Wybory do Rady Powiatu w Żninie

Kandydat w wyborach do Rady Powiatu w Okręgu nr 2, Grzegorz Dobrowolski z powodu utraty wybieralności został w piątek 19 listopada 2010 skreślony z listy kandydatów na radnych powiatowych powiatu żnińskiego. Wyborcy z gmin Barcin i Łabiszyn nie będą zatem mogli oddać na niego w niedzielę swoich głosów. Powiatowa Komisja Wyborcza nie podała, co jest przyczyną utraty wybieralności przez kandydata.

Grzegorz Dobrowolski to mieszkaniec Łabiszyna, w przeszłości prezes tamtejszego klubu Noteć. W ubiegłym roku był zaangażowany w akcję referendalną w sprawie odwołania burmistrza Łabiszyna, Jacka Idziego Kaczmarka. Akcja ta nie powiodła się, ale jej inicjatorzy postanowili kontynuować działalność polityczną i wystawili kandydatów na radnych i burmistrza Łabiszyna oraz na radnych powiatowych. I właśnie na Liście nr 19 KWW "Niezależni 2010" (taką bowiem nazwę przybrał ten lokalny komitet) - w wyborach do rady Powiatu w Żninie do dziś figurował Grzegorz Dobrowolski.
Przed wyborami w Łabiszynie zaczęto rozpowszechniać informacje, że na Grzegorzu Dobrowolskim ciąży wyrok za prowadzenie samochodu po pijanemu. Wyjaśnijmy, że osoba, na której ciąży prawomocny wyrok z kodeksu karnego za czyn popełniony z winy umyślnej nie może być kandydatem na radnego. Wyjątkiem jest zatarcie wyroku, które następuje po pewnym czasie – różnym w różnych przypadkach, zależnie od okoliczności. Po zatarciu wyroku osobę ukaraną traktuje się jak niekaraną.
Gdy w ostatnią środę prosiliśmy kandydata o ustosunkowanie się do sprawy, mówił nam: „ - Do mnie też dotarły te uwagi, że jestem karany i wiem, kto je rozsiewa. Jednak to nie jest prawda, że ciąży na mnie wyrok. Mam zaświadczenie, bo o takie wnioskowałem do Krajowego Rejestru Sądowego i zapłaciłem za wyciąg 50 zł, że 24 lipca 2008 r. nastąpiło wykonanie kary grzywny i warunkowe umorzenie postępowania karnego. Zapłaciłem wtedy łącznie 600 zł kary pieniężnej i na rok miałem zabrane prawo jazdy. Ten rok liczył się od momentu zatrzymania mnie, czyli od 30 kwietnia 2008 r. Już dawno zatem mogę prowadzić z powrotem pojazdy i żadnego wyroku nie ma.” Po powyższych wyjaśnieniach nie publikowaliśmy w ostatnim numerze „Pałuk” materiału na ten temat, aby nie siać niepotwierdzonych wątpliwości, które mogłyby wpłynąć na wynik wyborczy.
Przypomnijmy (pisaliśmy o tym tuż po zdarzeniu w papierowym wydaniu "Pałuk"), że 30 kwietnia 2008 r. Grzegorz Dobrowolski kibicował piłkarzom "Noteci" na trybunach stadionu w Łabiszynie. Był wówczas nietrzeźwy. Jak nam wtedy opowiadał i przypomniał w środę, uspokajał wówczas na stadionie i przy wyjściu z kompleksu sportowego ścierających się ze sobą kibiców. Później policjanci zatrzymali go za kierownicą samochodu, gdy dojeżdżał już do domu. - Poddałem się samoukaraniu i mam zaświadczenie, że umorzono wobec mnie postępowanie karne. Poinformowałem też panią przewodniczącą Rady Miejskiej w Łabiszynie, Teresę Paliwodę, że dysponuję takim zaświadczeniem. Jeśli będzie trzeba, to przedstawię je też komisji wyborczej - mówił nam w środę kandydat.
W każdym razie decyzją komisji wyborczej dzisiaj (19 listopada) Grzegorz Dobrowolski został skreślony z listy wyborczej. Obwieszczenie w sprawie utraty wybieralności przez Grzegorza Dobrowolskiego jest teraz wywieszane na słupach ogłoszeniowych w gminie Barcin i Łabiszyn.

Karol Gapiński, 19 XI 2010

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry