Hanna Czajkowska

- Czym uwiodła pani swoich wyborców?
    - Nie uwiodłam ich. Dzięki rodzicom uczniów SP w Słębowie, którzy uwierzyli mi, wygrałam ze wspaniałymi przeciwnikami. To również sukces kobiet w Słębowie - kobiety głosują na kobiety.

- Jak usprawnić przepływ informacji dotyczących rolnictwa?
    - Zależy mi na tym, żeby ułatwić życie rolnikom. Jest np. zegarynka, pogodynka, to dlaczego nie może być telefonu rolniczego?

- Chodzi o "zieloną linię"?
    - Ale nie tylko w czasie żniw. Proponuję zatrudnić bezrobotnego, który zbierałby informacje na temat skupu zbóż, cen maszyn rolniczych. W tym miejscu należą się brawa dla "Pałuk", które to zainicjowały, jednak spóźnienie jest tygodniowe. Z tym wiąże się telefonizacja. We wsi można postawić dwie budki telefoniczne. To usprawni przepływ informacji. Oczywiście do czasu kompleksowego rozwiązania sprawy telefonizacji wsi.

- Czy opieka nad parkiem w Słębowie będzie pani hobby?
    - Oczywiście! To najciekawszy park w południowej części województwa bydgoskiego - tak stwierdził wojewódzki konserwator przyrody. Ma aż 14 pomników przyrody. Można tu stworzyć gminne centrum ekologiczne.

- Czy podczas prac w radzie będzie pani popierała propozycje PKW?
    - Skończyły się wybory, skończyło się PKW. Łączy nas realizacja programu PKW.

- Widzi pani wielką szansę w stworzeniu Wydziału Rozwoju Regionalnego?
    - Głównie w rozwoju rolnictwa. Trzeba stworzyć  przemysł rolno-spożywczy. Nic się nie robi, aby pomóc rolnikowi w sprzedaży jego produktów. Praca tego wydziału wiąże się również z turystyką. Musimy mieć pomysł na zareklamowanie siebie, bo mamy dużo do zaoferowania.

- Jak ocenia pani poprzednią Radę?
    - Pozytywnie, jeśli chodzi o rozbudowę wodociągów, utylizację odpadów komunalnych, kulturę fizyczną (dobre wykorzystanie hali sportowej) oraz zadrzewienie. A negatywnie - ponieważ nie zwróciła uwagi na problem dróg i chodników.

- Właściwie żaden radny nie porusza sprawy osób niepełnosprawnych.
    - To nieprawda. W Żninie robi się dużo w tym zakresie - głównie Fundacja Dar Serca. Przykrym jest fakt, iż w Urzędzie Miejskim nie ma podjazdu.

- Pani ideał radnego?
    - Realizujący treść ślubowania radnego. Osobiście chciałabym położyć nacisk na regularne kontakty, rozmowy w wyborcami.

- Będzie pani pracować w Komisji Oświaty?
    - Tak. Oprócz tego w Komisji Socjalno-Bytowej i Współpracy z Samorządami Mieszkańców. Raport Banku Światowego mówi, iż 60% mieszkańców wsi żyje na granicy ubóstwa.

- Aktualnie jest pani bezpartyjna. Czy chce pani poszerzyć szeregi jakieś parti?
    - Nie chcę należeć do żadnej partii.

- Dziękuję za rozmowę.
30 czerwca 1994
z radną gminy Żnin
Hanną Czajkowską
rozmawiała
Dorota Świder
Pałuki nr 125 (27/1994)
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry