11 starych radnych, 10 - nowych

    Burmistrzem Szubina - Ignacy Pogodziński

     Ignacy Pogodziński bezapelacyjnie pokonał rywali, uzyskując w pierwszej turze 52,8% głosów przed Marleną Posadzy (18%). W Radzie Miejskiej Szubina dominuje SLD. 

 

RADA MIEJSKA W SZUBINIE 2002-2006

Podajemy ilość uzyskanych przez radnego głosów i (w nawiasie) – ilość głosów, które padły na listę, z której zdobył mandat kandydat.

SLD-UP

Janusz Brzeczka Szubin – 76 głosów (lista: 514)

Hanna Adamczewska Szubin – 94 głosy (lista: 514)

Marek Gajewski Szubin – 103 głosy (lista: 514)

Jan Szparag Szubin – 79 głosów (lista: 574)

Ignacy Pogodziński Szubin – 257 głosów (lista: 574)

Emil Nowakowski Szubin – 76 głosów (lista: 420)

Ryszard Popławski Tur – 96 głosów (lista: 420)

Stanisław Przyszlakowski Kowalewo – 93 głosy (lista: 370)

Kazimiera Chareńska Wąsosz – 58 głosów (lista: 370)

BEZPARTYJNY BLOK WYBORCZY

Wawrzyniec Owczarzak Szubin – 94 głosy (lista: )

Andrzej Wrona Szubin – 168 głosów (lista: 298)

Józef Sarnowski Słupy – 93 głosy (lista: 493)

Andrzej Wolnik Kowalewo – 86 głosów (lista: 493)

Andrzej Kwaśniewski Samoklęski Małe – 81 głosów (lista: 505)

Teresa Stachowiak Zamość – 133 głosy (lista: 505)

PSL

Stanisław Wypych Szubin – 73 głosy (lista: 215)

Kazimierz Kont Szubin – 69 głosów (lista: 308)

Leszek Gutkowski Rynarzewo – 62 głosy (lista: 345)

IS

Elżbieta Dittrich Szubin – 100 głosów (lista: 239)

Maria Pianko Rynarzewo – 115 głosów (lista: 220)

JANTAR

Krzysztof Holec Szubin – 80 głosów (lista: 205)

     Ignacy Pogodziński został wybrany również do Rady Miejskiej, uzyskując największą ze wszystkich liczbę głosów. Ze względu na to, że nowe przepisy wyłączają pełnienie funkcji burmistrza i radnego i wymuszają rezygnację z jednej lub drugiej funkcji, najprawdopodobniej mandat Ignacego Pogodzińskiego pełnić będzie Ludwik Dominiak (72 głosy) - następny z listy SLD w okręgu nr 1 (nikt nie sądzi, iż Pogodziński zrezygnuje z funkcji burmistrza).  

    W Radzie Miejskiej zasiądą dwaj pretendenci do stanowiska burmistrza: Krzysztof Holec i Józef Sarnowski.  

    Spytany o zastępcę, burmistrz podkreślił, że powoła go po uzgodnieniu tego z nową radą i nie wcześniej, niż na początku stycznia przyszłego roku, a teraz chce się skupić na uchwaleniu przyszłorocznego budżetu. 

    Najwięcej miejsc w radzie przypadnie Sojuszowi Lewicy Demokratycznej, który w szeregi radnych wprowadzi 9 swoich członków, dwojgu z nich: Januszowi Brzeczce i Stanisławowi Przyszlakowskiemu przypadnie piastować funkcję radnego kolejną kadencję.

    BBW przypadnie drugie pod względem  ilości radnych miejsce w nowej radzie, mandaty otrzyma 6 osób, wśród nich były przewodniczący Rady Miejskiej Józef Sarnowski i dotychczasowy burmistrz Andrzej Wrona oraz były radny Wawrzyniec Owczarzak.

    Inicjatywa Samorządowa wprowadzi do nowej rady dotychczasowe radne: Marię Pianko i Elżbietę Dittrich, które  w poprzedniej kadencji reprezentowały Akcję Wyborczą Solidarność. 3 mandaty PSL przypadną dotychczasowym radnym. Nie powiodło się żadnemu z kandydatów Ligi Polskich Rodzin ani startującym z ramienia komitetu Prawo-Samorządność. 

    Pierwszą pozycję w nowej radzie zajmie zatem z największą liczbą mandatów SLD, mające silną pozycję bo popierane przez burmistrza, nie mające jednak takiej liczby mandatów, by tworzyć większość. Czy sprzymierzy się z drugim pod względem liczby mandatów w radzie BBW, w skład którego wchodzą koalicjanci z poprzedniej, dopiero co zakończonej kadencji? Na razie jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie, by o tym mówić - podkreślają nowi radni. 

    Wszystkie niespodzianki mogą się tu jednak zdarzyć, zważywszy na dotychczasowe pozbawione sporów politycznych współdziałanie ugrupowań, które dotychczas tworzyły radę i będą tworzyć ją również i w tej kadencji. Mimo bowiem zmian w nazwach ugrupowań politycznych, twarze są te same, a z wyników wyborów można wysnuć przypuszczenie, że wyborcy stawiają bardziej na kontynuację, niż na trzęsienie ziemi. 

Róża Kirschhiebel

Tygodnik Szubiński Pałuki nr 44/2002

 

Prawo-Sprawiedliwość otrzymało 6% głosów w skali gminy, nie zdobyło mandatu. Podobnie Liga Polskich Rodzin. Inicjatywa Samorządowa zdobyła 10% głosów i 2 miejsca w radzie, o szczęściu może mówić Krzysztof Holec z komitetu „Jantar”, którego ugrupowanie zdobyło 7% głosów, a ordynacja sprawiła, że przypadł mu jeden mandat. Również zasługą ordynacji jest to, iż 28% głosów zdobytych przez koalicję SLD-UP przełożyło się na niecałe 43% głosów w radzie. Bezpartyjny Blok Wyborczy otrzymał 6 mandatów, a PSL – 3.
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry