Żnin

Rozpoczynamy cykl wywiadów z nowymi radnymi. Wszystkie były przeprowadzone jeszcze przed pierwszą sesją. Może choć trochę przybliżymy Państwu poglądy radnych dotyczące głównie spraw gminy i samorządu, a co się z tym wiąże - pracy poprzedniej rady, burmistrza Leszka Jakubowskiego. Będzie trochę o koalicjach w nowej radzie, o planowanych pracach. No i oczywiście o kandydacie na burmistrza. Wszystko - co dało się wyciągnąć nam - o tym kto z kim i dlaczego. Kolejne wywiady w dwóch następnych numerach.

Włodzimierz Bartkowiak

- W jaki sposób chce pan pracować w radzie: bardziej jako nauczyciel czy jako SLD-owiec?
    - Jako nauczyciel. W komisji oświaty. Byłem i jestem bezpartyjny. Zawsze byłem członkiem ZNP. W tych wyborach w gminie Żnin ZNP występowało w koalicji z SLD.

- Czy podpisuje się pan pod programem SLD?
    - To zależy.

- Czy jest pan za przejęciem szkół podstawowych przez gminę - co było jednym z punktów w programie wyborczym SLD?
    - O ile będzie baza sprzyjająca czyli wystarczające fundusze w gminie - to tak.

- Czy uważa pan, że gmina Żnin upada gospodarczo - tak jak to utrzymuje SLD?
    - Ja utożsamiam się tylko z moim programem.

- W takim razie - co pan zrobi, aby dzieci szybciej kończyły lekcje?
    - Należy kontynuować budowę SP nr 5. Wszelkie możliwe środki powinny być przeznaczone na ten właśnie cel. Wtedy budynek komitetu można by zagospodarować w inny sposób. Jednakże w tej chwili - budynek jest niezbędny i dla SP nr 1 i SP nr 2.

- Na takiej samej zasadzie jak do tej pory?
    - Tak. Ewentualnie można odciążyć te dwie szkoły i utworzyć samodzielną szkołę o stopniu organizacyjnym I - III, której obwodem macierzystym byłby częściowo obwód SP nr 1 i SP nr 2.

- Chce pan również zajmować się ochroną środowiska.
    - Okolice odlewni żeliwa - np. ulica Mickiewicza - czasami aż przejść nie można. Należy to albo zabezpieczyć, albo... Jest to problem ciągnący się od lat.

- Będzie pan w pojedynkę walczył o czystość środowiska czy ograniczy się pan do popierania projektów rady dotyczących rozwiązań tych problemów?
    - W pojedynkę - to nie ma sensu. Tu potrzebna jest koalicja, ale w sensie pozytywnym, a nie w sensie ideologicznym. Czyli wspólne dobro miasta i gminy jest sprawą nadrzędną w stosunku do ideologii jakichkolwiek partii.

- Gdy ktoś startuje w wyborach jako niezależna, a po wyborach okazuje się, że reprezentuje interesy określonej partii to...
    - Nie pochwalam tego.

- Czy koalicja, w której pan uczestniczy, ma już kandydata na burmistrza?
    - Na dzisiaj - nie.

- Jaką osobą musi być burmistrz?
    - Musi mieć na celu dobro miasta i gminy, nie powinien być związany z żadną partią polityczną, cieszyć się autorytetem, być kompetentnym i wiarygodnym.

- Czy to może być obecny burmistrz?
    - Dzisiaj tego nie wiem, bo nie wiem czy jest najlepszy.

- Kiedy pan będzie to wiedział?
    - Za pół roku, kiedy będzie absolutorium.

- Jak ocenia pan poprzednią radę?
    - Ostatnio pozytywnie - zmieniane są nawierzchnie ulic np. Browarowa czy Składowa. Radni przyznali się, że błędem było połączenie wodociągów i ciepłownictwa w jedną firmę. Nie pochwalam jednak zamknięcia przedszkola czy zaniechania budowy SP nr 5.

- Jak pan ocenia skład obecnej rady?
    - Dobrze, że są "starzy" radni - wprowadzą nowych do prac w radzie. Chodzi tu o doświadczenie. A "młodzi" radni, pełni energii przystąpią do pracy i spełnią swe obietnice. Najgorsza jest rutyna - tego nie powinno być.

- Dziękuję za rozmowę.
    - Kończąc chciałbym podziękować wyborcom okręgu nr 11, którzy obdarzyli mnie zaufaniem i głosowali na moją kandydaturę.

z Włodzimierzem  Bartkowiakiem
rozmawiała Dorota Świder
27 czerwca 1994  
   Pałuki nr 124 (26/1994)
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry