Materiał, jaki poniżej publikujemy czekał już trzy tygodnie cierpliwie w kolejce na druk. Zliczyliśmy wszystkie wyniki sprzed 2 lat i obecne, jakie w wyborach uzyskały poszczególne partie w gminach: Gąsawa, Rogowo, Janowiec i Żnin (nie dysponowaliśmy wynikami poprzedniego głosowania z gmin dawnego powiatu szubińskiego - podobną analizę dla tych gmin wykonamy przy następnych wyborach). Pominęliśmy partie o marginalnym znaczeniu.

 

wybory.jpg


    Widać wyraźnie, że największymi przegranymi jest Porozumienie Ludowe i Porozumienie Centrum (policzyłem tu razem głosy na PC i ChDSP z poprzednich wyborów oraz PC i RdR z tych), największym zwycięzcą - PSC, który uzyskał skok aż o 12% i Sojusz Lewicy Demokratycznej, która o 8,5% zwiększyła swój stan posiadania. Warto przy tym zaznaczyć, że na SLD głosowało w naszych 4 gminach tym razem 5.748 wyborców (poprzednio - 2.904), co oznacza - ilościowo - wzrost niemal dwukrotny (rozbieżności między wzrostem procentowym a różnicą bezwzględnej ilości głosów wynikają z większej przy tych wyborach frekwencji). Resztę analizy muszę wyrzucić (nie mieści się), dalej dumajcie sobie Państwo nad zmianą naszych preferencji wyborczych sami. Wykresy - poniżej.

Dominik Księski
Pałuki nr 88 (40/1993
)

 
wybory.jpg

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry