Orchowo

Teodor Pryka znacznie poprawił swój wynik z I tury wyborów. - Dla mnie wybory się jeszcze nie skończyły - zapowiada Jarosław Hendrysiak.

Teodor Pryka będzie wójtem Orchowa trzecią kadencję z rzędu
            fot. Roman Wolek

Teodor Pryka został wybrany wójtem gminy Orchowo na trzecią kadencję z rzędu. W II turze wyborów został zdecydowanym zwycięzcą zdobywając 1.106 głosów, czyli 60,24%. Jego kontrkandydat, startujący z PSL były sekretarz gminy Jarosław Hendrysiak, otrzymał 730 głosy, czyli 39,76%.
Na 3.150 mieszkańców uprawnionych do głosowania w II turze udział wzięło 1.839 mieszkańców gminy Orchowo. Oddano 1.836 głosów ważnych. Frekwencja wyniosła 58,38%.
Zaskakiwać może duża przewaga, z jaką wójt wygrał II turę wyborów. W I turze otrzymał 819 głosów, czyli tylko o 22 więcej niż Jarosław Hendrysiak. Dodatkowo trzeci kandydat w I turze, Leszek Studziński, który zdobył 360 głosów, udzielił poparcia Jarosławowi Hendrysiakowi. Mimo tego przewaga wójta Pryki jest bardzo wyraźna. Wygrał on w każdym z czterech obwodów wyborczych, w każdym z nich zdobywając więcej głosów niż w I turze.
W I turze wójt wygrał tylko w największym i najliczniej zamieszkanym obwodzie nr 1, obejmującym sołectwa: Bielsko, Linówiec, Orchowo, Wólka Orchowska, Myślątkowo, Orchówek i Szydłówiec. Wtedy zdobył tam 578 głosów, a w II turze znacznie poprawił ten wynik i dostał 751 głosów. W I turze Jarosław Hendrysiak tryumfował w trzech pozostałych obwodach, lecz tym razem więcej osób poparło tam wójta Prykę. Szczególnie dużą zmianę widać w obwodzie nr 4, w którym głosują mieszkańcy sołectwa Różanna. 21 listopada Jarosław Hendrysiak dostał tam 113 głosów, a 5 grudnia już tylko 82. Za to Teodor Pryka w I turze otrzymał tam 79 głosów, a w II turze 132.
Wójt Pryka przyznaje, że osiągnięty przez niego wynik jest dobry, szczególnie w stosunku do I tury wyborów i zarazem jest to jego najlepszy wynik w II turze w porównaniu do innych wyborów. Według Teodora Pryki, wpływ na to miały przedstawione ostatnio społeczeństwu wyjaśnienia dotyczące spraw gminy oraz zaangażowanie w to wielu osób. Wójt podkreśla także, że bardzo zaskakujące było w tych wyborach duże zaangażowanie Polskiego Stronnictwa Ludowego w kampanię jego kontrkandydata Jarosława Hendrysiaka.
- Było to zaangażowanie od posła aż do najniższych struktur tej partii. Nigdy dotychczas nie było tak politycznej walki. Lepiej byłoby, żeby ta partia zrobiła coś dla najmniejszych gmin. Bo dla gminy Orchowo nic dotychczas nie zrobiła. Powinni się nad tym zastanowić - komentuje wójt.
Z wynikami II tury wyborów nie może się pogodzić kontrkandydat wójta - Jarosław Hendrysiak.
- Dla mnie wybory się jeszcze nie skończyły - zapowiada kandydat z PSL. Jak powiedział Pałukom, rozważa złożenie protestu wyborczego z wnioskiem o unieważnienie II tury wyborów na wójta gminy Orchowo. Wniosek ten ma być związany z rozpowszechnianymi przez wójta ulotkami kilka dni przed wyborami. - To właściwie był paszkwil, a nie ulotka. Były tam oszczerstwa związane ze mną i z ludźmi z mojego komitetu. Zostałem tak obrażony ja, a także pan radny Świtek i była skarbnik, pani radna Stranz. W tych ulotkach zarzucono nam kłamstwa i skok na kasę - powiedział Jarosław Hendrysiak, który zapowiada, że jeśli nawet nie złoży protestu wyborczego, to i tak sprawę tych ulotek skieruje do sądu.

Roman Wolek
Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 982 (49/2010)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry