Części do zachodnich maszyn rolniczych - PHU Tomasz Nowak

   
     Minęło pięć lat od wydania pierwszego numeru Pałuk. Był to okres trudny, ale już od pierwszego numeru gazeta została przyjęta przez czytelników z życzliwością. Starsi ludzie kojarzyli ją z przedwojennym Pałuczaninem i czytali z rozrzewnieniem.Burmistrz Żnina Leszek Jakubowski wręcza dyplom uznania motorowodnemu mistrzowi świata - Tadeuszowi Haręzie

    Przez te pięć lat ciągle coś się zmieniało, jedni ludzie przychodzili, inni odchodzili. Zmienił się też lokal. W pierwszych latach znaleźliśmy kąt w siedzibie ZEC-u. Był to przytulny, ciepły kąt, ale z czasem robiło się coraz ciaśniej i trzeba było się wyprowadzić. Nowa redakcja, wynajmowana od żnińskiego PSS, podoba się wszystkim. Zaproszeni z okazji jubileuszu goście mówili, że niejedna warszawska redakcja może nam pozazdrościć lokalu.
    Na jubileusz czekaliśmy z dreszczykiem emocji. W końcu przyszedł piątek, nadeszła godzina 19.00 i w sali Żnińskiego Domu Kultury zgromadziło się kilkuset zaproszonych gości, a na scenę wśród pięknej scenografii autorstwa Ewy Konwińskiej wyszedł Paweł Hałaburdzin, który prowadził imprezę.
    Główną uroczystość jubileuszu rozpoczęto uhonorowaniem najlepszych sportowców wyłonionych w plebiscycie Pałuk. Wręczano puchary i kwiaty, jak to zwykle bywa przy takich okazjach. Po raz pierwszy przyznaną nagrodę Pałuk dla trenera o wybitnych osiągnięciach otrzymał Wiesław Berdysz - trenera za wybitne osiągnięcia otrzymał Wiesław Berdysz - trener judoków.


Wiesław Berdysz - trener, który w tym roku wprowadził największą liczbę swoich zawodników do czołówki plebiscytu. W głębi - najlepsza z plebiscytowanych judoczek - Agnieszka Szeleżyńska.

    Burmistrz Żnina wręczył też puchary współautorom sukcesów Tadeusza Haręzy - mechanikom: [Romanowi i Dariuszowi Karabaszom]. Na koniec każdy z zawodników wylosował po jednym kuponie, którego nadawca otrzyma roczną prenumeratę "Pałuk".
    Prenumeratę Pałuk wylosowali uczestnicy plebiscytu: :
- Marcin Grzybek Bydgoszcz
- Magdalena Bauza Januszkowo
- Agnieszka Modzelewska Janowiec Wlkp.
- Halina Górska Bydgoszcz
- Anna Łuczka Biskupin
- Barbara Wiśniewska Żnin
- Dawid Hermit Janowiec
- Alicja Kaczmarek Żnin
- Anna Ćwiklak Mickiewicza
- Maciej Szostak Janowiec Wlkp.    


Puchary w rękach trzymają zwycięzcy plebiscytu na najlepszego sportowca Pałuk: motorowodny mistrz
świata Tadeusz Haręza, judocy i judoczki: Agnieszka Szeleżyńska, Paweł Małacha, Tomasz Małacha, Joanna Maciejczak, laskarz Andrzej Brzykcy i piłkarze: Radosław Witucki i Andrzej Lisiecki

    Następnie przyszła kolej na ogłoszenie laureatów konkursu dla dzieci. Nagrodzone rysunki prezentowała zebranym Iwona Pałecka.

    Przyszedł też czas na największą niespodziankę tego wieczoru. Nikt nie wiedział o tym, że dla najdłużej w Pałukach pracujących (i współpracujących z gazetą) przygotowane są medale. Prawdziwe, z brązu, zaprojektowane przez Leszka Malaka, a odlane przez Zbigniewa Dolskiego.
    Otrzymali (lub otrzymają) je:
- najstarszy pracownik - Ewa Poliwka
- piszący nieprzerwanie we wszystkich (od pierwszego!) numerach Grzegorz Berdysz
- pierwszy reporter - Arkadiusz Majszak
- Janusz Księski - autor rubryki "Z archiwum i z pamięci"
- Jolanta Dobaczewska - anioł stróż gazety
- małżeństwo Beata i Leszek Turkowie - spiritus movens Żnińskich Zeszytów Historycznych, przez trzy lata części Pałuk
- Anna Księska - Kowalska - latający reporter z lat 1992-1993
- Czesław Czuliński - nasza ostoja w Janowcu
- Staszek Tyrakowski - nasza ostoja w korekcie
- Maciej Grzmiel - nasza ostoja w łamaniu
- Mirosława Walczak - nasza ostoja we wszystkim
- Józef Marosz - nasza ostoja w Kcyni
- Maria Warda - investigating reporter
- Sławomir Kujawa - nasza ostoja w Żninie
- Leszek Malak - nasza ostoja w rysunku
- Marek Olejnik - nasza ostoja w akwizycji reklam    


Prowadzący jubileuszowy koncert aktor Teatru im. Alberta Tison, architekt i felietonista Pałuk - Paweł Hałaburdzin

Scenograf jubileuszowego koncertu - Ewa Konwińska odpoczywa po wykonanej pracy

     Szef po kolei wzywał na podium pracowników, opisywał powód wręczenia medalu, a załoga otrzymywała je z rąk redaktorów: Mariana Kawki, Eugeniusza Dobaczewskiego i Aleksandra Kmiećkowiaka.
W końcu wyróżniono szefa. Burmistrz Żnina Leszek Jakubowski wręczył mu piękny bukiet kwiatów i złożył życzenia. Za burmistrzem ustawił się cały sznur przedstawicieli różnych zawodów, przede wszystkim gości z gazet lokalnych. Jak na parających się na codzień twórczością przystało, wygłaszali do rymu różne ucieszne składanki. Jerzy Mianowski i Andrzej Słoma z głosu Wągrowieckiego podarowali nam saperkę, abyśmy mogli okopać się na z góry upatrzonych pozycjach, jeśli zajdzie taka potrzeba( przydałą sięjuż we wtorek, gdy zamarzła woda pod drzwiami.

    Następnie Paweł Hałaburdzin odezwał się w te słowa:

    - Zazwyczaj tak jest, że gdy do małego miasta przyjedzie gwiazda, występują przed nią miejscowi amatorzy. Tak też chcemy uczynić i my przed Państwem...

    Ale resztę opisze już Arek Majszak.

MARIA WARDA
Pałuki nr 210 (9/1996)
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry