Przyjdzie luty - obój buty, idź do urny
Wybory uzupełniające 16 lutego
    Wojewoda kujawsko - pomorski ustalił datę wyborów uzupełniających do Rady Miejskiej w Barcinie. Kandydaci na rajców staną w wyborcze szranki w okręgach numer 3 i 4 w niedzielę 16 lutego przyszłego roku.

     Uzupełnienie składu Rady Miejskiej w Barcinie będzie polegało na wyborze dwóch radnych. Taka konieczność powstała wskutek wygaśnięcia dwóch mandatów rajców wyłonionych 27 października tego roku.
     Jeden z ówczesnych triumfatorów w Piechcinie, Michał Pęziak otrzymał równocześnie propozycję objęcia stanowiska wicestarosty powiatu żnińskiego. Zwyciężczyni elekcji w okręgu wiejskim nr 4, Ewa Gołąb uzyskała jednocześnie mandat burmistrza gminy Barcin. Ponieważ łączenie dwóch mandatów, bądź jednego ze stanowiskiem kierowniczym w samorządzie jest zakazane, obydwoje zrezygnowali z miejsc w gminnym zgromadzeniu uchwałodawczym. Decyzję o wygaśnięciu mandatów dwójki rajców ich koledzy radni podjęli na swoim pierwszym posiedzeniu sesyjnym 18 listopada. Teraz Rada Miejska liczy sobie 13 osób. Powinna zaś składać się z 15 rajców. Tak też ma być po 16 lutego przyszłego roku.
     Na miejsca po Michale Pęziaku i Ewie Gołąb nie mogą zostać powołani kandydaci w wyborach z 27 października, którzy uzyskali drugi w kolejności wynik w trzecim i czwartym okręgu. W gminach do 20 tysięcy mieszkańców - a taką jest Barcin - ordynacja przewiduje wybory uzupełniające. W konsekwencji mieszkańcy okręgu nr 3 - Piechcin, Krotoszyn, Aleksandrowo, Sadłogoszcz, Szeroki Kamień, Krotoszyn i Zalesie Barcińskie - wybiorą sukcesora po Michale Pęziaku. W tym okręgu nie figuruje już Wapienno, bo zdążyło w tym czasie zniknąć z powierzchni ziemi. Mieszkańcy Barcina Wsi, Dąbrówki Barcińskiej, Józefinki, Julianowa, Kniei, Młodocina, Pturka, Augustowa, Gulczewa, Kanii, Mamlicza, Złotowa i Wolic uzupełnią swoją decyzją samorządowy wakat po Ewie Gołąb.
     W tej sytuacji do 2 stycznia Komisarz Wyborczy w Bydgoszczy ma powołać Miejską Komisję Wyborczą w Barcinie. 17 stycznia minie termin zgłaszania kandydatów na radnych. Do 24 stycznia MKW przyzna numery zarejestrowanym listom kandydatów, co później zostanie podane do wiadomości w formie obwieszczeń. Do 2 lutego magistrat sporządzi spis wyborców.  
     Lokale wyborcze będą otwarte od 6:00 do 20:00.

Karol Gapiński
Tygodnik Barciński Pałuki nr 52/2002

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry