Spór Dereziński - Gotowała nierozstrzygnięty

Sąd Okręgowy w Poznaniu oddalił pozew z przyczyn proceduralnych. Krzysztof Dereziński zapowiedział złożenie dziś zażalenia w trybie wyborczym

WPŁYNIE NA WYBORY
Zaostrza się kampania wyborcza w gminie Trzemeszno przed drugą turą wyborów. W efekcie tego dwaj kandydaci na burmistrza: Krzysztof Dereziński i Marek Gotowała mogli spotkać się przed wyborami w sądzie. Wszystko za sprawą ulotek, które są rozpowszechniane na terenie gminy od ubiegłego tygodnia.
Ulotki te wydał były burmistrz Marek Gotowała. Prezentuje w nich różne informacje dotyczące budżetu gminy i porównuje je, podając dane za rok 2006 (czyli ostatni rok kadencji, w której kandydat ten był burmistrzem) i za rok 2010 (czyli z ostatniego roku kadencji 2006-2010, kiedy burmistrzem jest Krzysztof Dereziński).
O tym, że dwaj kandydaci na burmistrza spotkali się w sądzie, zadecydowały podane w tej ulotce informacje dotyczące zadłużenia gminy. Z zamieszczonych tam danych wynika, że zadłużenie w 2006 r. wynosiło 1.782.038 zł, a obecnie wynosi 12.998.037 zł.
- Nie ma na dziś i nie będzie na koniec tego roku takiego zadłużenia. Ta informacja o zadłużeniu stawia mnie w niekorzystnym świetle i może mieć wpływ na wynik wyborów - uważa burmistrz Dereziński.
RÓŻNIĄ SIĘ O PONAD 4 MLN ZŁ
Według burmistrza obecne zadłużenie jest niższe o ponad 4 mln w stosunku do danych podawanych przez jego kontrkandydata w wyborach i wynosi około 8.700.000 zł. Gmina zaciągnie jeszcze 3 kredyty w tym roku, jednak równocześnie wpłyną też różne środki z dofinansowania, więc jak podaje burmistrz Dereziński, również pod koniec roku  zadłużenie będzie znacznie niższe niż to podawane przez Marka Gotowałę.
Były burmistrz jest jednak pewny tego, iż na ulotkach podaje dane zgodne z prawdą.
- Jest to zsumowanie kredytów do spłacenia i tych, które planuje się zaciągnąć w bieżącym roku. Zrobiłem to rzetelnie, na podstawie ogólnodostępnych w Internecie dokumentów budżetowych - mówi Pałukom Marek Gotowała. Dodaje także, że trudno oceniać takie dane jak zadłużenie, bo każdy może je liczyć trochę inaczej.
SĄD NIE ROZSTRZYGNĄŁ
W związku z danymi rozpowszechnianymi na ulotkach burmistrz Krzysztof Dereziński we wtorek 30 listopada  złożył w trybie wyborczym pozew przeciwko Markowi Gotowale w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. W pozwie tym wnosił o:
- wydanie zakazu rozpowszechniania, nieprawdziwych jego zdaniem, informacji, wskazujących na zadłużenie gminy Trzemeszno w wysokości 12. 998.037 zł,
- orzeczenie przepadku materiałów wyborczych wskazujących w treści na takie zadłużenie,
- nakazanie sprostowania nieprawdziwych informacji o zadłużeniu gminy, poprzez zamieszczenie informacji na koszt pozwanego w tygodniku Pałuki oraz stronie internetowej trzemeszno.com,
- nakazanie zapłacenia przez pozwanego 2.000 zł na rzecz Caristas Polska.
Rozprawa w Sądzie Okręgowym w Poznaniu odbyła się w środę 1 grudnia.
Stawił się na niej burmistrz Dereziński, nie był jednak na niej obecny Marek Gotowała, który w tym czasie uczestniczył w pierwszej sesji Rady Powiatu w Gnieźnie.
Pozew Krzysztofa Derezińskiego został oddalony ze względów proceduralnych. Sąd uznał, że w dokumentacji złożonej przez burmistrza nie ma dokumentu udowadniającego, że startuje on w drugiej turze wyborów. Pełnomocnik burmistrza wnosił o zarządzenie przerwy i przesłanie takiego dokumentu faksem, jednak sąd nie wyraził jednak na to zgody. Dlatego też pozew nie był w ogóle rozpatrywany pod względem merytorycznym i nie zostało rozstrzygnięte, kto ma rację, podając zadłużenie gminy.
Krzysztof Dereziński powiedział Palukom, że jeszcze dziś złoży zażalenie w trybie wyborczym na decyzję poznańskiego sądu.

Roman Wolek
Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 981 (48/2010)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry