Marek Szaruga w przyszłym tygodniu obejmie urząd burmistrza Kcyni 

fot. Sylwia Wysocka

Kcynia, burmistrz, Marek Szaruga, Piotr Hemmerling
Marek Szaruga nowym burmistrzem
    Marek Szaruga uzyskał 104 głosy więcej niż Piotr Hemmerling.

W wyborach na burmistrza Kcyni, które odbyły się 30 listopada, uprawnionych do głosowania było 10.780 osób, z czego w wyborach udział wzięło 5.217 wyborców. Frekwencja wyborcza wyniosła 48,395%. Wyborcy oddali 5.162 głosy ważne. Spośród 55 głosów nieważnych 16 kart zawierało znak „x” przy nazwiskach obu kandydatach, a na 16 kartach nie zakreślono żadnego kandydata.
     Ostatecznie na Piotra Hemmerlinga - dotychczasowego burmistrza, zgłoszonego przez Komitet Wyborczy Razem dla Gminy Kcynia - głos oddało 2.529 osób (48,99% głosów ważnych), a jego kontrkandydat Marek Szaruga otrzymał 2.633 głosy poparcia (51,01%) i tym samym wygrał wybory.
     Na poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej w Kcyni, na której ślubowanie złożyli radni, nowo wybranego burmistrza jeszcze nie było. Zamyka sprawy związane z dotychczasową pracą w Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. Termin zaprzysiężenia ustali przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Witczak z Markiem Szarugą i zostanie on przesłany jako propozycja do komisarza wyborczego, który swoim postanowieniem ustali porządek obrad sesji i jej termin. Przewidywany termin to początek przyszłego tygodnia.
     - Wybór mojej osoby na stanowisko burmistrza jest dla mnie zaskoczeniem, a jednocześnie ogromnym wyzwaniem do ciężkiej pracy. Cieszę się, że będę mógł pracować dla dobra mojej gminy, a przede wszystkim dla dobra mieszkańców. Jest to ogromny zaszczyt, a jednocześnie poczucie dużej odpowiedzialności. Ze swej strony obiecuję rzetelną, uczciwą i sumienną pracę - zapewnił Marek Szaruga.
     Zapytany o osobę typowaną na stanowisko zastępcy powiedział, że rozmowy na temat zastępcy i bliskich współpracowników będzie prowadził po zaprzysiężeniu. Podkreślił, że spokojnie przyjął informację o wyborze przewodniczącego i zastępcy Rady Miejskiej w Kcyni: - Mam nadzieję na współpracę z całą Radą dla dobra nas wszystkich i gminy, na współpracę ponad podziałami.
     Zarząd gminnego koła PSL, które w II turze popierało Marka Szarugę i które wprowadziło pięcioro radnych, oraz - jak pokazało pierwsze głosowanie na przewodniczącego - czterech radnych stanowi jeden front z nowym burmistrzem. Razem dla Gminy Kcynia wraz z dwojgiem radnych niezależnych utożsamiających się z decyzjami tego stowarzyszenia zostało mniejszością w Radzie.
     - Chciałbym podziękować wszystkim wyborcom, a w szczególności tym, którzy swój głos oddali na mnie. Dziękuję wszystkim, którzy we mnie wierzyli i tym którzy mnie wspierali i pomagali w tej trudnej kampanii. Gratuluję wyniku panu burmistrzowi Piotrowi Hemmerlingowi - powiedział Marek Szaruga.

Sylwia Wysocka
Pałuki nr 1190 (49/2014)

Komentarz

Władza pokonana przez skromność

Kampania Marka Szarugi, nowego burmistrza Kcyni, była chyba ewenementem w skali kraju. Osobiście widziałam go na dwóch plakatach wyborczych zamieszczonych w sklepowych witrynach. Nie było jego plakatów, billboardów w każdej wsi i na każdym skrzyżowaniu. Nie zauważyłam też prezentacji na stronach gazet, na stronach internetowych, nawet na portalu społecznościowym dostrzegłam jego ulotkę chyba tylko ze dwa razy, i to jeszcze opublikowaną nie przez samego kandydata, a jego wyborcę.
     Nie stawił się na debatę w radiu. Z tego też powodu, z braku medialnej strony kampanii był często krytykowany, by nie powiedzieć ośmieszany na kcyńskich portalach.
     Do naszego tygodnika udzielał odpowiedzi bardzo stonowanych, wyważonych, nie obiecywał spektakularnych przedsięwzięć.
     Dla wielu zaskoczeniem był jego wynik z pierwszej tury wyborów, gdzie pokonał znanych i utożsamianych z lokalną polityką. Potem druga tura i... wygrana. Wygrana bez reklamowej otoczki i szumnego wydźwięku kampanii wyborczej. Zaskoczenie dla wielu, radość do większej części wyborców, którzy w tych wyborach głosowali.
     Czy ten spokój, skromność, zasada mało mówić, dużo robić, a na plakaty się nie pchać - to właśnie droga do jego wyborczego sukcesu? Wielu polityków nie wyobraża sobie nawet takiej kampanii. A jednak.
     Z pewnością nie bez znaczenia było tu deklarowane poparcie lidera tych wyborów: partii PSL. Poparł go też PiS, Ryszard Hanioszyn, i oczywiście PO, które go na to stanowisko zaproponowało.
     Zdobył 104 głosy przewagi nad Piotrem Hemmerlingiem, który - jak się wcześniej wydawało - pozostanie burmistrzem przez kolejne 4 lata. Nad Piotrem Hemmerlingiem, który w inwestycyjnym dorobku przez cztery lata dokonał wiele, bo nie można zapomnieć o zwodociągowaniu Doliny Nadnoteckiej, licznych świetlicach, placach zabaw, o kolejnych odcinkach kanalizacji sanitarnej, remontach szkół i godnej reklamie Kcyni zarówno z racji jubileuszu miasta jak i Roku Jana Czochralskiego. Wyliczać by tu można długo. A jednak. Pomimo tych sukcesów na drugiej stronie leżały: niewykonanie obietnicy wyborczej (obwodnica), polityczna zemsta dokonana w chwilę po objęciu władzy na poprzedniku i demonstrowana czasem arogancja wobec szarych ludzi (przypadek Kubisztala).
     Myślę, że najbliższe miesiące pokażą czy w przypadku kandydata PO zwyciężyła tylko jego skromność, na którą postawili wyborcy, czy też stoi za nim silne poparcie wielu wpływowych środowisk, i to bardziej przyczyniło się do zwycięstwa.
     Najbliższe dni pokażą, czy na współpracowników wprowadzi równie rozsądnych i skromnych, czystych politycznie i pod względem afer współpracowników, czy postawi na ikony lokalnej polityki. Spełnić naraz oba warunki będzie trudno.

Sylwia Wysocka
Pałuki nr 1190 (49/2014)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry