Dwudziestolecie tygodnika Pałuki

Czytaliśmy Was przez 20 lat systematycznie, z ciekawością, z własnej woli; znajdowaliśmy teksty aktualne, ciekawe, ważne, interesujące, działające jak kij w mrowisko, ale także nudne i takie, z którymi się nie zgadzaliśmy - ale jakże mogło być inaczej (jak to w życiu) i niech tak zostanie - to jedne z życzeń, jakie otrzymaliśmy z okazji jubileuszu od naszych czytelników.

Pierwsza redakcja oraz trzon pracowników tygodnika „Pałuki” w lutym 2011. W pierwszym rzędzie od lewej:  Sylwia Wysocka (dziennikarz), Ewa Pawlicka (łamanie, sekretariat), Marian Kawka (członek pierwszej redakcji), Eugeniusz Dobaczewski (członek pierwszej redakcji), Dorota Księska (redaktor), Dominik Księski (redaktor naczelny „Pałuk”), Marek Holak (redaktor naczelny „Pałuk i Ziemi Mogileńskiej”), Mirosława Roszak (redaktor naczelna wydania internetowego „Pałuk”), Maria Bartkowiak (korekta), Beata Torkowska-Turek (korekta), Marcin Dobosz (administrator sieci komputerowej, łamanie), Marta Złotnicka (nieobecna na zdjęciu; korekta).
W drugim rzędzie od lewej:  Magdalena Lachowicz (dziennikarz), Paweł Lachowicz (dziennikarz), Joanna Świetnicka (dziennikarz), Magdalena Kruszka (dziennikarz), Aleksander Kmiećkowiak (członek pierwszej redakcji), Stanisław Tyrakowski (sekretarz redakcji), Małgorzata Golińska-Fedec (sekretariat, łamanie), Barbara Wasielewska (księgowość), Ewa Nowacka (szef działu sprzedaży), Anna Rosińska (szef kolportażu, dział reklam i ogłoszeń), Magdalena Wiatrowska (szef działu reklam i ogłoszeń), Maciej Dobrowolski (nieobecny na zdjęciu; dział internetowy).
W trzecim rzędzie od lewej: Grzegorz Berdysz (dziennikarz sportowy), Arkadiusz Majszak (dziennikarz), Karol Gapiński (dziennikarz), Remigiusz Konieczka (dziennikarz), Roman Wolek (dziennikarz), Jacek Sumisławski (kolportaż), Paweł Grządziela (sekretariat, dział ogłoszeń), Piotr Musielski (kolportaż, administracja budynku), Józef Winiecki (kolportaż), Stanisław Pyzalski (kolportaż), Marek Olejnik (dział reklam i ogłoszeń), Robert Storozum (nieobecny na zdjęciu; dział reklam i ogłoszeń).
                         fot. Piotr Szafraniak
Byli i obecni pracownicy i współpracownicy „Pałuk”: Jolanta Dobaczewska, Maria Warda, Tomasz Rogacz, Marcin Dobosz, Arkadiusz Majszak
    fot. Remigiusz Konieczka

Gospodarzami tego wieczoru byli redaktorzy Pałuk: Dorota Księska, Mirosława Roszak, Marek Holak, Stanisław Tyrakowski i redaktor naczelny Dominik Księski, imprezę poprowadził Wojciech Lisiecki, który od samego początku uprzedzał, że jubileusz Pałuk obfitować będzie w niespodzianki. Dla wszystkich gości przygotowane były upominki, czyli ostatnia publikacja wydawnictwa Wulkan zatytułowana Moja przygoda w „Pałukach”, płyta z dokumentem na temat pracy w redakcji Małą czcionką autorstwa Remigiusza Konieczki, a także kod darmowego dostępu do jubileuszowych wydań e-Pałuk. Dla swoich pracowników Dorota i Dominik Księscy przygotowali w prezencie przyciski do papieru projektu Małgorzaty Kopczyńskiej, poznańskiej artystki pochodzącej ze żnińskiej rodziny.
Marian Kawka, Eugeniusz Dobaczewski i Aleksander Kmiećkowiak - członkowie pierwszej redakcji Pałuk wspominali okoliczności, w jakich powstawała gazeta i swoją w niej rolę; składali także życzenia Pałukom. Na scenie pojawili się następnie ci, których twarzy za papierowym wydaniem Pałuk nie widzimy. - Za tym papierem kryją się fajni ludzie. Dziś jest okazja, żeby ich poznać i uhonorować - mówił Wojciech Lisiecki i nastąpiło przedstawienie trzonu zespołu tworzącego nasz tygodnik. Na scenie kolejno pojawiali się pracownicy korekty, kolporterzy, dział łamania, reklamy, kolportażu, sekretariatu i księgowości, a w końcu dziennikarze. Wszyscy stanęli do pamiątkowego zdjęcia i zabrzmiało gromkie Sto lat.
Indywidualne życzenia złożyli niektórzy z zaproszonych gości. Były także wspomnienia związane ze współpracą z tygodnikiem i ocena działalności gazety.
- Jeżeli chodzi o dwadzieścia lat współpracy z tygodnikiem „Pałuki”, to chcę powiedzieć, że tak generalnie rzecz biorąc ja, sprawując różne funkcje w tych dwudziestu latach, z tygodnikiem żyłem w zgodzie - stwierdził starosta żniński Zbigniew Jaszczuk. Wspomniał tekst, który go najbardziej zezłościł, nie omieszkał wymienić także pozytywnych cech gazety. Docenił zwłaszcza to, że dziennikarze dzwonią, pytają i docierają do istoty rzeczy.

Galę 20-lecia „Pałuk” prowadził Wojtek „Qlturysta” Lisiecki
    fot. Remigiusz Konieczka

- Cieszę się, że nasz powiat na naszej ziemi może się poszczycić tak świetną gazetą - mówiła z kolei przewodnicząca Rady Powiatu Józefa Błajet. - Wiem, że jesteście ewenementem w skali kraju. Rzeczywiście jest to bardzo dobra, profesjonalna gazeta. Od lat ją czytam, od lat ją śledzę, od lat widzę, jak się zmieniacie na korzyść, jak zmieniają się redaktorzy. Taka jest wasza rola, że patrzycie nam na ręce i jesteście recenzentem naszej działalności. Cieszę się, że jesteście tak blisko ludzi i ich problemy nie są wam obce.
Burmistrz Żnina Leszek Jakubowski stwierdził, że Pałuki byłyby dużo skromniejsze, gdyby nie pisały o samorządowcach, ale dodał także, że ceni sobie twórczą krytykę. Wyraził też nadzieję, że gazeta uwzględni jego zamieszczone tydzień temu w gazecie uwagi związane z tym, co mu się w niej nie podoba i dzięki temu Pałuki będą się poprawiały.
Na dwudziestolecie Pałuk przybył także burmistrz Łabiszyna Jacek Idzi Kaczmarek, który stwierdził, że jako samorządowiec jest reprezentantem tej grupy, dzięki której Pałuki tak dobrze się mają. - To nasze decyzje są przeważnie początkiem materiału, który państwa redaktorzy opracowują

Gości wchodzących na galę witał Romek Bleja z zespołem „Folk-Rom”
    fot. Remigiusz Konieczka

- mówił burmistrz Łabiszyna. - Ja jestem sympatykiem tego wydawnictwa i muszę powiedzieć, że wielu łabiszynian też. Zwłaszcza, jeżeli ja czy mój urząd jesteśmy bohaterami wydania, to ono schodzi jak świeża bułka.
Ewa Barlik, dyrektor biura Stowarzyszenia Gazet Lokalnych, przekazała życzenia od 130 gazet lokalnych z całej Polski oraz od seniora dziennikarzy w Polsce Stefana Bratkowskiego, a także upominki: od Tygodnika Podhalańskiego góralską ciupagę (która służyć nam będzie w redakcji do skracania tekstów). Życzenia składali także między innymi Stefan Czarnecki, prezes Żnińskiego Towarzystwa Kulturalnego, Zbigniew Zwierzykowski,  Irena Starczewska prezes Banku Spółdzielczego Pałuki, Zofia Kozłowska w imieniu PSL, Lucjan Adamus, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Żninie, a także przedstawiciele wielu instytucji oraz gmin. Stowarzyszenie My przypięło na pierś redaktora naczelnego medal, będący oznaką talentu. Życzenia złożyli redaktorzy Gazety Pomorskiej i Expressu Bydgoskiego oraz drukarni Agory w Pile. Do redakcji przyszło również wiele gratulacji od przedstawicieli samorządów, instytucji oraz czytelników, którzy przybyć na uroczystość nie mogli.
Dominik Księski stwierdził na zakończenie, że ani on sam, ani trzydzieści osób, które pojawiły się na scenie, nie zrobiliby gazety bez jej czytelników. Każdy, kto napisał choćby jeden tekst, jest współtwórcą tego dzieła i za to należą się wszystkim podziękowania.
Po części oficjalnej i krótkiej przerwie obecni zaproszeni zostali na ucztę duchową - koncert Katarzyny Groniec.

Magdalena Kruszka
Pałuki nr 993 (8/2011)

 

Z listów

    

     Państwo Dorota i Dominik Księscy

     Szanowni Państwo

     Serdecznie dziękując za zaproszenie na obchody 20-lecia tygodnika "Pałuki" chciałabym przekazać wyrazy uznania i najlepsze życzenia.

    Prasa lokalna pełni istotną rolę w procesie komunikacji społecznej. Prezentowanie ważnych informacji i wydarzeń ma duże znaczenie dla mieszkańców, a upowszechnianie wiedzy i tradycji historycznych sprzyja budowaniu więzi społecznych.

    Gratuluje dotychczasowych dokonań, a zwłaszcza nagród za działania propagujące świadomość proekologiczną i budowę demokracji lokalnej. Życzę wielu sukcesów w następnych latach działalności oraz dużo satysfakcji z ukazywania swojej "małej Ojczyzny" jako miejsca ciekawego i godnego uwagi.

z wyrazami szacunku

Ewa Mes

Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

 

Z listów

    

     Szanowny Pan Dominik Księski

     Wydawca i redaktor Naczelny "Pałuk"

     Szanowny panie Redaktorze

     Z okazji zbliżającego się jubileuszu tygodnika "Pałuki" chciałbym złożyć na Pana ręce serdecznie gratulacje i wyrazy uznania.

     Przez dwadzieścia lat funkcjonowania redagowany przez Państwa tygodnik uzyskał gruntowna pozycję na rynku prasy lokalnej. Z małego ośmiostronicowego pisma wydawanego przez grupę pasjonatów redakcja przeobraziła się w ważna i opiniotwórczą gazetę kolportowana na terenie powiatów mogileńskiego i żnińskiego. Obserwuje rozwój pisma od samego początku i muszę wyraźnie podkreślić, że jest ono dla mnie najlepszym, w pełni profesjonalnym źródłem bieżących informacji dotyczących terenu Pałuk. Co ważne, często podejmujecie Państwo niełatwe tematy i otwarcie mówicie o problemach mieszkańców naszego regionu, o których trudno dowiedzieć się z innych źródeł.

     Pragnę wszystkim pracownikom i redaktorom, byłym i obecnym, złożyć najszczersze gratulacje z okazji 20-lecia tygodnika i życzyć dalszych sukcesów oraz satysfakcji z pracy na rzecz Tygodnika Lokalnego "Pałuki" i społeczności lokalnej.

z poważaniem

Poseł na Sejm RP

Tomasz Lenz

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry