana Wolka: Autor pokazał do czego prowadzi sytuacja, gdy komuś daje się do ręki tak ogromną władzę, jak śledzenie przez wewnętrzny monitoring ratusza urzędników i petentów na głównym korytarzu. Czysty Orwell.


   
PUBLICYSTYKA HISTORYCZNA

 

Paweł Lachowicz: Kurier z Olszy, Pałuki oraz Pałuki i Ziemia Mogileńska  nr 51, s. 1-7w
uzasadnienie Barbary Filipiak: Temat o znaczeniu historycznym, nie tylko dla Polski ale przede wszystkim dla gminy Mogilno. Czytelnik z artykułu poznaje losy Tadeusza Wesołowskiego dotąd nieznane szerszej społeczności, a tym samym dowiaduje się, że uratował on życie innemu bohaterowii II wojny światowej, znanemu w całym świecie -  Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu. Do końca swego życia bohater artykułu - zgodnie ze swoim życzeniem - pozostał anonimowy. O jego zasługach dla Ojczyzny dowiadujemy się po kilkudziesięciu latach z artykułu, który został napisany w sposób ciekawy i potrafiący zainteresować czytelnika.
uzasadnienie Sławomira Gacka: Przedstawienie po raz pierwszy sylwetki człowieka, o którym nauczyciele mogileńskich szkół powinni uczyć w szkołach a jest on zapomnianym bohaterem II wojny światowej.
uzasadnienie Remigiusza Konieczki: Ciekawy artukuł o losach żołnierza AK. Wiele źródeł, wiele wątków, niepublikowane wcześniej zdjęcia. Gdyby nie tekst Joanny byłby to najepszy artykuł historyczny w 2007 roku.
uzasadnienie Dominika Księskiego: Najważniejszy dla mnie tekst w roku.
uzasadnienie Mirki Roszak: Niezwykle ciekawy tekst, niesamowita historia niezwykłego skromnego człowieka.
uzasadnienie Romana Wolka:To jest nasz bohater. Poza tym te unikalne, po raz pierwszy publikowane zdjęcia.


   
FOTOGRAFIA ROKU 2007

 

palu.jpg
W powietrzu Ryszard Łukomski, który starał się jak mógł atak do przodu, jednak z tego nic nie wychodziło.
fot. Grzegorz Berdysz

1.
Grzegorz Berdysz
Ryszard Łukomski w powietrzu nad głową rywala
Pałuki nr 41/2007, s. 21

uzasadnienie Staszka Tyrakowskiego: Niebezpieczna sytuacja, dynamiczne zdjęcie, ciekawe ujęcie.


 

 

 


burak-m.jpg
Ciężarowy "renault" całą kabiną wjechał do pokoju. Na ścianie, która została zniszczona, stały szafy, a po przeciwległej stronie pokoju w łóżku spała Aneta Chęcińska. Szafy poleciały na łóżko, przewróciły się i stworzyły tunel powietrzny, który prawdopodobnie uratował jej życie. Za chwilę na szafy runął cały gruz z rozbitej ściany.
fot. Sławomir Gacek

2.
Sławomir Gacek
Buraczany pocisk
Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 50/2007, s. 1

uzasadnienie Marka Holaka: Zdjęcie oddaje tragizm sytuacji, gdy potężny tir wjeżdża do domu.


 

 

 

 

 

 

 


al6.jpg
Ulica Aliantów to jeden z najbardziej ruchliwych ciągów komunikacyjnych w Żninie. Błędy w ruchu zdarzają się nie tylko z powodu źle usytuowanych wysepek na jezdni. Niektórzy z mieszkańców mają też trudności z ruchem po chodniku, zwłaszcza podczas odwilży, jaka panowała wczoraj.
fot. Karol Gapiński

3.
Karol Gapiński,
Ulica Aliantów
Pałuki 9/2007, s. 3

uzasadnienie Remigiusza Konieczki: Żnin uchwycony w obiektywnie z niekoniecznie swej najmocniejszej strony, ale tej najbradziej powszechnej. Zdjęcie roku.
uzasadnienie Doroty Księskiej: zwracam uwagę na całość, jakim jest zdjęcie i podpis do niego "Niektórzy z mieszkańców mają też trudności z ruchem po chodniku..." - całość zrobiona z polotem i humorem.
uzasadnienie Dominika Księskiego: Karol był w tym dniu reporterem dyżurnym. Nie było zdjęcia do ważnego tekstu. Ale ulicę Aliantów miała wizytować komisja. Wysłaliśmy Karola, aby zrobił zdjęcie z tej wizytacji. Komisja nie przyjechała. Ale dziennikarz zdjęcie przywiózł. Wartość zdjęcia dwukrotnie podwyższa podpis. Całość jest już w redakcji zjawiskiem kultowym.

uzasadnienie Magdy Kruszki: Zdjęcie zabawne ze względu na swoją dwuznaczność. Problem w poruszaniu się po chodniku mogą mieć piesi nie tylko ze względu na wzmożony ruch samochodów na tej ulicy.

 

korupcja.jpg
Paczki papierosów "Mocne" były tym towarem, którym skorumpowano dwóch mogilnian, by oddali 12 listopada 2006 r. głosy na polityków Komitetu Wyborczego "Wspólnota"
fot. Marek Holak

4.
Marek Holak
Paczka papierosów Mocne
Pałuki i Ziemia Mogileńska, 31/2007, s. 5

uzasadnienie Dominika Księskiego: Kto stał za korupcją, tego sąd nie wyświetlił, ale czytelnicy poznali, czyj krawat jest na tym zdjęciu.
uzasadnienie Sławomira Gacka: Kluczowe zdjęcie dla sprawy handlu głosami w wyborach samorządowych przez Wspólnotę w Mogilnie.

 

 

 

 

 

img_4433.jpg
Ośmioletnia Natalia Berka z Królikowa została wyróżnina w konkursie na najmłodszego hodowcę na Pałuckiej Wystawie Zwierząt Hodowlanych
fot. Remigiiusz Konieczka

5.
Remigiusz Konieczka
Ośmioletnia Natalia Berka z Królikowa
Tygodnik Szubiński Pałuki nr 35/1007, s. 1

uzasadnienie Dominika Księskiego: Dwoje dzieci. Czysta poezja. Na plakat.
uzasadnienie Karola Gapińskiego: Zdjęcie w znakomity sposób przedstawia szczerą miłość dziewczynki do swego zwierzęcia. Fotografia zawiera w sobie wiele ciepła.

 

 

 

 

urzad1.jpg
Niedawni przeciwnicy z drugiej tury wyborów staowią w tej chwili zgrany tandem. Nowy regulamin Urzędu Miejskiego w Żninie stanowi, iż decyzje kadrowe leżą w kompetencjach pani burmistrz, a Leszek Jakubowski je tylko zatwierdza. Pracownicy potwierdzają, że tak rzeczywiście jest.
fot. Remigiusz Konieczka

6.
Remigiusz Konieczka
Burmistrz Leszek Jakubowski i wiceburmistrz Aleksandra Nowakowska
Pałuki 20/2007, s. 1
uzasadnienie Marty Złotnickiej: Zdjęcie jest doskonałą ilustracją do nominowanego przeze mnie tekstu Remiego.
uzasadnienie Doroty Księskiej: Pani burmistrz i jej słynny kapelusz, a w cieniu kapelusza pan burmistrz (być w cieniu kapelusza to tak, jakby  być pod pantoflem)
uzasadnienie Dominika Księskiego: Na pierwszym planie. Ale czy najważniejszy?

 

 

 

 

 

  

kuja1-m.jpg
Przygotowani strzeleńscy kibice efektownie rozpoczęli spotkanie tysiącem konfetti. Po zakończonym meczu mieli już bardziej smutne miny.
fot. Robert Łuczak

7.
Robert Łuczak
Kibice Kujawianki w konfetti
Pałuki i Ziemia Mogileńska, nr 24/2007, s. 17

uzasadnienie Sławomira Gacka: Zdjęcie oddaje atmosferę na meczach Kujawianki Strzelno. Nie trzeba jechać do Londynu na mecze Chelsea, żeby zobaczyć taki obrazek.

 

 

 

 

szkola15.jpg
Atmosfera podczas poniedziałkowego zebrania w Mięcierzynie była bardzo gorąca. Mieszkańcy Mięcierzyna nie szczędzili gorzkich słów pod adresem wójta i radnych.
fot. Arkadiusz Majszak

8.
Arkadiusz Majszak
Pałuki nr 6/2007, s. 1
Na zebraniu w Mięcierzynie

uzasadnienie Mirki Roszak: Długo toczyła się batalia o istnienie szkoły w Mięcierzynie i to zdjęcie oddaje chyba w całości emocje, jakie temu towarzyszyły. Niezwykła dynamika i wymowność osoby na pierwszym planie w połączeniu ze statyką drugiego planu.
uzasadnienie Karola Gapińskiego: Fotografia pełna ekspresji. Doskonale uchwycone emocje mieszkańców.
uzasadnienie Remigiusza Konieczki: Zdjęcie pokazuje desperację i zaamgażowanie rodziców w obronę szkoły. Autor uchwycił dramatyzm i to co czuła ta kobieta w środku.
uzasadnienie Doroty Księskiej: Zdjęcie z nerwem
uzasadnienie Marcina Dobosza: Zdjęcie z zebrania w sprawie redukcji liczby klas w szkole w Mięcierzynie. Zdjęcie pełne emocji. Publiczność dookoła część słucha, niektórzy się nudzą, ktoś dłubie w nosie. A osoba na pierwszym planie rozpaczliwie coś wykrzykuje.
uzasadnienie Tomasza Rogacza: Mocne, dynamiczne zdjęcie, oddające w pełni emocje ludzi, którym chce się zamknąć szkołę.
uzasadnienie Dominika Księskiego: Nie miałem wątpliwości, że musi iść na pierwszą stronę.


fe1-jm.jpg
We wczesnośredniowiecznej chacie Łotyszka Renate Silina-Pinke zaparza wywar z ziół dla przyjaciół z zespołu Troksnu Iela. Napar wzmocni ich struny głosowe i nada im dźwięczniejszą barwę.
fot. Jacek Mielcarzewicz

9.
Jacek Mielcarzewicz
Łotyszka Renate Silina - Pinke, zaparzająca wywar z ziół
Gazeta Biskupińska nr 9/2007

uzasadnienie Dominika Księskiego: Czysta poezja.  To operowanie światłem. Te szczegóły w cieniach, te smugi. Kompozycja. Nastrój. Dla mnie - bomba.
uzasadnienie Karola Gapińskiego: Zdjęcie urzeka światłem.
uzasadnienie Tomasza Rogacza: Poezja!

 

 

 

 

 

 kowa3-tr.jpg
Głębokość, na jaką wbił się słup w karoserię, świadczy o ogromnej prędkości, z jaką jechał Tomasz W. Wrak będzie badany przez biegłych.
fot. Tomasz Rogacz

10.
Tomasz Rogacz:
Pijany kierowca zabił matkę i dziecko
Pałuki nr 36/2007, s. 1

uzasadnienie Arkadiusz Majszaka: To tylko zdjęcie wraku samochodu. Jednak tak zrobione, że można sobie wyobrazić rozmiar i tragizm tego zdarzenia.
Uzasadnienie Karola Gapińskiego: Zdjęcie, które doskonale obrazuje rozmiar tragedii, która miała miejsce na drodze w Kowalewie.
uzasadnienie Dominika Księskiego: Nie miałem wątpliwości, że musi iść na pierwszą stronę.

 


 

 

 


gog2-tr.jpg
Odnalezienie ciał chłopców w pokrytej połamanym lodem wodzie zabrało płetwonurkom dwie minuty. Na zdjęciu wydobywanie zwłok na brzeg.
fot. Tomasz Rogacz

11.
Tomasz Rogacz
Odnalezienie ciał chłopców w Gogółkowie
Pałuki 8/2007, s. 1

uzasadnienie Remigiusza Konieczki:  Dramatyczny moment wyciągania ciał dwóch martwych chopców z jeziora. Chociaż tego nie widać, to wiadomo, że na brzgu czekali rodzice. Ważne jest to, że Tomek akurat BYŁ w tym miejscu we właściwym momencie.
uzasadnienie Arkadiusz Majszaka: Robienie takich zdjęć rodzi zawsze dylematy moralne. Płacz rodziców, dramat - reporterowi nie zadrżała ręka, zrobił swoje.

 

 

 

rozma-m.jpg
Redaktor naczelny "Rozmaitośći Mogileńskich" Teresa Kujawa i piszący w gazecie od początku Przemysław Majcherkiewicz, często podpisujący swe teksty jako "Damiatta" w szybkim tempie tracą swe wpływy. Po porażce w wyborach samorządowych Teresa Kujawa zrezygnowała z funkcji naczelnego.
fot. Joanna Świetnicka

12.
Joanna Świetnicka:
J’adore - Teresa Kujawa i Przemysław Majcherkiewicz
Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 3/2007, s. 5

uzasadnienie Dominika Księskiego: To zdjęcie mówi więcej, niż tekst, do którego było ilustracją. Napis na sweterku, gest...

 

 

 

 

 

 

 

 

lewa18-m.jpg
Mogileńska lewica ciągle wierna swoim ideałom. Od 1990 r. działacze SLD, Lewicy i Demokratów, Młodych Socjaldemokratów i PSL spotykają się na mogileńskim rynku, by uczcić dzień 1 Maja. W tym roku na pierwszy front poszli działacze, od lewej: Beata Żuchowska, Przemysław Dudziak i Mirosława Cymmermann. Czyżby to zapowiedź zmiany pokoleniowej w SLD? Na maj szef powiatowej struktury tej partii Roman Pawłowski zapowiedział rezygnację z funkcji.
fot. Joanna Świetnicka

13.
Joanna Świetnicka
Marsz zaczęli lewą nogą
Pałuki i Ziemia Mogileńska, nr 18/2007 , s. 1

uzasadnienie Roberta Łuczaka: W 2007 r. w Mogilnie czci się w najlepsze 1 maja, organizują mini-przemarsze przez Rynek.
uzasadnienie Marka Holaka: Chodzą tak po Rynku nieprzerwanie od 17 lat. I zawsze od 17 lat towarzyszą im reporterzy Pałuk (wcześniej Orędownika Ziemi Mogileńskiej).

 

 

 

 

 

 

 palucz.jpg
Grupa kibiców z Trzcianki podczas sobotnich derbów powiatu żnińskiego próbowała zerwać z trybuny flagę biało-czerwoną z napisem Barcin. Chuliganów pacyfikował sam prezes "Pałuczanki" Zenon Flejter (na zdjęciu z prawej w klubowym szaliku), jednak żniński klub prawdopodobnie nie uniknie kar w związku z błędami w zabezpieczeniu sytuacji na trybunach.
fot. Mirosław Woźniak

14.
Mirosław Woźniak
Prezes Pałuczanki Zenon Flejter pacyfikuje kibiców
Pałuki nr 46/2007 s. 1

uzasadnienie Magdy Kruszki: Zdjęcie zawiera bardzo dużo informacji tak, że podpis jest jedynie uzupełnieniem. Udało się uchwycić emocje, pokazać, jak gorąca atmosfera zapanowała przez chwilę pod stadionem. Postawa odób awanturujących się jest bardzo wymowna. Równie wymowna jest także poza Zenona Flejtera. Widać jego zdecydowanie, bezkompromisowość i odwagę. Podszedł do chuliganów bardzo blisko, nie dał się zastrszaszyć. Widać też oszołomienie ludzi z trybun. Ten cały nastrój został w zdjęciu oddany.
uzasadnienie Mirki Roszak: Niecodzienne (na szczęście) u nas wydarzenie. Zdjęcie bardzo dynamiczne z trzema grupami osób: 1. liczni obserwatorzy, 2. kilku atakujących i 3. jedna osoba uspokajająca. Jeszcze jedno zwraca uwagę. Na pseudokibiców mówimy szalikowcy, a tu szalik ma ten, który chce załagodzić konflikt. To chyba na potwierdzenie powiedzenia "nie szata zdobi człowieka". Bardzo dobre zdjęcie.
uzasadnienie Remigiusza Konieczki:  Kwintesencja chuligaństwa i pseudokibicostwa. prezes "Pałuczanki" próbuje uspokoić półświatek kiboli.
uzasadnienie Staszka Tyrakowskiego: Brawo za odwagę i szybkie działanie. Dobre dynamiczne zdjęcie.

 


charyt1.jpg
Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Żniniezaprezentowali swoje talenty podczas piątkowej imprezy charytatywnej, z której dochód przekazany zostanie na rzecz podopiecznych zaprzyjaźnionego ze szkołą Domu Pomocy Społecznej dla kobiet w Łopiennie. Nauczyciel Tomasz Wysocki brawurowo wykonał "Autobiografię" Perfektu i "Kiedy byłem małym chłopcem" zespołu Breakout - zespołów jego młodości.
fot. Marta Złotnicka

15.
Marta Złotnicka
Dyrektor Wysocki śpiewa
Pałuki nr 49/2007, s. 1

uzasadnienie Dominika Księskiego:
Mocne.

 

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry