W wyborach do Sejmu
   
     W gminach naszego rejonu administracji rządowej - tak, jak w całej Polsce - wygrał Sojusz Lewicy Demokratycznej przed PSL. Licząc średnią z ośmiu gmin (Żnin, Janowiec, Rogowo, Gąsawa, Kcynia, Szubin, Łabiszyn, Barcin) postkomuniści zdobyli 30,2% głosów, Polskie Stronnictwo Ludowe zaś 19,1%. Wynik SLD jest zbliżony do średniej wojewódzkiej, PSL zdobyło u nas o 60% więcej głosów, niż w całym Bydgoskiem.

sojusz1.jpg
Na wykresie powyżej zaznaczyliśmy procentowy udział w ogólnej puli głosów, jaki uzyskały wszystkie partie ubiegające się o mandaty do Sejmu. Przyjęliśmy kolejność malejącą, szeregując wyniki wg uzyskanych w gminie Żnin. Liczbowe wyniki podajemy wewnątrz numeru.    Mniej głosów niż w województwie zdobyły UD (6,8% - nasz teren, 10% - województwo), Unia Pracy (4,3% do 6,8%) i Ojczyzna (4,08% do 6,13%). Więcej - wspomniany już PSL (19,1% do 11%), partia X (5,3% do 3,2%) i Samoobrona (6,2 do 4,3).
    Do Sejmu mają szansę wejść dwaj kandydaci z PSL-u: Stanisław Ciesielski z Czewujewa (drugi na liście PSL-u) i Waldemar Piotr Kaczmarek (trzeci) z Kołaczkowa. Na pewno ma poselski mandat Jan Rulewski, który dziesięciokrotnie przewyższył ilością zdobytych głosów innych posłów z naszego regionu (patrz wykres na s. 4, na którym się nie zmieścił!), plasując się na trzecim miejscu w województwie. Liczymy Rulewskiego do naszych, bo - choć mieszka w Bydgoszczy - pracował w "Romecie", tu jest jego komisja zakładowa "Solidarności", jego przyjaciele i popierający go (jak widać) zwolennicy.
    Sukces w swojej partii odniósł niewątpliwie Adam Kroll z Grocholina, który uplasował się tuż za liderką bydgoskiej Samoobrony - Teresą Marmucką-Lalką (28 głosów różnicy). Józef Kaczmarek ze Żnina zajął trzecią lokatę na swej liście (PC) zdobywając w województwie 2225 głosów.
    Gdy patrzymy na wykres powyżej, zaznaczają się lokalne odrębności, z których najbardziej spektakularną jest wysoka lokata Samoobrony w gminie Kcynia (sprawa banku?), słaby wynik PSL-u w Barcinie i olbrzymi sukces ludowców w Rogowie. Wśród różnic wyraźnie widać sukces Kongresu Liberalno-Demokratycznego w Łabiszynie (głosy oddane na burmistrza Słomkę) i głosy na "piwo" u Szubiniaków (startował z tej partii ich człowiek - Dominiak).
Widać po tych wynikach, że ludzie dobrze wiedzą, na jaką partię i na jakiego człowieka głosują.
 

sojusz2.jpg
sojusz3.jpg 
Obok przedstawiamy wykresy obrazujące zwycięzców w poszczególnych gminach (jedynie z Szubina nie udało nam się skompletować pierwszej piątki - przepraszamy).
Jeśli porównać w wybranej gminie (np. Żnin) wyniki wyborów sprzed dwóch lat i obecnych - różnice będą widoczne gołym okiem - Sojusz podskoczył z 21,8% do 33%, PC spadło z 20,9% do 8,5%, Unia Demokratyczna z 12,9% do 9,3% - to znamiona obecnego czasu.
Nigdy chyba jeszcze tyle osób ze Żnina nie kandydowało do Sejmu jednocześnie. Oto, jaką ilość głosów otrzymały one w swojej gminie: Józef Kaczmarek (PC): 553, Michał Joachimowski (UD): 544, Krzysztof Pejka (BBWR): 232, Zenon Szafraniec (X): 221, Bernadetta Szczekot (Ojczyzna): 143, Krzysztof Pilachowski (Samoobrona): 74, Zbigniew Janik (Samoobrona): 48 głosów.
Dla porównania: dwa lata temu, 29 X 1991 kandydat Porozumienia Centrum ze Żnina - Andrzej Wybrański otrzymał 1317 głosów, Michał Joachimowski z Unii Demokratycznej - 656, Janusz Zemke - 599, Anna Bańkowska - 594, a Krzysztof Pejka - 570 (taka była wtedy pierwsza piątka).
Wyników wyborów do Senatu - z braku miejsca nie przedstawiamy - są jednak monotonne - Dorota Kempka i Grażyna Ciemniak (Sojusz Lewicy Demokratycznej) przechodziły wszędzie jak burza.
Tak głosowaliśmy 19 X 1993 r. Do następnych wyborów!

 Dominik Księski
Pałuki nr 84 (36/1993)
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry