Reklama w kalendarzu

Gąsawski Blok Samorządowo-Ludowy rządzi

Zdzisław Kuczma cieszy się bardzo znaczącym poparciem mieszkańców gminy Gąsawa. W wyborach poparło go blisko 81% wyborców. W Radzie Gminy spośród radnych poprzedniej kadencji reelekcję uzyskało 6 osób.

W gminie Gąsawa uprawnionych do głosowania było 4.201 wyborców. Komisja wydała 2.070 kart do głosowania. Frekwencja wyborcza wyniosła 49,27%.
W wyborach na wójta kandydował tylko obecnie urzędujący Zdzisław Kuczma. Okazuje się, że wójt cieszy się niesłabnącym poparciem, ponieważ jego kandydaturę poparło 80,88% głosujących. Zdzisław Kuczma otrzymał 1.624 głosy. Były też 384 głosy przeciw jego reelekcji.
O reelekcję starało się 13 radnych poprzedniej kadencji. Uzyskało ją 6 radnych: Marek Maciejewski - 229 głosów, Jacek Mazany - 205 głosów, Ryszard Szczęsny - 163 głosy, Aleksander Kledzik - 200 głosów, Franciszek Maciejewski - 143 głosy (wszyscy Gąsawski Blok Samorządowo-Ludowy) oraz Maria Warda - 113 głosów (PiS). W składzie radnych znalazło się 9 nowych: Mariusz Kazik - 362 głosy, Karol Janicki - 262 głosy (obaj Stowarzyszenie Sympatyków Gąsawy), Tadeusz Wieczorek - 136 głosów (PiS), Adam Adamczyk - 180 głosów (Gąsawski Blok Samorządowo-Ludowy), Zygmunt Nowakowski - 115 głosów (PiS), Mieczysław Gęsicki - 195 głosów (Gąsawski Blok Samorządowo-Ludowy), Violetta Augustyniak - 117 głosów (Gąsawski Blok Samorządowo-Ludowy), Krzysztof Kuczma - 117 głosów (Gąsawski Blok Samorządowo-Ludowy) oraz Wiesław Zajączkowski - 137 głosów (Nasza Wieś Godawy).
Z grona radnych minionej kadencji reelekcji nie uzyskali: Witold Mrówczyński - 168 głosów, Sławomir Mazany - 196 głosów, Władysław Matusiak - 47 głosów, Ryszard Królikowski - 107 głosów, Bogdan Lewandowski - 83 głosy, Stanisław Mikołajczak - 79 głosów, Józef Szmiel - 87 głosów.
Podział mandatów w radzie przedstawia się następująco: GBSL - 9 głosów, PiS - 3 głosy, Stowarzyszenie Sympatyków Gąsawy - 2 głosy oraz Nasza Wieś Godawy - 1 głos. Z podziału mandatów jasno wynika, że wójt rekomendowany przez GBSL wraz ze swoim zapleczem mogą sprawować władzę samodzielnie, bez wsparcia radnych z pozostałych ugrupowań. Zważywszy na minioną kadencję, bardzo prawdopodobne jest, że do koalicji przystąpi jeszcze PiS. Może za to wykrystalizować się po wielu latach opozycja, którą utworzą radni SSG i NWG.
W poprzedniej kadencji przewodniczącym Rady Gminy został Marek Maciejewski, który zdobył największą liczbę głosów spośród wszystkich radnych. Teraz najwięcej głosów zebrał Mariusz Kazik. Czy zatem reguły sprzed 4 lat dające podstawy do przewodnictwa w radzie zostaną podtrzymane?
- Tak tylko w poprzedniej kadencji się złożyło. Wcześniej pan Matusiak wcale nie miał najwięcej głosów - wyjaśnia Marek Maciejewski, który jest bardzo zadowolony z wyniku wójta jak i wyborów do rady. Uważa, że mieszkańcy wprowadzili do rady dobrych ludzi, z którymi można współpracować i ma nadzieję, że współpraca będzie nie gorsza niż w minionej kadencji.
A jaki jest sposób, by w debiucie zdobyć poparcie 362 mieszkańców?
- Warto pracować społecznie - odpowiada Mariusz Kazik.

Arkadiusz Majszak
Pałuki nr 980 (47/2010)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry