Przejęcie władzy w gminie Żnin odbyło się w sympatycznej atmosferze. Po lewej ustępujący burmistrz Leszek Jakubowski, po prawej jego następca, burmistrz Robert Luchowski.

       fot. Karol Gapiński

Żnin, burmistrz, ślubowanie, pensja, wynagrodzenie, Robert Luchowski
11.500,77 zł miesięcznie dla Roberta Luchowskiego
    Robert Luchowski na stanowisku włodarza Żnina zarabiać będzie tyle samo, co poprzednik: 11.500,77 zł na miesiąc. Oznacza to wynagrodzenie na rękę rzędu od 7.500 zł w końcówce roku kalendarzowego do blisko 8.080 zł przez pierwsze 8-9 miesięcy w kalendarzu. Radni uchwalili pensję dla burmistrza prawie jednogłośnie. Wstrzymał się tylko jeden z nich, zresztą reprezentant komitetu popierającego Roberta Luchowskiego w wyborach.

     Łącznie 20 lat i 150 dni Leszek Jakubowski był burmistrzem Żnina. Tylko w jednej kadencji od czasów reformy samorządowej w III RP Leszek Jakubowski nie piastował tej funkcji. Było to w latach 2002-2006. 5 grudnia przed 11:00 w trakcie drugiej sesji nowej kadencji Leszek Jakubowski pożegnał się z tym stanowiskiem na zawsze. Odchodzi na emeryturę. Odchodzący włodarz złożył raport o stanie gminy w momencie swego odejścia i przedstawił najważniejsze inwestycje, które w ostatnich latach udało się przeprowadzić. Ślubowanie złożył natomiast burmistrz-elekt Robert Luchowski. Podziękował poprzednikowi i wręczył mu w prezencie cygara. Kwiaty chciał podarować byłej zastępczyni burmistrza i swojej konkurentce w ostatnich wyborach Aleksandrze Nowakowskiej. Nie było jej jednak na tej sesji i nowy włodarz zostawił bukiet do przekazania liderce żnińskiego PO. Zaraz potem naręcza kwiatów od kierowników jednostek organizacyjnych, sołtysów, urzędników odbierał sam Robert Luchowski. Z kolei komendant Państwowej Straży Pożarnej w Żninie Grzegorz Rutkowski podarował burmistrzowi pamiątkowy kask strażacki.
     Zaraz po ślubowaniu złożonym przez Roberta Luchowskiego radni ustalili wynagrodzenie miesięczne za pracę dla burmistrza Żnina w wysokości 11.500,77 zł brutto. Jest to pensja w takiej samej wysokości, jaką ostatnio otrzymywał były burmistrz Leszek Jakubowski. Wszyscy radni oprócz Jerzego Kowalskiego z Niezależnych, którzy w wyborach popierali kandydaturę Roberta Luchowskiego, zagłosowali za taką, proponowaną pensją dla włodarza. Wspomniany Jerzy Kowalski wstrzymał się od głosu.
     Pensja 11.500,77 zł brutto oznacza, że od początku roku kalendarzowego burmistrz zarabia na rękę 8.079,85 zł. Na koniec trzeciego kwartału z uwagi na przekroczenie maksymalnych składek na ZUS ta pensja na rękę staje się nieco niższa. W 2014 r. np. od września burmistrz otrzymywał na konto około 7.500 zł. Wysokość pensji burmistrza opiera się na rozporządzeniu rządowym, ale Rada Miejska ma możliwość przy ustalaniu wynagrodzenia poruszać się w pewnych dozwolonych widełkach.
     Na pensję Roberta Luchowskiego składa się wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 6.000,00 zł; dodatek funkcyjny w kwocie 2.100,00 zł; dodatek specjalny w wysokości 27,17% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego, co będzie stanowić 2.200,77 zł i dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego w kwocie 1.200,00 zł. Ten ostatni dodatek jest już w maksymalnym wymiarze 20%, bo Robert Luchowski ma za sobą ponad 20 lat pracy zawodowej.
     Radny Lucjan Adamus przed głosowaniem dopytywał się, skąd taki, a nie inny poziom dodatku specjalnego (27,17% pensji zasadniczej i dodatku funkcyjnego). Otóż, jak wynika z rozporządzenia, Rada ma możliwość określenia dla włodarzy takich gmin jak Żnin (w przedziale mieszkańców od 15.000 do 100.000) pensję zasadniczą od 4.500 zł do 6.000 zł, a dodatek funkcyjny maksymalnie do 2.100 zł. Żnińscy rajcy zarówno poprzedniemu, jak i obecnemu burmistrzowi przyznawali wynagrodzenie na maksymalnym pułapie, czyli razem (zasadnicza plus dodatek funkcyjny) oznacza to 8.100 zł brutto. Od tej podstawy radni w takich gminach, jak Żnin mają obowiązek przyznać burmistrzowi od 20 do 40% dodatku specjalnego. Były burmistrz miał pułap tego dodatku określony na 27,17% i - jak tłumaczył przewodniczący Rady Grzegorz Koziełek - rajcy wyszli z założenia, że w przypadku pensji następcy Leszka Jakubowskiego ten pułap procentowy nie będzie zmieniony.
     Z rozporządzenia Rady Ministrów wynika również, że w gminach o liczbie mieszkańców, wśród których jest Żnin (15.000 do 100.000 osób) jest ustalona podstawa 1.766,46 zł, której siedmiokrotność nie może być przekroczona przy ustalaniu pensji na kierowniczych stanowiskach w administracji publicznej. To oznacza, że burmistrz Żnina nie może zarabiać miesięcznie więcej (licząc ze wszystkimi dodatkami), niż wspomniane 1.766,46 zł x 7, czyli 12.365,22 zł. Zatem uchwalona pensja dla Roberta Luchowskiego w wysokości 11.500,77 zł mieści się w tym pułapie. Pensja ta nie jest uchwalona na całą kadencję, ale też nie musi być w jej trakcie już zmieniana. Jeśliby radni zdecydowali się podnieść po jakimś czasie uposażenie Robertowi Luchowskiemu, to będą mogli to zrobić najwyżej o około 860 zł. Tak, by nie przekroczyć górnego pułapu.
    Więcej zdjęć w galerii oraz film w zakładce Filmy

Karol Gapiński
Pałuki nr 1191 (50/2014)

 

Przejdź do forum.

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry