Sylwia Wysocka i Roman Wolek (na zdjęciu w środku) zwycięzcy w tegorocznym konkursie Local Press na pamiątkowym zdjęciu m.in. z Anną Marszałek i Stanisławem Tymem

    fot. Magdalena Kruszka

Żnin, Mogilno, Pałuki, artykuł, film, Internet

   

     Sylwia Wysocka, reporter tygodnika Pałuki oraz Roman Wolek, reporter tygodnika Pałuki i Ziemia Mogileńska zostali zwycięzcami konkursu Stowarzyszenia Gazet Lokalnych Local Press 2012. 13 lutego 2013 roku w sali kolumnowej Sejmu RP odbyła się uroczysta gala, podczas której ogłoszono wyniki i wręczono nagrody.

     Teksty oceniane były w różnych kategoriach. Jurorzy, którym przewodniczyła znana dziennikarka śledcza Anna Marszałek, w kategorii Rolnictwo, wieś i ekologia najwyżej ocenili cykl pięciu artykułów Sylwii Wysockiej o skupie byków (Rolnik czuje się oszukany na wadze; Zgłoszenie – tak, dochodzenie – nie; Rolnicy otrzymywali faktury bez numerów; Policja czeka na hodowców; Policja drąży temat). Roman Wolek został z kolei laureatem w kategorii Zdrowie za cykl dwóch artykułów o eliksirze na raka (Sprzedaje eliksir na raka i chce dostać nagrodę Nobla; Oszukiwanie chorych – zgodne z prawem).

     Wśród tekstów, które były nominowane do nagrody był także cykl czterech artykułów Remigiusza Konieczki o łamaniu ustawy antykorupcyjnej przez dyrektora szpitala w Żninie (Dyrektor szpitala łamie ustawę antykorupcyjną; Decyzja w przyszłym tygodniu; Dziś nowy dyrektor szpitala; Nowy prezes.

     Poza tym nominowany do nagrody był także film Remigiusza Konieczki pt. Dopóki jestem oraz strona internetowa www.palukitv.pl.

     Najlepszą gazetą roku 2012 został Tygodnik Podhalański.

     Konkurs odbywał się pod patronatem honorowym marszałka Sejmu Ewy Kopacz, a na gali obecny był wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk.

     Więcej zdjęć w naszej galerii. Film w zakładce Filmy.

Mirosława Roszak, 15 II 2013

 

 

Sylwia Wysocka i Roman Wolek zostali laureatami konkursu Local Press 2012 w kategorii „Rolnictwo, wieś i ekologia” oraz w kategorii „Zdrowie” 

      fot. Magdalena Kruszka

Local Press 2012, Warszawa, konkurs, Sylwia Wysocka, Roman Wolek
Sylwia Wysocka i Roman Wolek laureatami ogólnopolskiego konkursu
     Sylwia Wysocka z tygodnika Pałuki i Roman Wolek z tygodnika Pałuki i Ziemia Mogileńska zajęli pierwsze miejsca w ogólnopolskim konkursie dla dziennikarzy prasy lokalnej SGL Local Press. Nominowane do nagród były także teksty i materiał filmowy Remigiusza Konieczki oraz strona internetowa www.palukitv.pl.

     Ogłoszenie wyników miało miejsce w Sali Kolumnowej Sejmu RP w Warszawie 13 lutego. Konkurs odbywał się pod patronatem pani marszałek Sejmu Ewy Kopacz, którą na gali reprezentował wicemarszałek Cezary Grabarczyk.

     - To co robicie państwo, to co robi prasa, to co robią media, to jest multiplikowanie przekazu w przestrzeni publicznej - mówił do dziennikarzy wicemarszałek. - Bez tej debaty, którą państwo inicjujecie, prowadzicie, moderujecie, demokracji by nie było. (...) Bez wolnej prasy nie byłoby demokracji, nie byłoby państwa obywatelskiego.

Mirosława Roszak, szefowa portalu palukitv.pl, który nominowany był w konkursie Local Press 2012 oraz Remigiusz Konieczka nominowany
w kategorii „Zdrowie” oraz „Dziennikarski materiał filmowy”

    fot. Magdalena Kruszka

    Do konkursu zgłoszonych zostało około 600 prac z kilkudziesięciu redakcji gazet lokalnych. Artykuły oceniane były w siedmiu kategoriach. Ponadto wyłoniono także najlepszą fotografię prasową, najlepszy filmowy materiał dziennikarski oraz najlepszą stronę internetową. Galę poprowadzili i wyniki konkursu odczytali Stanisław Tym i była dziennikarka oraz przewodnicząca jury Anna Marszałek.
     - Wszyscy narzekają, że dziennikarstwo upada, że jest coraz gorzej z naszym zawodem - mówiła Anna Marszałek. - Po przeczytaniu materiałów, które państwo nadesłaliście, chciałam powiedzieć, że po pierwsze nie jest tak źle, jak chcą pesymiści, a po drugie, że właśnie w prasie lokalnej widzę to miejsce, gdzie dojdzie do odrodzenia się prawdziwego dziennikarstwa reporterskiego, ludzkiego, niepisanego na jednym dokumencie i dwóch telefonach, tylko na żywym kontakcie z żywym człowiekiem.
     Prace oceniane były w dziesięciu kategoriach, dwie z nich wygrali dziennikarze naszego wydawnictwa.
     Sylwia Wysocka zwyciężyła w kategorii Rolnictwo, wieś i ekologia za cykl tekstów Rolnik czuje się oszukany na wadze, Zgłoszenie - tak, dochodzenie - nie, Rolnicy otrzymywali faktury bez numerów, Policja czeka na hodowców, Policja drąży temat.
     - Gazety centralne rolnictwa i wsi nie widzą, a jeśli tak, to tylko poprzez ewentualną patologię, którą tam dostrzegą - mówiła tuż przed ogłoszeniem wyników Anna Marszałek. - A gazety lokalne, które wydają się wymarzone do tego, żeby zajmować się tymi sprawami, nie zawsze się tym zajmą, a okazuje się, że jednak tak. Tekst, który wygrał, dotyka sprawy, która wydaje się drobna, banalna. To drobne z punku widzenia Warszawy oszustwo, natomiast dla rolników ma to ogromne znaczenie.
     Sylwia Wysocka wyjaśniała, że sprawa dotyczyła oszustwa podczas skupu bydła i opowiedziała, jaki ciąg dalszy miała ta sprawa. - Jutro jest rozprawa, zarzuty zostały postawione skupującym i właścicielowi firmy, rolnicy liczą na pozytywne zakończenie tej sprawy i odzyskanie swoich pieniędzy - mówiła.
     Roman Wolek okazał się najlepszy w kategorii Zdrowie. Jury doceniło jego artykuły Sprzedaje eliksir na raka i chce dostać nagrodę Nobla oraz Oszukiwanie chorych jest zgodne z prawem.
     Sprawa opisana przez Romana Wolka poruszyła przewodniczącą jury, która apelowała, żeby nie odpuszczać tego tematu, który powinien mieć inne zakończenie. Przyznała, że tekst ociera się o dziennikarstwo śledcze.
     - Historia być może jakich wiele mogłoby się u nas wydarzyć, bo ludziom się wydaje, że aspiryną można wyleczyć wszystko - mówiła Anna Marszałek. - Tutaj człowiek sprzedaje sok owocowy wmawiając ludziom, że jest to najcudowniejszy lek na raka i ci biedni ludzie mu płacą zostawiając na boku chemioterapię i leczenie profesjonalne i wierzą w cudotwórcę. A prokuratura uznała, że nie ma przestępstwa.
     W kategorii Zdrowie nominowany był również Remigiusz Konieczka, który otrzymał także nominację w kategorii Filmowy materiał dziennikarski. O zwycięstwo walczył jego film Dopóki jestem. Ponadto w tegorocznym konkursie Local Press ponownie dostrzeżona została strona internetowa Pałuk, która także otrzymała nominację.
     W jury oprócz Anny Marszałek zasiadali między innymi: Bertold Kittel (TVN), Krzysztof Bień (Obserwator Finansowy), Aleksandra Myczkowska (Gazeta Wyborcza), Aleksandra Pezda (Gazeta Wyborcza), Maciej Pawlak (Gazeta Polska), Grażyna Raszkowska (Rzeczpospolita), Anna Brzezińska-Skarżyńska (PAP Foto), Wojciech Staruchowicz (Puls Biznesu).
     Konkurs Local Press był organizowany przez Stowarzyszenie Gazet Lokalnych już po raz piąty. Autorzy zwycięskich materiałów, oprócz honorowych dyplomów, otrzymali także nagrody finansowe. Rok temu Pałuki nie wygrały żadnej kategorii, zdobyły jednak największą ilość nominacji do nagród, co dało nam tytuł Gazety Roku 2011.

   Na stronie www.palukitv.pl można zobaczyć film oraz zdjęcia w naszej internetowej galerii.

Magdalena Kruszka
Pałuki nr 1097 (8/2013)

 

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry