PSL odciął się od poparcia kandydata postkomunistycznej lewicy Tadeusza Szymańskiego (z lewej) przez kandydata PSL Jana Barteckiego (z prawej). Powiatowy szef PSL Henryk Furtak tak skomentował udzielone poparcie: - "To oświadczenie było, że tak powiem trochę do przodu, była to zdecydowanie zbyt pośpieszna wypowiedź".

      fot. Joanna Świetnicka

Poniedziałkowe spotkanie na szczycie w gabinecie starosty Tomasza Barczaka
PSL odcina się od poparcia Barteckiego dla Szymańskiego
    Szef powiatowego PSL Henryk Furtak mówi reporterowi: - "Jeden kandydat to osoba z rutyną, drugi z kandydatów jest z kolei młody, energiczny, pełen zapału, nie jest uwikłany w żadne konflikty. Teraz wypada, by ludzie w swoim własnym odczuciu zadecydowali kto jest lepszy".

    Nasza ubiegłotygodniowa publikacja "Bartecki popiera Szymańskiego", w szeregach lokalnych struktur PSL-u wzbudziła niemałe zamieszanie. Przypomnijmy, że kandydat PSL na burmistrza Mogilna zaapelował do swoich wyborców o oddanie w II turze głosów na kandydata lewicy Tadeusza Szymańskiego. Rozmawiając z reporterem "Pałuk" zaznaczył jednak, że jest to także stanowisko PSL-u. Po ukazaniu się tego numeru gazety odbyło się zebranie prezydium powiatowego PSL z m.in. nowo wybranymi radnymi. Sprawa oświadczenia Jana Barteckiego była tam szeroko dyskutowana, także w kuluarach.
    Cała sprawa odbiła się szerokim echem także na poziomie wojewódzkim, gdyż jak się okazało w Sejmiku zawiązana została koalicja PSL-PO. Jednym z posłów PO jest pochodzący z Gębic Tomasz Lenz. Wobec koalicji na szczeblu wojewódzkim, działacze PO i PSL byli zdumieni i zdziwieni, że w gm. Mogilno kandydat PSL poparł przed II turą kandydata SLD.
    20 listopada, w poniedziałek w siedzibie starosty mogileńskiego Tomasza Barczaka z inicjatywy posła Tomasza Lenza oraz szefa wojewódzkich struktur PSL Eugeniusza Kłopotka doszło do spotkania. Poza nimi w rozmowach uczestniczyli: szef powiatowych struktur PSL Henryk Furtak, przewodniczący Rady Powiatu Wiesław Gałązka z PSL i kandydat na burmistrza Mogilna Leszek Duszyński.
    Tomasz Lenz mówi reporterowi "Pałuk", iż rzeczą naturalną jest, że interesuje się sprawami powiatu mogileńskiego. - "PO i PSL na poziomie sejmiku tworzą trwałą koalicję. PO poparła kandydaturę Leszka Duszyńskiego na burmistrza Mogilna. Razem z PSL podjęliśmy rozmowy na temat wspólnego poparcia dla tego kandydata. PSL nie wykluczyło poparcia dla pana Duszyńskiego. Nie ukrywamy, że skoro my tutaj na poziomie województwa dochodzimy do wspólnych kompromisów, tego samego oczekiwalibyśmy od naszych członków w powiecie. I nagle pojawił się problem z panem Barteckim, który bez porozumienia z władzami powiatowymi sam zadecydował o swoim poparciu dla przedstawiciela SLD Tadeusza Szymańskiego. Nie można wykluczyć, że gdyby Bartecki nie poparł oficjalnie Szymańskiego, mogileńskie PSL poparłoby kandydaturę Leszka Duszyńskiego" - poinformował nas Tomasz Lenz. Dodał także, że na poniedziałkowym spotkaniu została sporządzona notatka (uzgodniona przez wszystkich), która zawierała informacje, jakie Henryk Furtak miał przekazać "Pałukom", by dotarły do publicznej wiadomości.
    U szefa ludowców w Mogilnie pojawiliśmy się we wtorek, około południa. Henryk Furtak powiedział nam, że oświadczenie Jana Barteckiego dotyczące poparcia PSL-u dla kandydatury Tadeusza Szymańskiego było jego osobistym odczuciem. - "To oświadczenie było, że tak powiem trochę do przodu, była to zdecydowanie zbyt pośpieszna wypowiedź. Jednak pan Bartecki ma prawo do zadysponowania swoim elektoratem i powiedzieć, że popiera pana Szymańskiego. Nie jest to jednak stanowisko całego PSL-u" - mówi - "Teraz mamy drugą turę. Jeden kandydat to osoba z rutyną, drugi z kandydatów jest z kolei młody, energiczny, pełen zapału, nie jest uwikłany w żadne konflikty. Teraz wypada, by ludzie w swoim własnym odczuciu zadecydowali kto jest lepszy. PSL jest za tym, by wyborcy według własnej woli zdecydowali na kogo chcą postawić" - usłyszeliśmy.
    Henryk Furtak powiedział, że PSL nie poprze oficjalnie żadnego z dwójki kandydatów ani Leszka Duszyńskiego ani Tadeusza Szymańskiego, choć przyznaje, że część ludowców popiera Leszka Duszyńskiego a część Tadeusza Szymańskiego: - "Oficjalnie jednak postanowiliśmy zostać neutralni. To jest nasz złoty środek. Jeszcze raz powtórzę niech ludzie i członkowie PSL głosują według swojego sumienia".

Joanna Bejma
Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 771 (47/2006)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry