Andrzej Stempniewski

- Czy jest pan członkiem Porozumienia Centrum?
    - Tak.

- Dlaczego nie startował pan w wyborach pod szyldem PC?
    - Z propozycją kandydowania w wyborach zwrócił się do mnie mój przyjaciel, dobry znajomy - Stefan Wyppich. Jest on kierownikiem Koła Żnin - Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W związku z tym pomyślałem, że w wyborach powinienem skorzystać z poparcia koła AK. Jestem nadzwyczajnym członkiem AK, z czego jestem bardzo dumny. Zwróciłem się z pytaniem do moich kolegów z koła, czy mogę w wyborach powołać się na przynależność do AK, a oni zgodzili się.

- Czy uczestniczy pan w jakieś koalicji? Czy jest to koalicja zawiązana tylko w celu wybrania konkretnej osoby na burmistrza?
    - Koalicji nie da się zbudować na bazie poglądów politycznych. Koalicja, którą próbowało stworzyć PC, funkcjonowała tylko na zasadzie interesu - obsadzania stanowisk - chodzi konkretnie o burmistrza i przewodniczącego Rady Miejskiej. Był to dla mnie duży cios - nie było w tym głębszych treści, przemyśleń.

- Czy opowiada się pan za zlustrowaniem radnych - byłych członków PZPR-u?
    - Na kolegów z rady nie patrzę przez pryzmat lustracji. Sądzę, iż lustracja powinna dotyczyć urzędników wysoko postawionych we władzy państwowej. Często Ci, którzy w okresie PRL-u byli konfidentami, współpracownikami SB, pierwsi ruszyli do prywatyzacji. Stąd afery finansowe, gospodarcze. Wymaga to subtelnego podejścia do sprawy. Jednakże na szczeblu gminy nie ma mowy o lustracji.

- Jak ocenia pan pracę burmistrza Leszka Jakubowskiego?
    - Bardzo cenię jego osobowość i jego pracę.

- Jest pan przewodniczącym Rady Rodziców LO w Żninie. Czy w związku z tym uważa się pan za osobę kompetentną do pracy w Komisji Oświaty?
    - Chciałbym pracować w tej komisji bo lubię młodzież. Jestem założycielem Fundacji na Rzecz LO w Żninie. Stąd jestem zainteresowany finansowaniem szkół średnich. Tym bardziej, że szkoły mają być przejęte przez gminę i powiat.

- Jak ocenia pan skład rady? Czy będzie ona lepsza od poprzedniej?
    - Jestem przekonany, że będzie lepsza.

- Dziękuję za rozmowę.
 29 czerwca 1994
z radnym gminy Żnin
Andrzejem Stempniewskim
rozmawiała
Dorota Świder
Pałuki nr 125 (27/94)
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry