Kandydat na burmistrza pozwał "Pałuki"

Kandydat na burmistrza Żnina Dariusz Kaźmierczak domagał się w trybie wyborczym orzeczenia przez Sąd Okręgowy nakazu publikacji sprostowania informacji o swojej osobie, która ukazała się w poprzednim numerze "Pałuk". Argumentował, że nieprawdą jest, jakoby został kilka lat temu zwolniony ze stanowiska kierownika wydziału dróg i komunikacji w starostwie po wykryciu nieprawidłowości w pracy. Sąd w Bydgoszczy po półtoragodzinnej rozprawie oddalił wniosek i zasądził od wnioskodawcy zwrot kosztów postępowania sądowego.

Dariusz Kaźmierczak po lekturze wkładki wyborczej w zeszłotygodniowym numerze Pałuk uznał, że w sporządzonej przez nas notatce, prezentującej jego sylwetkę opinii publicznej, zawarta została nieprawdziwa informacja. Kandydat na burmistrza Żnina kwestionował słowa: Od 1999 roku na stanowisku kierownika wydziału dróg i komunikacji w Starostwie Powiatowym w Żninie, zwolniony przez starostę Zbigniewa Jaszczuka po wykryciu nieprawidłowości w pracy.
W piątek złożył w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy pozew przeciwko Dominikowi Księskiemu, wydawcy i redaktorowi naczelnemu tygodnika Pałuki. Domagał się w nim m.in. sprostowania cytowanej wyżej informacji na pierwszych stronach niniejszego numeru naszego tygodnika oraz jutrzejszego numeru wkładki żnińskiej w Gazecie Pomorskiej, zakazu rozpowszechniania tej informacji oraz zasądzenia odszkodowania w wysokości 10.000 zł na rzecz Domu Dziecka w Kołdrąbiu.
Sprawa w trybie wyborczym rozpatrzona została przez sąd w poniedziałek 15 listopada. Sąd zapoznał się z wnioskami dowodowymi stron. Następnie badał sprawę, zadając pytania zarówno wnioskodawcy, jak i uczestnikowi postępowania.
Dariusz Kaźmierczak dowodził, iż informacja w jego biogramie nie była prawdziwa, gdyż domniemane nieprawidłowości obciążały inne osoby, a nie jego, a zwolnienie miało przyczyny polityczne. Podnosił również jako argument fakt zawarcia przez starostę ugody, co według niego podważało zasadność wypowiedzenia.   
Dominik Księski odpowiadał, iż napisał prawdę, gdyż nieprawidłowości w wydziale Dariusza Kaźmierczaka zostały stwierdzone, a po ich stwierdzeniu szef wydziału otrzymał wypowiedzenie.
W czasie procesu kandydat na burmistrza Żnina zaskoczył redaktora naczelnego, składając jako dodatkowy dowód skierowany w 2006 roku list do redakcji ze sprostowaniem. Na pytanie sądu, czy został on wydrukowany, Dominik Księski nie umiał odpowiedzieć [list ten został zamieszczony w nr. 11/2006 Pałuk - przypominamy go na naszej stronie internetowej - przyp. red.].
Sąd Okręgowy oddalił pozew w całości z racji tego, iż treść powództwa nie spełniała warunków określonych w ustawie o ordynacji wyborczej. Nakazał też Dariuszowi Kaźmierczakowi zapłatę kosztów sądowych. Ogłaszając wyrok sędzina odniosła się też do meritum sprawy mówiąc, iż z materiału przedstawionego w toku postępowania nie wynika, że informacja w Pałukach była nieprawdziwa i uprawnionym było stwierdzenie, że pan Dariusz Kaźmierczak został zwolniony po wykryciu nieprawidłowości w pracy wydziału, którym kierował w starostwie. 
Kandydat na burmistrza miał 24 godziny na wniesienie zażalenia od wyroku. Kiedy zapytaliśmy, czy zamierza się odwoływać, stwierdził: - Z „Pałukami” teraz kończę rozmawiać.

W uzupełnieniu artykułu opublikowanego w Pałukach zamieszczamy materiały dodatkowe, odnoszące się do tekstu i zamieszczonych w gazecie dokumentów.

 

Tekst sprostowania
i odpowiedzi
Dariusza Kaźmierczaka zamieszczony w Pałukach 16 marca 2006 roku
    Pismo
starosty żnińskiego
z 12 listopada 2010 roku wraz
z załącznikami

 

Karol Gapiński
Pałuki nr 979 (46/2010)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry