Grafik kreatywny potrzebny

Żnin w końcu wybrał

Po raz pierwszy Żnin zdołał w bezpośrednich wyborach wyłonić swojego kandydata do Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Został nim Zenon Flejter, kandydat PO. Reprezentantką Szubina w kolejnej kadencji będzie Silvana Oczkowska z PSL.

Zenon Flejter, który szedł do wyborów z hasłem Wiem jak..., wiedział jak wygrać, bo uzyskał duże poparcie. Oddało na niego głos 6.112 osób. Niemal jak jeden mąż zagłosowali na niego mieszkańcy powiatu żnińskiego. Tutaj uzyskał 5.571 głosów. Duże poparcie zdobył również w gminie Dąbrowa (111), a w szczególności w Szczepanowie (93 głosy). Zenon Flejter został radnym nie tylko dlatego, że sam zdobył dużą liczbę głosów. Również dlatego, że lista Platformy Obywatelskiej, z której startował, także była mocna. Oddało na nią głos 31.816 wyborców. Dlatego kandydat z Jadownik Rycerskich mógł z drugim wynikiem zostać radnym sejmiku.
Pozostałym kandydatom z okręgu wyborczego nr 5 (powiat żniński, mogileński, radziejowski, inowrocławski) nie poszczęściło się, jednak część z nich uzyskała naprawdę spore poparcie. Maria Zwolenkiewicz może pochwalić się 2.863 głosami, co było trzecim wynikiem na liście SLD, z której startowała. Ryszard Kierzek z PSL otrzymał 2.809 głosów. Kolejny kandydat PSL Benedykt Ślęzak - 992 głosy. Na Henryka Tokarza startującego z drugiego miejsca listy PiS oddały głos 3.473 osoby i był to drugi wynik na liście, ale niska liczba głosów oddanych w ogóle na PiS pozwoliła uzyskać mandat jedynie liderowi. Dotychczasowy radny sejmiku Aleksander Kmiećkowiak, kandydat Lewicy, otrzymał 1.810 głosów. Jadwiga Nowicka z Krajowej Partii Emerytów i Rencistów dostała 1.435 głosów. Jan Wieczorek z Wolic oraz Bronisław Wiśniewski z Barcina, którzy kandydowali z listy Nasz Dom Polska - Samoobrona Andrzeja Leppera uzyskali odpowiednio 409 oraz 212 głosów. Łukasz Wysocki (Żnin) i Maria Mrowińska (Kcynia) z Komitetu Wyborczego Konstantego Dombrowicza Miasto dla Pokoleń dostali odpowiednio 311 i 147 głosów.
Z okręgu nr 2 (powiaty nakielski, sępoleński, świecki, tucholski i bydgoski) radną sejmiku z terenu Pałuk (Szubin i Kcynia) została kandydatka PSL Silvana Oczkowska z Zalesia. Uzyskała 3.764 głosy. Weszła do sejmiku z drugim wynikiem na liście, która otrzymała 24,5 tys. głosów. Kolejny kandydat - Adam Krasicki z Małych Rud dostał 608 głosów.
Dotychczasowy radny sejmiku Adam Kroll z Grocholina (gm. Kcynia), startujący z listy SLD, otrzymał 3.666 głosów. Nie wystarczyło to, aby zostać radnym, gdyż lista SLD była zbyt słaba, aby mandat przypadł dwóm kandydatom. Anna Pigul z Turu dostała 797 głosów. Kandydatka PO Ewa Krasicka-Korczyńska (Małe Rudy) dostała 1.193 głosy. Teresa Osial (Górki Zagajne) z komitetu Nasz Dom Polska - Samoobrona Andrzeja Leppera otrzymała 121 głosów. PiS wystawił z terenu Pałuk na swojej liście do sejmiku aż czwórkę kandydatów. Najlepszy wynik uzyskała Danuta Pilarska, na którą głosowało 2.072 wyborców. Krzysztof Piekarski z Zamościa otrzymał 775 głosów, Arleta Pechta z Szubina - 662 głosy, a Karol Komasiński z Ciężkowa - 725 głosów.
Zenon Flejter uważa, że zdobycie mandatu radnego sejmiku nie jest tylko jego sukcesem, ale wszystkich mieszkańców powiatu żnińskiego i mieszkańców powiatów sąsiednich, którzy oddali na niego swój głos. Powiedział, że czuje wagę tego sukcesu oraz odpowiedzialność, jaka na nim spoczywa. W pracy radnego chce zająć się budżetem, infrastrukturą i sprawami wsi. Gratuluje również swoim niedawnym kontrkandydatom dobrego wyniku i jest otwarty na każdą formę współpracy z nimi.
Również Silvanę Oczkowską cieszy osiągnięty wynik i możliwość pełnienia funkcji radnej przez kolejną kadencję. - Każdy głos, to nadzieje ludzi, którzy go na mnie oddali - powiedziała radna sejmiku. - Na ile sił mi wystarczy, na tyle je niosłam na szczebel województwa. Ta walka okazała się zwycięska nie tylko dla mnie, ale dla mieszkańców powiatu. Mogę powiedzieć wyborcom, że w tej kadencji zamierzam robić to samo, albo nawet więcej, bogatsza o doświadczenie, jakie zdobyłam. Wiele udało się zrobić, wiele inwestycji jest rozpoczętych i będę się starać, aby zostały dokończone, żeby powiat był piękny i przyjazny mieszkańcom. Jestem wdzięczna tym wszystkim, którzy na mnie głosowali.

Remigiusz Konieczka
Pałuki nr 980 (47/2010)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry