Marcin Dobosz z nominacją w kategorii „Strona gazety z infografiką”

    fot. Bartosz Woźniak

SGL Local Press 2013, Marcin Dobosz, konkurs
2014, nagroda SGL dla Marcina Dobosza
     W konkursie SGL Local Press 2013 nominację do nagrody za stronę z ilustracją w kategorii graficznej otrzymał Marcin Dobosz z tygodnika Pałuki. Nagrodę główną w tej kategorii zdobył Tomasz Wojciechowski z Wiadomości Wrzesińskich. Nagrodę specjalną Grand Jury otrzymała Magdalena Lachowicz z tygodnika Pałuki i Ziemia Mogileńska. Gazetą Lokalną Roku zostały Nowiny Jeleniogórskie.

     10 stycznia w sali Kolumnowej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej odbyła się uroczysta gala, podczas której zostały ogłoszone wyniki i wręczone nagrody w konkursie dziennikarskim SGL Local Press 2013. Uroczystość objęła patronatem marszałek Sejmu Ewa Kopacz, a organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Gazet Lokalnych.
     MARIUSZ SZCZYGIEŁ
     Mariusz Szczygieł, jako przewodniczący jury, przedstawił informacje o ilości nadesłanych prac, jakości i przebiegu prac jury. Mówił też do dziennikarzy, że z tegorocznego konkursu wynika, że kryzysu w prasie lokalnej nie ma. - Jeśli przeanalizować prace, które wpłynęły na konkurs, to trzeba powiedzieć, że jest sporo elementów dziennikarstwa śledczego i dziennikarze lokalni się nie dają żadnym lokalnym układom. Generalnie na konkurs wpłynęło 1.000 prac. To jest naprawdę szok i ci jurorzy selekcyjni, którzy musieli to czytać, a byli to redaktorzy poszczególnych gazet, wykonali ogromną, katorżniczą wręcz pracę - mówił Mariusz Szczygieł.

     MARSZAŁEK SEJMU
    Następnie głos zabrał Adam Podgórski, wiceszef kancelarii Sejmu RP, który zastępował Ewę Kopacz, która w tym czasie uczestniczyła piętro wyżej w obradach Sejmu i nie mogła opuścić sali obrad (trwały głosowania czy skierować do dalszych prac propozycje dotyczące elektrowni wiatrowych). Pani Marszałek wystosowała do uczestników gali list, w którym podkreśliła, jak bardzo ważna jest praca dziennikarzy prasy lokalnej na rzecz współobywateli i jak wielki ma wpływ na kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego. W imieniu Ewy Kopacz wiceszef kancelarii Sejmu mówił do zebranych dziennikarzy: - Pozwolę sobie zacytować sformułowanie z naszego Biura Analiz Sejmowych: „Prasa lokalna służy integracji środowiska lokalnego, umożliwia kultywowanie więzi społecznych, miejscowych tradycji. Buduje też poczucie tożsamości”. Marszałek Sejmu prosiła, bym podkreślił, że wasza praca jest dobrą służbą na rzecz współobywateli. Po prostu na rzecz sąsiadów. Jest też służbą trudną, bowiem jak to często bywa, patrzenie władzy na ręce, wytykanie jej błędów, a nawet nieuczciwości nie wywołuje łagodnie mówiąc entuzjazmu tej władzy, a ta władza ma instrumenty w postaci ogłoszeń albo założenia własnej słusznej gazety. Niemądra władza lokalna nie widzi w niezależnej prasie lokalnej ważnego partnera i potrzebnego recenzenta własnych poczynań, lecz często traktuje was jako konkurenta do władzy, przeszkodę w rządzeniu. Dlatego wasze zadanie jest tak ważne, ale i tak trudne. Kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego, utrwalanie demokracji w środowisku lokalnym jest niebywałą misją prasy lokalnej. Co prawda nie jesteście państwo ulubieńcami lokalnej władzy, ale jesteście solą lokalnej demokracji. Za wypełnianie tej misji, budowania demokratycznych, uczciwych małych ojczyzn my wszyscy jesteśmy wam szczerze wdzięczni. Pani Kopacz prosiła, abym powiedział jeszcze o roli pras lokalnych w procesie wyborczym władzy samorządowej, która jest po prostu bezcenna. Dlatego tak ważny jest wasz obiektywny, uczciwy i sprawiedliwy osąd ludzi i środowisk. W imieniu pani Kopacz życzę satysfakcji z pracy i życzliwości ludzi, którym państwo służycie - powiedział Adam Podgórski.
     Nadesłane prace oceniało jury, które tworzyło 21 redaktorów naczelnych gazet lokalnych (nie oceniali prac z własnych wydawnictw). Przewodniczącym Grand Jury jury tegorocznego konkursu był Mariusz Szczygieł - dziennikarz Gazety Wyborczej.
     Nagrody wręczali: wiceszef kancelarii Sejmu Adam Podgórski i prezes SGL Dominik Księski. Dwa lata temu najwięcej nominacji i nagród otrzymał tygodnik Pałuki, rok temu - Tygodnik Podhalański z Zakopanego, w tym roku - Nowiny Jeleniogórskie. Grand Prix otrzymał również artykuł z Nowin Jeleniogórskich: artykuł Tomasza Kędzi (który uzyskał również główną nagrodę w kategorii Zdrowie): NFZ płaci miliony za leczenie, którego nie ma.
     MAGDALENA LACHOWICZ
     W kategorii Edukacja wygrał tekst Beaty Zalot z Tygodnika Podhalańskiego Klimek do szkoły nie poszedł, a nominację do tej nagrody otrzymała Magdalena Lachowicz z tygodnika Pałuki i Ziemia Mogileńska za artykuł Chcesz otrzymać pracę - poślij dziecko do gminnego gimnazjum. Oprócz tego Magdalena Lachowicz została wyróżniona przez Grand Jury, które przyznało jej jedną z trzech nagród specjalnych. Jurorów zszokowało istnienie opisanej przez dziennikarkę tygodnika Pałuki i Ziemia Mogileńska praktyki, opisanej w tytule artykułu. Wyróżnili tekst za zdefiniowanie i opisanie problemu.
     MARCIN DOBOSZ
     Kategorię Strona gazety z ilustracją oceniało jury eksperckie ze Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej. Nominację w kategorii Strona gazety z infografiką dostał projektujący strony wydania żnińskiego Marcin Dobosz z tygodnika Pałuki, który został finalistą konkursu. Na nagrodzonej stronie (zamieszczamy ją powyżej) została wykorzystana grafika naszego ś.p. grafika Kazimierza Kubiaka i zarówno ona, jak i jej klasyczne umieszczenie na nieprzeładowanej, niechaotycznej stronie zyskało uznanie jury.
     PREZES BANKU BGŻ
     Po ogłoszeniu wyników i odebraniu dyplomów przedstawiciel głównego partnera konkursu, prezes banku BGŻ Józef Wancer zwracając się do wyróżnionych dziennikarzy podkreślał: - Od samego początku działalności tego banku bardzo mocno wierzymy nie tylko w te duże miasta i w to, co one mogą wykreować, ale właśnie to, co się dzieje poza dużymi miastami. Dla nas wszystkich jest to wielki zaszczyt i przyjemność uczestniczyć w tej uroczystości. Wszyscy dobrze wiemy, że głównym trzonem zdrowej gospodarki są małe i średnie firmy, a nie te największe. I dla nas jest bardzo ważne, aby być tam obecnym, gdzie jest większość małych przedsiębiorstw. Lokalna prasa. To jest bardzo ciekawe, bo muszę powiedzieć, że ja, moja żona i dzieci, jak podróżujemy gdzieś po Polsce, to przede wszystkim szybko kupujemy lokalną gazetę, żeby zobaczyć, co się wydarzyło i o jakich sprawach mówi się, pisze się w danej lokalizacji. Jest to bardzo ważne dlatego, że te ważniejsze problemy, tematy całego narodu to są te tematy, które rzeczywiście dotykają 80% ludzi, którzy mieszkają nie w dużych miastach, tylko na wsi i tych mniejszych miastach. Naprawdę życzymy państwu, żeby dalej kontynuować taką pracę, aby wyłapywać to, co się dzieje złego, mając nadzieję, że dużo z tych rzeczy będzie poprawiane i władze miejscowe będą zwracały na to uwagę. Chcę wszystkim pogratulować za zapał, co jest bardzo ważne i życzę dużo sukcesu w tym roku i ostrych piór. Proszę nie uciekać od trudnych tematów - mówił prezes BGŻ.
     HENRYK WUJEC
     Nie mogło też zabraknąć kilku ciepłych słów z ust Henryka Wujca, który zaznaczył, że przybył na galę dlatego, że interesuje się lokalnością. - Uważam, że prasa lokalna jest nerwem życia lokalnego, i że jest to niesłychanie cenna rzecz. [...] Państwa działalność to jest prawdziwa, taka rzeczywista działalność na rzecz uprawnień obywatelskich i dlatego myślę, że mogę w imieniu pana prezydenta serdecznie państwu podziękować za tę pracę i życzyć, żeby ten rok był rokiem wielkich sukcesów - powiedział.
     MEDAL dla RIO
     W czasie gali prezes Stowarzyszenia Gazet Lokalnych Dominik Księski ogłosił, iż Rada Wydawców SGL dzień wcześniej przyznała medal dla prezesa RIO w Łodzi dra Ryszarda Pawła Krawczyka za mądrość i odwagę. Przyczyną uhonorowania prezesa RIO było udzielenie przez kolegium RIO w Łodzi burmistrzowi Łasku wyjaśnienia, iż nie budzi wątpliwości, że publikowanie reklam i płatnych ogłoszeń nie jest zadaniem użyteczności publicznej, a więc za niedopuszczalne należy uznać zamieszczanie ogłoszeń reklamowych w wydawnictwie gminy. Szerzej na ten temat piszemy na stronie www.palukitv.pl.
    
Więcej zdjęć w naszej galerii oraz film (zakładka Filmy).

Paweł Lachowicz
Pałuki nr 1145 (4/2014)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry