Mogilno, wybory 2002, mandat, kandydat

    8 kandydatów na 1 mandat

     Cztery lata temu o 28 miejsc w Radzie walczyło 119 kandydatów. W tym roku o mniejszą ilość - 21 miejsc, rywalizuje aż 173 kandydatów.

   WIĘCEJ KOMITETÓW

   Do wyborów samorządowych w gminie Mogilno wystartowało w tym roku więcej komitetów. Cztery lata temu były 4 komitety, w tym roku jest 6 komitetów. Wzięło się to stąd, że mogileńska prawica podzieliła się na dwa komitety: Samorządowego Forum Prawicy i komitet Niezależni - Samorządni. Pojawił się nowy komitet - Samoobrony. Jeden komitet zmienił też nazwę: 4 lata temu obecne Przymierze dla Rozwoju Wsi i Miast Powiatu Mogileńskiego nazywało się Przymierze Dla Rozwoju Ziemi Mogileńskiej.

   DUŻO KANDYDATÓW

   W sumie do walki o 21 mandatów staje w tym roku 173 kandydatów. Daje to średnią ponad 8 kandydatów na jedno miejsce. Cztery lata temu o mandat radnego ubiegało się 119 radnych, a miejsc w Radzie Miejskiej było więcej, bo 28.

   RUCH NA LISTACH

   Ciekawe są też listy samych komitetów. Tylko Przymierze wystawiło maksymalną ilość kandydatów we wszystkich okręgach, co jest pewnym zaskoczeniem, gdyż do tej pory w tej klasyfikacji niepodzielnie panowały SLD i PSL. Przede wszystkim do Rady nie kandyduje obecny przewodniczący Hieronim Szalaty z PSL-u. Na listach SLD znalazły się trzy nazwiska członkiń Koła Gospodyń Wiejskich: Małgorzaty Małeckiej i Zofii Mikołajewskiej (jedno Krystyny Chlebek na liście do powiatu Mogilno), do tej pory jednoznacznie związanego i kojarzonego z PSL-em. Na liście SLD pojawiło się też nazwisko Marka Wierzbińskiego, który do tej pory startował z listy PSL. Co ciekawe, mogileńscy artyści chętnie startują z list ludowców. Znaleźli się na nich rzeźbiarz Stanisław Ruta i malarz Stanisław Tarnowiecki.

   Na listach SLD zwraca uwagę brak członka Zarządu Gminy Władysława Banaszaka czy radnego Andrzeja Sarana. Za to dotychczasowy radny powiatowy Jan Thiede wraca do kandydowania do Rady Miejskiej.

Marek Holak

Pałuki nr 554 (40/2002)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry