Pierwszy PiS, druga Samoobrona
   
    W Żninie najwięcej głosów padło na PiS (21,9%), w Janowcu na SLD (31,1%), w pozostałych gminach powiatu na pierwszym miejscu znalazła się Samoobrona. Poparcie dla PiS i PO w naszym powiecie jest niższe niż w Polsce, dla Samoobrony, PSL i SLD - wyższe.

    Spośród kandydatów w powiatu żnińskiego najwięcej głosów w okręgu uzyskał Michał Joachimowski (PO), typowany w nowym układzie politycznym na wojewodę. Platforma Obywatelska w okręgu bydgoskim uzyskała 3 mandaty. Gdyby uzyskała cztery, albo gdyby Michał Joachimowski uzyskał 724 głosy więcej - wszedłby do Sejmu.

    Drugi wynik uzyskała Renata Spychalska-Adamczak (Samoobrona). Większość głosów - tak, jak i Michał Joachimowski, otrzymała poza naszym powiatem.
W powiecie żnińskim najwięcej głosów spośród naszych kandydatów padło na Zofię Kozłowską (PSL). Tylko 16 osób mniej głosowało na Marię Wardę (PiS), która wyprzedziła starostę Zbigniewa Jaszczuka (SLD).
    Senator
    W wyborach do Senatu Lech Zielonka z Samoobrony uzyskał w powiecie poparcie największe, ponieważ jednak nie sam powiat żniński wybiera senatora, mandat uzyskał Radosław Sikorski - mieszkaniec Chobielina (gmina Szubin).
    Frekwencja
    Frekwencja w powiecie wyniosła 35,2% i była niższa, niż w Polsce (40,57%). Największa - w Żninie (38,7%), najmniejsza w Łabiszynie (31,4%).
    Preferencje
    W Żninie postawiono na Prawo i Sprawiedliwość, w Rogowie, Łabiszynie, Barcinie, Gąsawie - na Samoobronę, a w Janowcu - na SLD.

Dominik Księski
Pałuki nr 711 (39/2005)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry