Części do zachodnich maszyn rolniczych - PHU Tomasz Nowak

Tekst Roku 2007
   
    Rozstrzygnięty został konkurs na tekst roku 2007, zorganizowany przez Wydawnictwo Dominika Księskiego Wulkan. Dwie pierwsze nagrody zdobył Marek Holak: za news „Katyński skandal” i za tekst śledczy "Komendant Straży Miejskiej śledzi urzędników". Paweł Lachowicz zdobył pierwsze miejsce za artykuł historyczny "Kurier z Olszy", a  Karol Gapiński za komentarz "Wszyscy płacą za czyny burmistrza. Najlepszym tekstem publicystycznym okazał się teksy Sylwii Wysockiej "Szkoła kontra rodzice". Za najlepszą fotografię uznano zdjęcie Jacka Mielcarzewicza: „Łotyszka zaparzająca wywar z ziół”. Prace oceniało jury złożone z 11 wydawców i redaktorów naczelnych gazet lokalnych z całej Polski.

    DZIENNIKARSTWO ŚLEDCZE 

Marek Holak - zwycięzca w kategorii dziennikarstwo śledcze
fot. Magdalena Kruszka

    W kategorii dziennikarstwo śledcze przyznano wyłącznie nagrodę pierwszą. Złotą Rurę otrzymał Marek Holak za tekst: „Komendant Straży Miejskiej śledzi urzędników", Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 12/2007 .
    Uzasadnienie: Autorowi udało się zdobyć materiały, które umożliwiły wyciągnięcie na światło dzienne patologii w zarządzaniu mogileńską Strażą Miejską. Powstał dobrze warsztatowo zrealizowany materiał, który wstrząsnął Mogilnem i pokazał namiastkę państwa policyjnego w budynku Ratusza. Pokazał też, że służby publiczne mogą być używane do celów prywatno - partyjnego śledzenia ludzi.


    PUBLICYSTYKA HISTORYCZNA

 Paweł Lachowicz to laureat w kategorii publicystyka historyczna
Magdalena Kruszka

    W kategorii publicystyka historyczna przyznano wyłącznie nagrodę pierwszą. Otrzymał ją Paweł Lachowicz za tekst: „Kurier z Olszy” , Pałuki Wkładka Magazynowa nr 51/2007.
    Uzasadnienie: Temat o znaczeniu historycznym, nie tylko dla Polski, bo Polska ma wielu bohaterów, ale przede wszystkim dla gminy Mogilno. Czytelnik z artykułu poznaje losy Tadeusza Wesołowskiego dotąd nieznane szerszej społeczności, a tym samym dowiaduje się, że uratował on życie innemu bohaterowi II wojny światowej, znanemu w całym świecie Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu. Do końca swego życia bohater artykułu - zgodnie ze swoim życzeniem - pozostał anonimowy. O jego zasługach dla Ojczyzny dowiadujemy się po kilkudziesięciu latach z artykułu, który został napisany w sposób ciekawy i potrafiący zainteresować czytelnika. Autor przedstawił po raz pierwszy sylwetkę człowieka, o którym nauczyciele mogileńskich szkół powinni uczyć w szkołach a jest on zapomnianym bohaterem II wojny światowej.
    Piotr Piotrowicz: - To bardzo ważny tekst z przyczyn oczywistych. Uważam, że jednym z fundamentalnych obowiązków gazety lokalnej jest przybliżanie historii lokalnej. Ciągle za mało mamy takich tekstów. W tym przypadku najistotniejszy jest przekaz i świadectwo. Autor wykonał solidną pracę dokumentacyjną, dotarł do wielu osób, co powoduje, że nie ma się wątpliwości co do prawdy historycznej. Niektóre fragmenty czyta się, jak niesamowitą opowieść o posmaku sensacyjnym. Tekst nie jest nudny, co często przydarza się autorom publikacji historycznych. A sama postać Wesołowskiego - bohatera i jednocześnie bardzo skromnego człowieka budzi najwyższy podziw, uznanie, jest wzorcem patriotyzmu nieznanego współcześnie.

    KOMENTARZ
    W kategorii komentarz przyznano trzy nagrody:

Karol Gapiński - autor najlepszego komentarza
fot. Magdalena Kruszka

    Złotą Różę otrzymał Karol Gapiński za tekst „Wszyscy płacą za czyny burmistrza” , Pałuki nr 35/2007.
    Uzasadnienie: Artykuł wiąże decyzje wybranego głosami wszystkich burmistrza z tym, jakie konsekwencje dla kieszeni wszystkich wybierających ma wybór takiej, a nie innej osoby. Wylicza w złotówkach, ile kosztowały wszystkich przegrane procesy, za które płaci nie ten, kto podejmował decyzje, lecz budżet gminy. Zauważa to, co zauważa często: grube nieprawidłowości, nad którymi przechodzi się zwykle do porządku dziennego. Zauważa i drobiazgowo wyjaśnia, o co chodzi. Tekst napisany świetnym piórem.
    Srebrną Różę otrzymał Tomasz Rogacz za tekst: "Pod flagą Indonezji" , Pałuki nr 19/2007.
    Uzasadnienie: Komentarz zwięzły w formie i cięty w treści. Napisany z umiarem i w dobrym tonie.
    Waldemar Śliwczyński: Krótko, treściwie, dość śmiesznie.
    Jerzy Jurecki: Krótko i celnie
    Brązową Różę otrzymał Marek Holak za tekst: "Nie poznaliśmy mocodawców" , Pałuki i Ziemia Mogileńska 31/2007.
    Ryszard Pajura: Autor odsłania kulisy lokalnej polityki, pokazuje nie tylko to, co ustaliła policja, stara się rozszyfrować prawdziwe tło wydarzeń. Trafia celnie, dobrze punktuje, odkrywa prawdziwe oblicze polityków, gotowych dla wyborczego sukcesu posunąć się do przeróżnych machlojek.

    PUBLICYSTYKA
    W kategorii publicystyka przyznano trzy nagrody.

Autorką najlepszego tekstu publicystycznego została Sylwia Wysocka
fot. Magdalena Kruszka

    Złotą Lupę otrzymała Sylwia Wysocka za tekst: „Szkoła kontra rodzice”, Pałuki nr 3/2007.
    Uzasadnienie: Temat przedstawiony szczegółowo, wymagający dotarcia do wielu osób i instytucji. Pokazuje, że nie zawsze autorytetem jest szkoła i nie zawsze dyrektor ma rację, co wykazały opinie sądu, kuratora, lekarza i samych mieszkańców wsi. Dzięki wszechstronnemu przedstawieniu sprawy nie tylko czytelnicy dowiedzieli się o problemie, ale także decydenci mogli całościowo objąć sprawę, a to z kolei przyczyniło się do konkretnego postępowania w stosunku do dyrektor szkoły.
    Jerzy Kamiński: To tekst, który można pochwalić za najlepszy język dziennikarski. Porządna robota, udokumentowana, bezstronna, pokazująca mechanizmy rządzące instytucjami, zdominowanymi przez autokratycznych ludzi. Delikatnie ukazuje trudne sprawy problemów rodzinnych, które zwykle rzadko wychodzą poza mury domu. To obrazek z życia wiejskiej szkoły - zatrzymany w kadrze - bez wydawania gotowych ocen i wyroków, ale dający do myślenia, także bohaterce, które - jak czytam w uzasadnieniach jury preselekcyjnego - zmieniła swoje postępowanie, a inni zmienili postępowanie wobec niej. Jeśli tekst dobrze oddaje skomplikowaną rzeczywistość, a na dodatek potrafi pozytywnie na nią wpłynąć - czegóż chcieć więcej?
    Wojciech Waligórski: Zdecydowanie najlepszy tekst ze wszystkich przedstawionych do oceny. A to ze względu na podjęty temat, na to, że autorka czerpała z tak wielu źródeł, że napisała dość sprawnie i że zostawiła nutkę nadziei, iż sprawa jednak rozwiąże się po myśli rodziców, a nie klanu dyrektorskiego.
    Srebrną Lupę otrzymał Karol Gapiński za tekst „Pierwsza ekshumacja w Piechcinie” , Tygodnik Barciński Pałuki nr 49/2007.
    Uzasadnienie: Reporter krok po kroku, ale też z ciekawymi dygresjami, opisał, co musi zrobić mieszkaniec Piechcina, jeśli chce, by ciało jego bliskiego czy przodka zostało przeniesione na nowy cmentarz. Wielka wartość informacyjna, tekst do bólu zgodny z linią programową gazety: nie jątrzy a wyjaśnia; nie straszy, a ukazuje związki między faktami.
    Brązową Lupę otrzymał Arkadiusz Majszak za tekst: „Rozstanie z dziećmi, rozstanie z nałogiem” , Pałuki nr 38/2007.
    Uzasadnienie: Tekst chwytający za serce. Autorowi udało się zachować maksymalny obiektywizm, co w sprawach tego typu jest niezwykle trudne. Przedstawiając problem jednej rodziny, pokazuje jedynie, czego należy się wystrzegać. Tekst napisany z delikatnością, szanujący prywatność i pokazujący złożoność świata.

    NEWS
    W kategorii news przyznano trzy nagrody.

Arkadiusz Majszak zdobył drugie miejsce w kategorii news
fot. Magdalena Kruszka

    Złotą Błyskawicę otrzymuje Marek Holak za tekst  „Katyński skandal” , Pałuki i Ziemia Mogileńska 38/2007.
    Uzasadnienie: To był autentyczny news. Nikt z obecnych na uroczystościach nie wiedział tego, o czym się dowiedział z gazety.
    Zbigniew Światowiec: Rzetelne ukazanie gorszej strony lepszej sprawy.
    Maciej Grzmiel: Ktoś próbuje nie przyznać się do błędu, przemilczeć wpadkę, omamić zaproszonych gości. Ale to się nie może udać w Mogilnie!
    Srebrną Błyskawicę otrzymuje Arkadiusz Majszak za tekst: „Tona amoniaku na osiedlu” , Pałuki nr 37/2007.
    Uzasadnienie: Newsem tu było to, czemu wszyscy zaprzeczali, a co autor sam zobaczył i napisał o tym w ostatnim zdaniu. Wszyscy ci, co w kolejnych akapitach zaprzeczali, przeczytali ostatnie zdanie - i uwierzyli.
    Brązową Błyskawicę otrzymał Tomasz Rogacz za tekst: „Czarna środa w Szubinie” , Tygodnik Szubiński Pałuki nr 27/2007
    Uzasadnienie: Fakty, fakty i jeszcze raz fakty. Rzeczowo, jasno - i krótko.
    Jerzy Jurecki: Po tym tekście zastanowią się co zrobić, żeby podobny zbieg okoliczności już się nie zdarzył.  

    FOTOGRAFIA ROKU
    W kategorii fotografia przyznano trzy nagrody.

Jacek Mielcarzewicz - autor fotografii roku 2007
fot. Magdalena Kruszka

    Złoty Pstryk otrzymał  Jacek Mielcarzewicz za fotografię: Łotyszka zaparzająca wywar z ziół, Gazeta Biskupińska nr 9/2007.
    Jarosław Babicki:  Zdjęcie jest najdojrzalszą fotograficznie pracą z zaprezentowanych w konkursie. Nominujący podkreślili zatrzymanie na zdjęciu urokliwego światła. Tak, ale trzeba również zauważyć ciekawą wieloplanowość, spokojną, kojącą kolorystykę, tajemniczość wyrazu. Trzecioplanowe szczegóły w cieniach pysznie wyciągnięte, gra światła na dymie naturalna i piękna.
    Jerzy Kamiński: Przepiękna praca światła, te promienie - czysta poezja. Nastrój, klimat, zdjęcie dobre technicznie, oko musi się przy nim zatrzymać, po prostu pokazuje piękno, którego czasem nie zauważamy, a jest tuż, tuż...
    Srebrny Pstryk otrzymał  Arkadiusz Majszak za fotografię: Na zebraniu w Mięcierzynie, Pałuki nr 6/2007.
    Uzasadnienie: Niezwykła dynamika i wymowność osoby na pierwszym planie w połączeniu ze statyką drugiego planu stanowią o sile tej fotografii.
    Jarosław Babicki: Arkadiusz Majszak na jednym zdjęciu pokazał całą paletę ludzkich emocji. Długo można oglądać tę fotografię studiując typy ludzkie, różnorodność spojrzeń, mimiki. A wszystkie twarze zatroskane, wspólnota celu tchnie z tej pracy.
    Jerzy Jurecki: Świetne, dynamiczne zdjęcie pokazujące ostrą atmosferę zebrania!
    Zbigniew Światowiec: nawet nie znając sprawy, której zdjęcie dotyczy, można poczuć dramatyzm wystąpienia pani z pierwszego planu.
    Waldemar Śliwczyński: Z życia wzięte. Świetnie uchwycone silne emocje, zdjęcie prawdziwe, nie upozowane, trudne do zrobienia, bo ludzie widząc aparat sztywnieją. Gratulacje dla autora!
    Brązowy Pstryk otrzymał Robert Łuczak za fotografię „Kibice Kujawianki w konfetti”, Pałuki i Ziemia Mogileńska, nr nr 24/2007.
    Jarosław Babicki: Robert Łuczak pokazał stadion w Strzelnie jak Maracanę. Kryta trybuna, burza konfetti, radośni kibice. Sportowo-festynowa atmosfera utrwalona wzorowo.
    Piotr Piotrowicz: Fotografia sportowa należy do najtrudniejszych dziedzin profesji. Wymaga od autorów z jednej strony niezwykłego skupienia i czujności, bo sytuacje są nieprzewidywalne, z drugiej - znajomości warsztatu i poszczególnych dyscyplin. Zdjęcie, któremu przyznałem pierwsze miejsce oddaje niesamowicie atmosferę na trybunach. Jest zrobione w takim momencie, że czytelnik ma wrażenie „bycia” razem z kibicami na stadionie.

    Jury zdecydowało przyznać cztery wyróżnienia za teksty podejmujący tematy oryginalne, rzadko goszczące na łamach, dobrze napisane i potrzebne w gazecie.
    Otrzymują je:
    Sławomir Gacek za tekst: "Pękł wrzód w rytmie salsy", Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 1 /2007.
    Remigiusz Konieczka: „Tendencje do wzrostów, tendencje do spadków”, Pałuki 8/2007.
    Magda Kruszka: „Wnioski pójdą do kosza” Pałuki Wkładka Magazynowa nr 47/2007.
    Marta Złotnicka: „Baton zamiast kanapki”, Pałuki 1/2008.

    Jury zdecydowało przyznać cztery wyróżnienia za wyróżniające się fotografie:
    Karol Gapiński, Ulica Aliantów przy firmie "Lipro", Pałuki 9/2007.
    Remigiusz Konieczka, „Ośmioletnia Natalia Berka z Królikowa...”, Tygodnik Szubiński Pałuki nr 35.
    Joanna Świetnicka, „J'adore - Teresa Kujawa i Przemysław Majcherkiewicz”, Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 3/2007.

    Mirosław Woźniak, „Prezes Pałuczanki Zenon Flejter” pacyfikuje kibiców, Pałuki nr 46/2007.

    Jury w składzie:
    Jarosław Babicki, redaktor naczelny Tygodnika Starachowickiego
    Maciej Grzmiel, wydawca Tygodnika Tucholskiego
    Jerzy Jurecki, Tygodnik Podhalański (Zakopane)
    Jerzy Kamiński, redaktor naczelny Wiadomości Oławskich
    Piotr Krysiak, redaktor naczelny Tygodnika Skarżyskiego
    Józef Matysik, redaktor naczelny Co tydzień (Jaworzno)
    Ryszard Pajura, redaktor naczelny Obserwatora Lokalnego (Dębica)
    Piotr Piotrowicz, wydawca Gazety Jarocińskiej
    Waldemar Śliwczyński, redaktor naczelny Wiadomości Wrzesińskich
    Zbigniew Światowiec, redaktor naczelny Sztafety (Stalowa Wola)
    Wojciech Waligórski, redaktor naczelny Nowego Łowiczanina

    oceniło 29 tekstów w pięciu kategoriach drukowanych w gazetach wydawanych przez Wydawnictwo Dominika Księskiego Wulkan oraz 15 zdjęć i zdecydowało o przyznaniu nagród.

sekretarz jury, wydawca tygodnika Pałuki
Dominik Księski
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry