22 lutego około 18.00 w Żnińskim Domu Kultury mieliśmy okazję obejrzeć i ocenić, aż cztery wystawy związane z różną tematyką.


To se ne variti, czyli stara redakcja na ulicy Aliantów w Żninie w roku 1994

    Wystawa Pałuki - 5 lat obrazowała wszystkie ważne momenty z dziejów dwutygodnika, a potem - tygodnika. Kilkanaście wyeksponowanych numerów opatrzonych informacjami, opisującymi dany moment życia gazety: nakładu, zasięgu, kolportażu i wielu innych elementów składowych, ujawniając w kilku momentach kulisy historii.

    Kolejna wystawa poświęcona została pracom fotograficznym Pawła Dobiesa - współpracującego z Pałukami od roku fotoreportera pisma.
    Problematyka owych zdjęć była różna, były one efektem spojrzenia na zjawiska przyrody i ruch, część z nich można potraktować jako serie obrazujące studium ruchu - w przyrodzie i sporcie.

    Bardzo ciekawie był przedstawiony motyw łabędzi zrywających się do lotu - doskonale zarysowana postać ptaka, gra światła i kropel rozbryzgującej się wody, dały znakomity efekt.

    Duże wrażenie wywierały też fotografie akcji piłkarskich, jako studium ruchu fizycznego człowieka - świetnie oddawały wysiłek wkładany w precyzję podań.
    Generalnie zdjęcia przyrodnicze skłaniały widza do refleksji - duże zainteresowanie budziły fotografie z serii z pajęczyną czy też te przedstawiające uroki żnińskiego parku. Pięknie przedstawiona została na nich zima; zdjęcia są profesjonalne i kunsztowne.

    Trzecią spośród wystaw zorganizowała Iwona Pałecka wśród 5-latków żnińskich (recenzja na 1 stronie dodatku).
    Ostatnią (choć dla niektórych - pierwszą) była wystawa Leszka Malaka. Jego rysunki - humorystyczne, satyryczne, obyczajowe - znamy dobrze ze stron naszego czasopisma.
Oddzielnie przedstawione zostały rysunki z cyklu Herbarz Pałucki - bardzo ciekawe i naprawdę warte obejrzenia.

    Wystawy będą czynne przez dwa tygodnie, niestety w tej chwili są nieco zdekompletowane ze względu na konieczność zabrania niektórych oryginałów do druku.

Katarzyna Potulna
Pałuki nr 210 (9/1996)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry