Powiat mogileński:

I możemy poczekać jeszcze 4 lata. Nikt ze startujących w niedzielę 13 kandydatów z powiatu mogileńskiego nawet nie zbliżył się do liczby głosów, która gwarantowałaby miejsce w gmachu przy ul. Wiejskiej.

Lider SLD z Jezior Wielkich Tomasz Krzesiński mówi, że to dopiero jego pierwsze wybory w życiu i uczy się stawiać w polityce pierwsze kroki
          fot. Paweł Lachowicz
Przed Tomaszem Fabiszewskim staje teraz ogromna szanse przebudowy mogileńskiej lewicy
       fot. Joanna Świetnicka

POWIAT MOGILEŃSKI
Uprawnionych do głosowania w powiecie mogileńskim jest 37.217 osób, głosowało 15.245 osób. Frekwencja wyniosła 40,95%.
Ostatnim posłem reprezentującym powiat mogileński była w kadencji 1993-1997 działaczka PSL Maria Kurnatowska z Mogilna.
9 października do Sejmu z terenu powiatu mogileńskiego startowało 13 kandydatów, reprezentujących 7 komitetów wyborczych: PO, PiS, PSL, SLD, PJN, Ruch Palikota oraz Polska Partię Pracy - Sierpień`80.

W ramce prezentujemy wyniki, jakie osiągnęli w województwie kujawsko-pomorskim, powiecie mogileńskim i gminie, gdzie mieszkają.
DARIUSZ KURZAWA
Najlepszy wynik ze wszystkich startujących kandydatów powiatu mogileńskiego uzyskał wicemarszałek województwa Dariusz Kurzawa z Rzeszynka (gm. Jeziora Wielkie), który startował z ostatniego 24. miejsca listy PSL. W województwie zdobył 2.102 głosy, co dało mu w skali województwa 0,57% głosów. 60% tych głosów zdobył w powiecie mogileńskim.
- Jestem zadowolony, że udało mi się w miarę dobry wynik osiągnąć. Cieszy mnie fakt, że przede wszystkim wygrałem w swoich gminach. Wyborcy pokazali, że bardziej stawiają na mnie w samorządzie, a nie w parlamencie. Może ogólnie liczyłem, że cały PSL osiągnie lepszy wynik, ale co do swojej osoby, to jestem realistą i nie liczyłem na mandat poselski. Nie jestem w żaden sposób rozczarowany i dobrze czuję się na stanowisku, które zajmuję - powiedział po wyborach Dariusz Kurzawa.
JÓZEF DRZAZGOWSKI
Powiat mogileński na liście Platformy Obywatelskiej reprezentowany był przez mieszkańca Gaju (gm. Jeziora Wielkie) Józefa Drzazgowskiego. Startował z 10. miejsca listy. Był to jedyny kandydat, który uzyskał poparcie tak różnych politycznych opcji, reprezentowanych przez wszystkich burmistrzów, wójtów i przewodniczących rad powiatu mogileńskiego. Popierali go: PSL-owski burmistrz Strzelna Ewaryst Matczak, burmistrz Mogilna Leszek Duszyński z PO, związany z PO wójt Dąbrowy Marcin Barczykowski i popierany przez PPP Zbysław Woźniakowski, wójt Jezior Wielkich. Swym podpisem wsparli kandydata PO także: przewodnicząca Rady Miejskiej w Mogilnie Teresa Kujawa z SLD; wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Strzelnie Jan Szarek, kiedyś związany z Piastem, obecnie z PO; przewodnicząca Rady Gminy w Dąbrowie Emilia Żmudzińska oraz przewodniczący Rady Gminy w Jeziorach Wielkich Jarosław Graczyk z Piasta.

Drzazgowski zdobył 1.415 głosów, co stanowi 0,38% w skali województwa. Z tej sumy 1.085 głosów uzyskał w powiecie mogileńskim, w tym w gminie Jeziora Wielkie 149 głosów.
- Start w wyborach parlamentarnych uważam za niezwykłe doświadczenie życiowe. Jeśli chodzi o uzyskany wynik, to uważam, że jak na powiat mogileński to jestem z niego zadowolony, pomimo że nie poparła mnie część mogileńskiej Platformy Obywatelskiej. Wynik mój nie jest jakąś rewelacją, ale jestem zadowolony, że poparło mnie aż tak wielu wyborców. Uważam, że jeśli powiat mogileński chciałby naprawdę mieć swojego posła, to musiałby się głęboko w to zaangażować, a nie dzielić, tak jak to czynił do tej pory i wzorem powiatu żnińskiego powinien poprzeć tylko jednego kandydata - uważa mieszkaniec Gaju.

Dziś jeszcze Dariuszowi Kurzawie nie udało się przebić na Wiejską. Zdecydował o tym głównie słaby wynik PSL jako całości
          fot. Paweł Lachowicz

TOMASZ FABISZEWSKI
Tomasz Fabiszewski z Mogilna startował z 24. miejsca listy Ruchu Palikota. Jest etatowym pracownikiem partii Racja Polskiej Lewicy, pełni drugą kadencję funkcję członka Rady Krajowej tej partii. W listopadowych wyborach 2010 r. startował do Rady Miejskiej w Mogilnie z ramienia SLD, uzyskując tylko 24 głosy.
Tym razem w skali województwa reprezentując Ruch Palikota uzyskał 1.129 głosów, co daje 0,31% wszystkich głosów. Zwraca uwagę jednak to, że stosunkowo małą część tych głosów Fabiszewski uzyskał w powiecie mogileńskim - 163, a z tego tylko 131 w gminie Mogilno.
- Chciałbym przede wszystkim podziękować tym, którzy zechcieli oddać na mnie swój głos. Zdobyłem ich ponad 1.100 i jest do dla mnie bardzo miłe zaskoczenie przy tak skromnej kampanii jaką prowadziłem - mówi Tomasz Fabiszewski.

Wyniki wyborów w powiecie mogileńskim. PO - 4.789 głosów, PSL - 2.971, PiS - 2.618, Ruch Palikota - 1.598, SLD - 1.520, PJN - 241 (1,71%), PPP - Sierpień’80 - 206 (1,46%) i Nowa Prawica - 162 (1,15%)

Spytaliśmy go, czy będzie budował na terenie powiatu mogileńskiego struktury Ruchu Palikota. Powiedział nam: - Jestem od kilku lat członkiem partii Racja Polskiej Lewicy, a na liście Ruch Palikota nasza partia była gościem zaproszonym przez Janusza Palikota. Mam nadzieję na dalszą, owocną współpracę z kolegami z RP, jednak niezmiennie pozostaję w Racji.
TOMASZ KRZESIŃSKI
Sojusz Lewicy Demokratycznej reprezentował Tomasz Krzesiński ze Słabęcina (gm. Kruszwica). Na liście otrzymał 7. miejsce, kieruje strukturami SLD na terenie gminy Jeziora Wielkie.
W wyborach uzyskał 650 głosów. Z tego w powiecie mogileńskim 209 głosów, a w gminie Jeziora Wielkie 106 głosów.
- Do tej pory nie startowałem w żadnych wyborach samorządowych, nie mówiąc o parlamentarnych. Uważam, że osiągnięty przeze mnie wynik nie jest zły. Dziękuję za wszystkie oddane na mnie i na całe SLD głosy. Dziś mogę jedynie powiedzieć, że ci, co oddali na mnie głos, nie będą żałowali, bo ja na pewno nie poprzestanę na tym i cały czas będę się starał coś dobrego zrobić dla mieszkańców całego powiatu mogileńskiego - powiedział lider lewicy w Jeziorach Wielkich.
PIOTR DUBICKI
Najwięcej kandydatów z terenu powiatu mogileńskiego (czterech z gminy Strzelno) startowało z listy Polskiej Partii Pracy - Sierpień`80. Miejsce 1. na liście miał Radosław Piotr Dubicki ze Strzelna. Uzyskał 620 głosów, z tego 75 w gminie Strzelno.

Wyborcza broń Józefa Drzazgowskiego nie wypaliła. Część mogileńskiej PO popierająca Krzysztofa Brejzę wymontowała mu z broni magazynek.
           fot. Paweł Lachowicz
NAJLEPSZA SIÓDEMKA
1. Radosław Sikorski (PO) - 1.628 głosów
2. Dariusz Kurzawa (PSL) - 1.202 głosy
3. Józef Drzazgowski (PO) - 1.085 głosów
4. Krzysztof Brejza (PO) - 1.050 głosów
5. Kosma Złotowski (PiS) - 975 głosów
6. Anna Bańkowska (SLD) - 811 głosów
7. Eugeniusz Kłopotek (PSL) - 742 głosy

ZOSTALI POSŁAMI
PO: Radosław Sikorski, Krzysztof Brejza, Paweł Olszewski, Teresa Piotrowska, Iwona Kozłowska i Jarosław Katulski; PiS: Kosma Złotowski, Bartosz Kownacki i Tomasz Latos; PSL: Eugeniusz Kłopotek, SLD: Anna Bańkowska i Ruch Palikota: Łukasz Krupa.

DOROTA REPULAK
Radna Dorota Repulak ze Strzelna uzyskała 491 głosów w województwie, startując z 7. miejsca listy PSL. Co ciekawe, aż 374 głosy zdobyła w powiecie mogileńskim i to przede wszystkim w gminie Strzelno (341 głosów).
- W wyborach samorządowych uzyskałam 590 głosów, a teraz w wyborach parlamentarnych około 500 głosów. Nie jest to jakiś słaby wynik, aczkolwiek zadowalający to ten wynik nie jest. To są jednak zupełnie inne wybory. Start w tych wyborach jest dla mnie doświadczeniem i to bardzo, bardzo szerokim. Na uzyskany przeze mnie wynik należy patrzeć jako wynik całej grupy, a jest to dobry wynik, bo uzyskaliśmy drugi wynik w powiecie jako partia - mówi Dorota Repulak.
MACIEJ GAJEWICZ
Pracujący w Urzędzie Miejskim w Strzelnie, 18. na liście PSL-u Maciej Gajewicz z Kwieciszewa (gm. Mogilno) zdobył 403 głosy w województwie. 85% tych głosów oddali na niego mieszkańcy powiatu mogileńskiego. 316 głosów dostał w gminie Mogilno, z tego 132 w swoim obwodzie w Kwieciszewie.
- Już sam start w wyborach parlamentarnych był dla mnie niesamowitym wyróżnieniem, a szczególnie to, że znalazłem się na liście Polskiego Stronnictwa Ludowego. Argumentem na start z tej listy był mój dobry wynik, który osiągnąłem w wyborach do sejmiku w 2010 r. Uzyskany wynik, jeśli chodzi o tereny wiejskie, oceniam pozytywnie. Natomiast troszeczkę słabo wypadłem w samym mieście Mogilnie. Myślę, że PSL musi trochę popracować szczególnie w Mogilnie, żeby w przyszłości osiągnąć lepszy wynik. Po przemyśleniu oceniam swój wynik jako dobry - mówi Maciej Gajewicz.
POZOSTALI KANDYDACI
Z pozycji 23. listy Prawa i Sprawiedliwości startował Łukasz Nycek ze Strzelna. Uzyskał 362 głosy, z tego tylko 30 w gminie Strzelno.
Z listy Komitetu Polska Jest Najważniejsza startowało dwóch kandydatów. 5. na liście radny Rady Gminy Waldemar Ciesielczyk z Woli Kożuszkowej (gm. Jeziora Wielkie) uzyskał 126 głosów, a 13. na liście Barbara Wiącek z Ostrowa (gm. Strzelno) otrzymała 122 głosy.
8. na liście PPP Łukasz Białek z Wronowych (gm. Strzelno) zdobył 62 głosy, 13. na liście PPP Justyna Karmonik ze Strzelna - 47 głosów, a Jerzy Majczak ze Strzelna startujący z tej samej listy otrzymał 34 głosy.

Marek Holak
współpraca: jos, mal, pal
Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 1026 (41/2011)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry