Sylwia Wysocka odbiera główna nagrodę z rąk  Barbary Stasiak
          fot. Dominik Księski

Wielki sukces reportera Pałuk
    
     14 czerwca w Kancelarii Prezydenta RP odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczano nagrody w konkursie dla prasy lokalnej pt. Blaski i Cienie budowy demokracji lokalnej. Główną nagrodę otrzymała nasze reporterka - Sylwia Wysocka, zaś Remigiusz Konieczka był nominowany do nagrody Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej.

   Poniedziałek w Belwederze okazał się dniem wyjątkowym dla redakcji Pałuk, a zwłaszcza dla Sylwii Wysockiej - naszej reporterki pracującej w gminie Janowiec, Kcynia i Rogowo. To jej właśnie przypadł zaszczyt odebrania głównej nagrody w konkursie organizowanym przez Kancelarię Prezydenta RP. Złote Pióro Prezydenta za tekst pt. Segregacja w naszych szkołach (Pałuki nr 36/2009) wręczali Barbara Stasiak (żona pomysłodawcy konkursu, śp. ministra Władysława Stasiaka), minister Jacek Michałowski oraz przewodniczący jury Krzysztof Skowroński.
   Tekst dotyczył powszechnego w naszym regionie zjawiska, jakim jest dzielenie w szkołach podstawowych dzieci do klas miejskich i wiejskich, co powoduje nierówność szans edukacyjnych. Odbierając nagrodę Sylwia Wysocka powiedziała, że gazeta jedynie pokazuje problemy, ich rozwiązanie leży już w rękach innych, na co przewodniczący jury podkreślił, iż zdefiniowanie problemu jest często połową jego rozwiązania.
   Kolejne nagrody w postaci Srebrnych Piór Prezydenta trafiły do Przemysława Jarasza z Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej za cykl tekstów pt. Cudownie chory, Strach przed wolnością i Fałszywy nowotwór oraz Zbigniewa Jelinka z Gońca Lokalnego w Kożuchowie, wydawcy, właściciela i dziennikarza w jednej osobie Wolnej Gazety Wiejskiej Goniec Lokalny. Partnerzy konkursu - stowarzyszenia zajmujące się walką z korupcją, działalnością wymiaru sprawiedliwości, edukacją obywatelską, transparentnością życia publicznego ufundowali ponadto 9 nagród, z których jedną otrzymał Michał Rytlewski z Czasu Chojnic (tygodnika wydawanego przez żniniaka - Macieja Grzmiela).

   W konkursie nominowany do nagrody Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej był także inny nasz reporter - Remigiusz Konieczka. Doceniono jego tekst pt. Brał udział w obławie na Stepana Banderę (Pałuki nr 36/2009).

  Celem konkursu zorganizowanego z inicjatywy śp. Władysława Stasiaka, Szefa Kancelarii Prezydenta RP było kreowanie odpowiedzialności społecznej, wspieranie budowy społeczeństwa obywatelskiego i postaw zaangażowania w sprawy publiczne. Minister Władysław Stasiak chciał w ten sposób promować rolę niezależnej prasy lokalnej jako czynnika wyznaczającego standardy zachowań i wzmacniającego identyfikację mieszkańców z powiatem i gminą. Celem konkursu było też wsparcie dziennikarzy mediów lokalnych w ich działaniach na rzecz przeciwstawiania się zjawiskom korupcji oraz wykrywania i ujawniania nieprawidłowości życia publicznego.
   W sumie na konkurs zostało nadesłanych 155 artykułów bądź cyklów artykułów, które zostały zamieszczone w gazetach lokalnych o zasięgu gminnym lub powiatowym w 2009 roku.

   Partnerami Konkursu były: Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, Centrum Monitoringu Wolności Prasy, Stowarzyszenie Gazet Lokalnych, Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej, Stowarzyszenie STOP Korupcji, Transparency International Polska, Fundacja Ius et Lex. Patronat medialny objęły: Rzeczpospolita, Radio PLUS, Radio Wnet i TVP INFO.
   Więcej zdjęć z gali. Więcej o konkursie na stronie Kancelarii Prezydenta RP

(dk, mr), 15 VI 2010

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry